«
  1. Ana sayfa
  2. Devlet Destekleri
  3. ÇİFTÇİLERE MÜJDE ! TARIMSAL DESTEKLER AÇIKLANDI.

ÇİFTÇİLERE MÜJDE ! TARIMSAL DESTEKLER AÇIKLANDI.

ÇİFTÇİLERE MÜJDE ! TARIMSAL DESTEKLER AÇIKLANDI.

2017 AÇIKLANDI

Dekar başına 4 TL . Mazot desteği artırıldı. Pamuk ve çeltikte dekar başına 36 TL mazot desteği ödenecek. Toprak analizi desteği verilecek. Mardin, Siirt, Şırnak’ta anaç tiftik keçilerine ilave 20 TL destek var.

ÇİFTÇİLERE MÜJDE ! TARIMSAL DESTEKLER AÇIKLANDI.
Tarım desteği

Bu yıl ödenecek tarımsal destekler açıklandı. Gübre desteği dekar başına 4 TL belirlendi. 2017 mazot desteği ise;

  • Dekar başına pamuk ve çeltikte 36 TL,
  • yağlık ayçiçeği, soya, danemısır, patateste 17 TL,
  • aspir, nohut, mercimek, kuru fasulyede 11 TL,
  • fındık, yem bitkileri, çay, kuru soğan, kanola ve diğer ürünlerde 9 TL,
  • Tarlasını nadasa bıraka 5 TL, olarak açıklandı.

Bu desteklerin yanında çitçimize toprak analiz desteği tekrar verilmeye başlandı. Bakanlar kurulu kararı 18 Ağustos tarihli Resmi Gazete ’de yayınlandı. Karar 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren geçerli olacak. Destekler, hayvancılıkta bölgeye göre, bitkisel üretimde havzaya göre farklılaştırılarak ödenecek. 2017 yılına ait destek ödemeleri 2018’ de yapılacak. Toplam olarak tarımsal destekleme bütçesi 12,8 milyar TL olarak belirlendi.

FINDIKTA DEKAR BAŞINA 170 TL

Bu yıl bitkisel üretim yapan aile işletmelerine destek kapsamında dekar başına 100 TL ödenmeye devam edecek. 2001 yılında ruhsat alan fındık üreticileri dekar başına 170 TL ödeme alacak.

BUZAĞI, MALAK, MANDA DESTEĞİ NE KADAR?

Aşıları tamamlanmak kaydıyla dört aylık ve üzeri yaşta olan buzağlara 350 TL, malaklara 150 TL destek verilecek. Soy kütüğüne kayıtlı buzağılara 500 TL, soy kütüğüne kayıtlı malaklara 400 TL, anaç mandalara 250 TL, soy kütüğüne kayıtlı anaç mandalara ise 400 TL destek verilecek.

 

ÇİFTÇİLERE MÜJDE ! TARIMSAL DESTEKLER AÇIKLANDI.
Buzağı, manda, malak desteği

 

SÜT ÜRETİCİLERİNE DEVLET DESTEĞİ SÜRECEK.

Üreticiler, hayvancılık örgütüne üye ise ve ürettiği sütü bir süt işleme tesisine satıyorsa; inek, koyun ve keçi sütüne farklı miktarlarda olmak üzere, belirlenen fiyat üzerinden destek almaya devam edecek. Bunun yanında, damızlık keçi ve koyun yetiştiriciliği yapanlar, anaç hayvan başına 25 TL, Şırnak, Mardin ve Siirt’te anaç tiftik keçilerine ilave 20 TL yardım alabilecekler. Tiftik keçisi yetiştiriciliği teşvikleri de kilogram başına 22 TL’ den 27 TL’ ye yükseltildi.

DÜVE BEDELİNİN % 30’U KADAR ÖDEME

200 başa kadar düve alımına destek verilecek. Bakanlığın belirlediği düve başına bedelin yüzde 30 kadarına destek ödemesi yapılacak. Bakanlığın aşı programları sonunda; aşılama sonrası atıklar için, büyük baş hayvan aşılama atıklarına hayvan başına 600 TL, küçükbaş hayvanlar için 125 TL ödenecek.

- Bir önceki yazımız olan Devlet Destekli Organik Tarım ve Avantajları başlıklı makalemizde tarım desteği ve tarım hibeleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *