«
  1. Ana sayfa
  2. Krediler
  3. Çiftçiler İçin Tarım Kredisi Uygulaması Başlıyor

Çiftçiler İçin Tarım Kredisi Uygulaması Başlıyor

Çiftçiler İçin Tarım Kredisi Uygulaması Başlıyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarıma ve hayvancılığa teşvik amacı ile çiftçilerimize hibe ve kredi olanakları sağlamaktadır. Her geçen yıl daha da iyi seviyelere gelen hibe ve teşvik destekleri 2017 yılı itibariyle ara vermeden devam ediyor. Bakan Faruk Çelik son olarak köye dönüş projesi kapsamında köyüne dönüp çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşanlar için 100 bin TL’ye kadar destek verildiğini açıklamıştı. Tarım ve hayvancılıkla uğraşanlar için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın çok özel hibe ve kredileri var. Peki devlet tarafından tarımla uğraşan çiftçilere verilen destekler ve tarım kredisi hangi durumlarda veriliyor, şimdi de bu konuyu ele alalım.

Öncelikle tarımla uğraşan çiftçilere devlet 30 bin TL hibe desteği sağlıyor. Sağlanan bu hibe desteğinden köye dönüş projesi kapsamında tarım ve hayvancılık alanlarında uğraşan herkes başvuruda bulunabiliyor. Ayrıca devlet 30 bin TL hibenin yanında ayrıca 90 bin TL’de ayrı tarım kredisi veriyor. Yani toplamda 120 bin TL gibi yardım desteği alabiliyorsunuz. Peki bu hibe ve kredi desteği almanın şartları ne ?

  • Hibe ve kredi desteklerinden faydalanmak isteyenler ;
  • 18 yaşını doldurmuş olmak.
  •  Sektörün belirtilen alanlarında faaliyet göstermek.
  •  İş planını hazırlayıp sunmak.
  •  Herhangi bir kurumda ücretli çalışan olmamak.

Bu koşulları sağlayan ve köyüne dönüp tarım ve hayvancılık ile uğraşmak isteyenlere devlet 30 bin TL hibe desteği sağlıyor. Hibe desteğinden faydalanmak isteyenler tabi ki tarım ve hayvancılık alanlarındaki iş planını hazırlayıp sunmak zorundalar. Daha sonrasında gerekli başvurunun ardından size olumlu ya da olumsuz dönüş sağlanıyor. Hatırlanacağı üzere 30 bin TL hibe desteğinden 2016 yılında 15 bin çiftçimiz yararlanmıştı.

Çiftçiler İçin Tarım Kredisi Uygulaması Başlıyor
tarım kredisi

Köylüye Tarım Kredisi

Köylüye verilen destek Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızca oldukça geniş hibe ve kredilerden oluşuyor. Köylüye tarım kredisi kapsamında  birçok alanda  destek sağlanıyor. Gerek 100 bin TL kadar verilen faizsiz krediler, gerekse yapılan hibeler ile tarımla uğraşan çiftçilerimiz aradığı desteği bulabiliyor. Devlet 2017 yılında çiftçi ve üreticiye 50 bin TL destek sağlarken değişen çeşitli hibe ve krediler ile 30 bin ile 100 bin TL arasında çiftçilere destek sağlanıyor. Bu desteklerden faydalanmak isteyen çiftçilerin iş planı hazırlayıp sunmaları gerekiyor. Tabi köye dönüş projesi de dahil birçok alanda çiftçiye verilen destek başvurularında aranan şartlar da değişkenlik gösterebiliyor. Örneğin köye dönüş projesi ile köylerine dönüp tarım ve hayvancılıkla uğraşmak isteyenlere 30 bin TL destek sağlanırken. Hali hazırda köyde olup tarımla uğraşmak isteyenler için de çeşitli kredi ve hibeler sağlanıyor. Her kredi ve hibe için başvuru şartları farklı seyrediyor.

Tarım Teşvik Kredisi

Ülkemizde tarımı desteklemek, geliştirmek ve üretimi arttırmak için çeşitli tarım teşvik kredisi ve hibeleri verilmektedir. Bu teşvik tarımla uğraşan çiftçilere kredi ve hibe olarak sunulmaktadır. Devletin belirlediği alanlarda tarım ile uğraşanlar 30 ile 100 bin TL arasında değişen kredi ve hibe almaktadır. Kredi ve hibelerden yararlanmak isteyenler için tabi ki önce aranan şart belirlenen faaliyet alanlarında boy göstermektir. Devletin belirlediği alanlara yönelenler başvuru yapıp iş planı hazırlamalarının ardından kredi ve hibelerden yararlanabilirler. Köylüye verilen destek her geçen yıl daha da iyi seviyelere ulaşırken artık üretimin ciddi oranda da artış sağladığını görüyoruz. Köylüye tarımda verilen teşvikler sayesinde tarımın önemi her geçen gün artıyor ve tarıma olan ilgi de hızla yükseliyor. Akın akın şehre göç eden köylüler artık verilen teşvikler ile yeniden köyün yolunu tutmaya başladılar.

- Bir önceki yazımız olan BORÇ TRANSFER KREDİSİ NEDİR? başlıklı makalemizde Borç kapatma ve Borç transfer hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *