«
  1. Ana sayfa
  2. Devlet Destekleri
  3. ÇEYİZ PARASI VE ÇEYİZ DESTEĞİ NEDİR ?

ÇEYİZ PARASI VE ÇEYİZ DESTEĞİ NEDİR ?

ÇEYİZ PARASI VE ÇEYİZ DESTEĞİ NEDİR ?

VE NEDİR ?

Günümüz şartlarında insanların birbirini beğenmesi kolay, düğün yapıp dünya evine girmesi ise çok zor. Bu yazımızda sizlere evlenirken maddi olarak destek olacak devlet yardımlarından bahsedeceğiz.

ÇEYİZ PARASI NEDİR ?

?

SGK kapsamında olan evleneceklere, karşılıksız verilen paraya, çeyiz parası yada evlenme yardımı denir. Bu yardım sadece SGK’ dan yetim aylığı alan, anne yada babası ölmüş kız çocuklarına verilir. Erkek çocukların böyle bir hakkı yoktur.

BİRİNCİ ŞART YETİM AYLIĞI ALMAK !

Anne yada babası ölmüş ve yetim aylığı almaya hak kazanmış kız çocuğu dilekçe ile SGK il ve ilçe müdürlüklerine başvurmalıdır.

YETİM AYLIĞI ALIRKEN EVLENMEK !

Sosyal Güvenlik Kurumun’ dan bu parayı almak için ikici şart ise yetim aylığının kesilmemiş olmasıdır. Yetim aylığı alırken evlenmeniz gerekiyor.

?

Evlenme yardımı almaya başladığınızda yetim aylığınız kesilir. Boşandığınız takdirde çeyiz parası almanızdan iki yıl sonra yetim aylığını tekrar bağlanır. İki yıl dolmamışsa yetim aylığı bağlanmaz bu süre beklenir.

NE KADAR ÇEYİZ PARASI ALIRIM ?

Yetim aylığı alan kız çocuğunun son aldığı aylık yirmi dört ile çarpılır. Yani iki yıllık yetim aylığı tutarı kadar evlenme yardımı alınır. Bu yardım peşin olarak ödenir.

Örnek bir hesaplama yapmak gerekirse:

Bu yılın güncel yetim aylıkları 400 TL ile 600 TL arası değişiyor. Ortalama 500 TL olsun. 24 X 500 TL = 12 bin TL evlenme yardımı alırsınız.

Yetim aylığı kesildiği için diğer hak sahiplerinin maaşları artmalı.

Değinmek istediğim bir aksaklık var. Evlenen kız çocuğunun yetim aylığı kesilir. Bu kesintiden sonra diğer dul ve yetimlerin aldığı parada herhangi bir artış olmaz. Bölüşülen para değiştiği için aslında olmalıdır. Yetim aylığı kesildikten ancak 2 yıl sonra diğer hak sahiplerinin parası artar.

 

ASLINDA İKİ YILLIK YETİM AYLIĞI EVLENME YARDIMI DİYE VERİLİR !

 

ÇEYİZ PARASI VE ÇEYİZ DESTEĞİ NEDİR ?

DEVLET DESTEKLİ EVLENME YARDIMI NEDİR ?

Biraz önce anlattığımız çeyiz yardımını sadece yetim aylığı alan kız çocukları alır. Fakat üzülmeyin, herkesin faydalanabileceği devlet tarafından ödenen başka evlenme yardımı da var. Bu yardımdan faydalanmak için mutlaka 27 yaşından küçük olmanız gerekmektedir.

BANKADAN ÇEYİZ HESABI AÇTIRMALISINIZ !

Çeyiz hesabı açan bankalardan birisine hesap açtırıp, en az üç yıl katkı payı ödemeniz gerekmektedir. Ödemeleri düzenli yaptığınız takdirde, üç yıl sonra, hesapta biriken paranın beşte biri miktarında devlet katkısı alırsınız. Bu katkı 5 bin liradan fazla olamaz. Örneğin hesabınızda 15 bin lira birikmişse 3 bin lira devlet katkısı alırsınız.

Altı ay içerisinde başvurun !

Devlet katkısı hak kazandıysanız. Evlilik tarihinden altı ay sonrasına kadar başvurmanız gerekmektedir.

- Bir önceki yazımız olan CENAZE PARASI başlıklı makalemizde CENAZE PARASI, CENAZE PARASINI KİMLER ALIR ve CENAZE YARDIMI NEDİR hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *