«
  1. Ana sayfa
  2. Devlet Destekleri
  3. Devlet Desteği Alınabilecek Tarım Projeleri

Devlet Desteği Alınabilecek Tarım Projeleri

Devlet Desteği Alınabilecek Tarım Projeleri

Tarım sektörü geleneksel yöntemler yerine modern tarım teknikleri ile ülkemizde uygulanmaya başladığı andan itibaren, ortaya hem çok farklı projeler çıkmış hem de elde edilen karlar bir hayli artmıştır. Bu tarz projelerin daha çok gündeme gelmesinde ise devlet desteklerinin son derece büyük bir payı olduğundan söz edebiliriz. Tarım teşvikleri ve verilen özel eğitimler ile birlikte kişiler daha çok bilinçlendirilirken, hem eğitim hem de maddi sorunların ortadan kaldırıldığından söz edebiliriz.

Tarımın giderek ilgi görmeye başladığı şu günlerde ise, ülkemizde çok nadir görülen projelere yönelme olduğu da görülmektedir. Bu doğrultuda, alternatif tıp yöntemlerinde kullanılabilecek tarım ürünleri, topraksız tarım ve seracılık faaliyetlerini örnek olarak gösterebiliriz. Bahsetmiş olduğumuz alanlar için ise devlet tarafından özel teşvik programları da uygulanmaktadır. KOSGEB ve Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından desteklenen bu sektörlerde, aynı zamanda özel yatırımcı ve derneklerden de destek alınabilmektedir.

Kazandıran Tarım Projeleri

2017 yılında finansal destek sağlanan tarım projelerine baktığımız zaman, bu zamana kadar çok sık rastlanmayan projelerin gündeme geldiğini görmekteyiz. Bu doğrultuda karşımıza çıkan ilk tarım projesi ise, kapari ismi verilen bitkiye yöneliktir. Şuan Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu Bölgesi ve Karadeniz Bölgesi’nin belirli noktalarında üretimi sağlanan bu bitki, özellikle romatizma rahatsızlıklarına etkili çözüm sunduğundan dolayı hem ülkemizde hem de dünyanın çeşitli noktalarındaki tıp merkezlerinde, alternatif tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Bu durumu avantaja çevirmek ve çok yüksek kazanç elde etmek isteyen kişiler ise, bu alana yönelmektedirler.

Kapari için tarım teşvikleri verilmesinin yanı sıra, birçok kurum ve dernek tarafından da finansman desteği sağlanmaktadır. Şuan en güzel örneklerinin Burdur yöresinde karşımıza çıktığı bu projede, yatırım bütçesinin ortalama olarak 4 yılda geri çevrildiği görülmektedir. Bundan sonraki süreçte ise kişilerin çok az bir maliyetle üretime başladığı, dikilen fidanların ise doğrudan getiri sağladığı belirtilmektedir. Tarım teşvikleri bu alanda maddi olarak verilirken bir yandan da sertifikalı olarak üretilen fide ve fidanların sunulması ile devam etmektedir.

Devlet Desteği Alınabilecek Tarım Projeleri
tarım teşvikleri

Tarım sektöründe değerlendirilmeye başlanan bir diğer alan ise topraksız tarım yöntemleridir. Ülkemizde hiçbir şekilde alışık olmadığımız bu üretim yönteminde, özellikle kısıtlı alanlardan yüksek verim elde edilmesi söz konusudur. Kişiler topraksız tarım için gereken alt yapıyı kurduktann sonra, bir dönümden elde ettikleri ürünün neredeyse 10 katı kadar ürün hasat edebilmektedir.

Topraksız Tarım İçin Devlet Desteği

Tarım teşvikleri konusunda çok iyi bir ödenek ayrılan bu alanlarda, topraksız tarım yapacaklara ilk etapta 50 bin TL hibe ve 100 bin TL’lik faizsiz kredi sunulmaktadır. Yalnızca KOSGEB’ten alınabilecek bu desteklerin yanı sıra kalkınma ajansları ve Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’na da başvuru yapılabilmektedir. Bundan dolayı kişilerin topraksız tarım alanında maddi sorun yaşama ihtimalleri oldukça düşüktür.

Devlet desteği ile birlikte yapılacak topraksız tarım faaliyetlerinde, şuan ülkemizde çok yaygın bir işletme olmadığı da görülmektedir. Fakat, kurulan ve devlet desteği alınan projelere baktığımız zaman üretim ölçeği bakımından son derece büyük işletmeler olduğu bilinmektedir. Bundan dolayı girişimcilerin bu alandaki projelerine hız kazandırmaları gerekmektedir. Eğer topraksız tarım için oluşturacağınız alanlarda bir de sera bölümleri oluşturursanız hem devletten alacağınız destek miktarlarını arttırabilir hem de üretim konusunda daha büyük bir avantaj elde edebilirsiniz.

Buraya kadar bahsetmiş olduğumuz 3 ayrı sektöre de ciddi miktarlarda destek verilmektedir. Fakat, kişilerin kesinlikle projelerini oluşturmaları ve destek başvurusu yapılacak kuruma özel başvurularda bulunması gerekmektedir.

- Bir önceki yazımız olan Devlet Teşvikleri Hangi Projelere Veriliyor? başlıklı makalemizde devlet desteği, teşvik alınan sektörler ve teşvik miktarları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *