Ana sayfa / DEVLET DESTEKLERİ / Devlet Destekli Genç Çiftçi Projesi 2017

Devlet Destekli Genç Çiftçi Projesi 2017

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Mart 2017 tarihinden itibaren kırsal alanların desteklenmesi için geliştirilen projelerden en ses getireni olan Genç Çiftçi Projesi, üniversiteden yeni mezun olan ya da kırsal alanda kendi işini kurmak isteyen gençlerimize yönelik geliştirilmiş çok özel bir projedir. Devlet destekli olarak geliştirilen bu proje ile birlikte, 18 ve 41 yaş aralığındaki bireylerin hibe ve faizsiz krediler ile desteklenmesi söz konusudur. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın önderliğinde gerçekleştirilen buı proje, il ve ilçe merkezlerinde bulunan tarım müdürlükleri üzerinden başvurular kabul edilmektedir. Bundan dolayı, kırsal alanda hayvancılık ya da tarım faaliyetlerinde bulunmak isteyen gençlerimizin, başvuru için tarım müdürlüklerine gitmeleri gerekmektedir.

Genç Çiftçi Projesinden Kimler Faydalanabilir?

Genç Çiftçi Projesi için ne kadar destek sunulacağı, hangi alanların destekleneceği ve kimlerin başvuruda bulunacağı resmi gazetede yayınlanmıştır. Resmi Gazete’de belirtilen katılım şartları ise şu şekildedir.

 • Başvuru yapacak kişilerin okur yazar olmaları ve TC vatandaşı olmaları gerekmektedir.
 • Adayların 18 yaşını doldurmuş ve 41 yaşından da gün almamış olması gerekmektedir.
 • Kendilerine ait bir işletmelerinin ya da ücretli çalıştıkları bir iş olmamalıdır.
 • Örgün eğitim almıyor olmalıdırlar.
 • Vergi mükellefi olan bir esnaf olmamalıdırlar.

Burada belirtilen temel şartlardır. Bunlara ek olarak, belirlenecek sektöre göre de ek şartlar sunulabilmektedir. Örnek verecek olursak, hayvancılık için devlet desteği almak isteyenlerin 50 küçükbaş ve 15 büyükbaştan fazla hayvanı olmaması gerekmektedir. Arıcılık sektöründe destek alacakların ise 50 kovandan daha az arı kovanı olması gerekmektedir. Bu kriterlere uygun olan kişiler tarım müdürlüklerine başvurularını yapabilirler.

Genç Çiftçi Projesi
Genç Çiftçi Projesi

Genç Çiftçi Projesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Genç Çiftçi Projesi için sunulan şartlar yukarıda belirtildiği gibidir. Eğer kişiler bu şartları taşıyorsa, başvuru işlemleri için öncelikle Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın genç çiftçiler için oluşturduğu internet sitesine girilmesi gerekmektedir. Burada sizden yeni bir çiftçi kaydı oluşturmanız istenecektir. Kayıt işlemi yapıldıktan sonra, size verilen kullanıcı adı ve şifre ile birlikte, asıl başvuru işlemlerini gerçekleştirebileceksiniz. İnternet üzerinden ön  kayıt yapıldıktan sonra, asıl başvuru kayıtlarının yapılacağı tarih tarafınıza bildirilecektir. Asıl kayıtlar da aynı şekilde genç çiftçiler için oluşturulan internet sitesinden yapılacak ve burada sizden beş farklı alanda bilgi talep edilecektir.

Başvuru formunda sizden istenecek olan bilgileri şu şekilde sıralayabiliriz.

 1. Çiftçilik Bilgileri (ÇKS Kaydı)
 2. Proje Bilgilendirme Metni
 3. Gider Pusulası
 4. İşletme ve Arazi Bilgisi
 5. Teslim Edilmesi Gereken Evraklar

Beş farklı bölümde yapacağınız asıl başvuru işlemleri sonrasında, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından incelemeler yapılacak ve sonucu tarafınıza bildirilecektir.

Milli Tarım Projesi 2017 Destekleri

Başbakan Binali Yıldırım tarafından geçtiğimiz günlerde tarım sektörüne yönelik çok önemli açıklamalar yapılmıştı. Bu açıklamalara göre Milli Tarım Projesi’nin başlatıldığı ve tıpkı Genç Çiftçi Projesi kapsamında sunulan hizmetlerin, bu projede de sunulacağı açıklanmıştı.

Milli Tarım Projesi’nin içeriğine baktığımız zaman, kişilerin bilmesi gereken ve desteklenecek olan alanları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Tarım sektöründe havza bazlı üretimlerin yapılabilmesi için desteklemeler yapılacak.
 • Tarım ile meşgul olanların maliyet konusunda yakındıkları mazot ve gübre konusunda devlet destekleri sunulacak.
 • Sulama alanlarının genişletilmesi ve veriminin arttırılması için çalışmalar yapılacak.
 • Mera alanlarında hayvancılık için çalışmalarda bulunan kişilere, ıslah şartı ile birlikte arazi kiralama işlemi yapılacak.
 • Desteklerde hibe ve krediler sunulacak.

Genç Çiftçi Projesi ve Milli Tarım Projesi kapsamında, genç çiftçilerimiz için ilk etapta 30 bin TL değerinde hibe verilecektir. Bunun beraberinde de yukarıda belirttiğimiz gibi tarım alanı için diğer finansman destekleri de sunulmaya devam edecek.

- Bir önceki yazımız olan Devlet Destekli Prefabrik Tavuk Çiftliği Kurulumu başlıklı makalemizde Devlet Destekli Prefabrik Tavuk Çiftliği Kurulumu ve Prefabrik Tavuk Çiftliği Kurulumu hakkında bilgiler verilmektedir.


Benzer Yazılar

EMEKLİYE 600TL PROMOSYON MÜJDESİ!

İçindekiler1 EMEKLİYE 600TL PROMOSYON MÜJDESİ!1.1 Emekliye 600TL promosyon! 2019 da hangi banka emekliye ne kadar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir