Ana sayfa / BANKACILIK / CVC Kodu Nedir? CVC Kodu Silinmişse Ne Yapılmalıdır?

CVC Kodu Nedir? CVC Kodu Silinmişse Ne Yapılmalıdır?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

CVC kodu hemen her kredi kartında yer alan bir güvenlik önlemidir. Kredi kartları, banka kartları ve tek kullanımlık kartlar bu kodu içerir. Ancak bu kodun bir kart bünyesinde yer alması zorunlu değildir. Halen birçok banka kartında yer almayan bu güvenlik kodu, tamamen banka insiyatifi altında hizmete sunulmaktadır. CVC kodu güvenlik nedeniyle oluşturulan bir sisteme hitap etmektedir. Gerçek olmayan ve sanal aleme hizmet eden alışveriş platformlarında yani E-Ticaret sitelerinde, kişilerin alışveriş yaparken daha rahat olabilmeleri için bu kod kullanılmaktadır. Kişin bu kodu verdiği zaman kart şifresini vermez ve böylece karın güvenliği sağlanmış olur. Kredi kartı kodu olarak da bilinen bu güvenlik kodu, ne yazık ki kullanım amacına hitap eden bir koruma sağlayamıyor. Ancak bizlerin sizlere tavsiyesi şu olacaktır ki, kredi kartınızı veya banka kartınızı internet ortamında kullanıyorsanız bu durumda ilk olarak kartınızın 3D Security güvenlik duvarlarını yaptırmanız gerekir. Bu sayede size her E-Ticaret alışverişi sonrasında mesaj ile bilgilendirme ve onay kodu verilecektir. Dilerseniz birkaç alt başlık altında CVC kodu neden kullanılır? sorusuna cevap  verdiğimiz gibi, bu kodun diğer özelliklerine de göz atalım.

CVC Kodu Kartın Neresinde Yazar? CVC Kodu Yazmıyor, Yok Mu?

CVC kodu yeri itibariyle oldukça kolay ulaşılabilir bir noktadadır. Bankalar, müşterileri internet üzerinden alışveriş yaparken zorlanmadan bulabilsinler diye bu kodları kredi kartlarının arkasına yazmaktadır. “Kredi kartının arkasındaki beyaz veya yazılı yatay şeridin” sonuna bakınız. Bu son kısımda yazılı olan rakamların son 3 tanesi CVC güvenlik kodu olarak kartınıza tanımlanmıştır. Bu şeridin sonunda, bazı durumlarda 5-6 numara da yazabilir. Burada da yine son 3 rakamı almanız en doğrusu olacaktır. Bu kod değiştirilemez veya iptal edilemez. Tek imha yolu kartı kapattırıp, bankadan yeni bir kart almak olacaktır.

Kartımda güvenlik kodu yok diyenlere gelelim. Eğer kartınızın arka orta kısmında bir şerit varsa ancak bu şeridin sonunda bir numara yoksa, bu durumda kartınız internet üzerinden alışveriş yapamaz. Bu durumda o beyaz şeridi soymamalısınız. Altında olduğu inancı olsa bile, eğer kartınıza banka tarafından bir CVC kodu tanındıysa bu açık açık orada yazacaktır.

Kartımın CVC Kodu Silinmiş, Güvenlik Kodu Silinmiş Ne Yapmalıyım?

CVC kodunun silinmesi hemen her bankanın sunduğu kartta meydana gelebilir. Aşırı kullanım veya uzun süreli kartlık içerisinde kalmak, kart üzerinde yer alan baskıların çıkmasına neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda hemen bankanıza haber vermeniz gerekmektedir. CVC güvenlik kodu silinmesi sonrasında, banka sizlere yeni bir kart gönderecektir. Bu kart da eski hesabınıza bağlı olacaktır. Bu nedenle eski düzeninize göre kaldığınız yerden harcama yapmaya devam edebilirsiniz. 3. kart değişimine kadar bankanın ücretsiz kart verme sorumluluğu bulunmaktadır. Özel ve şahsi kullanıma hitap eden kredi kartları bu genellemenin dışında kalır.

- Bir önceki yazımız olan Denizbank Kredi Hesaplama Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde Denizbank kredi hesaplaması ve Denizbank müşterileri hakkında bilgiler verilmektedir.


Benzer Yazılar

Hafta Sonu Havale Yapılır Mı?

İçindekiler1 Hafta Sonu Havale Yapılır Mı?1.1 Hafta Sonu Havale Yapılır Mı 20191.2 Hafta Sonu EFT …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir