«
  1. Ana sayfa
  2. Devlet Destekleri
  3. CENAZE PARASI

CENAZE PARASI

CENAZE PARASI

Evet sevgili okuyucularım. Önceki yazılarımda, evlenme yardımı ve annelere yapılan yardımlardan bahsetmiştim. Şimdi daha tatsız bir durum olan, cenaze kaldırmak için devletimizin SGK’ lılara yaptığı Ölüm Ödeneği yada Cenaze Yardımı konusunu anlatacağım. Gönlüm, evlilik yada çocuk telaşesiyle uğraşmanızı diliyor fakat ölümde hayatın gerçeği.

Yazımda size; SSK’ lı, BAĞKUR’ lu ve DEVLET MEMURUNUN alacağı yardımdan bahsedeceğim. Milletvekili durumunu yazmak istemedim onu da başka yerden okuyun. Keşke ölüm acısını yaşayan insanlara böyle ayrım olmasa da ben de size hepsinin alacağı para aynıdır diye, iki satırda anlatsam.

Arkada mezarlık önde şu yazı gözümün önüne geliyor. “OYUN BİTTİĞİNDE ŞAH’ TA PİYON’ DA AYNI KUTUYA KONUR”

Yazının devamını ben uydurdum. “AYNI KUTUYA KONUP KAPAĞI KAPANANA KADAR ŞAH ŞAHTIR, PİYON’DA PİYON”

CENAZE PARASI
CENAZE PARASI

 

?

En az 360 gün prim ödemiş, malüllük yada yaşlılık aylığı alan ve iş kazası veya meslek hastalı sebebiyle ölen her vatandaşımız yakınlarına verilen ödeneğe cenaze yardımı yada cenaze parası denir.

?

Cenaze parasını sırasıyla;

  1. Ölenin eşi,
  2. Çocukları,
  3. Annesi,
  4. Babası,
  5. Kardeşleri,
  6. Kimsesi yoksa, yaptıkları masrafları belgelemesi halinde cenazeyi kaldıran kişilere ödenir.

SSK’ LI NE KADAR CENAZE YARDIMI ALIR ?

Cenaze yardımı parası her sene yıllık TÜFE oranına bağlı olarak zamlanır. Geçen sene 489 TL olan cenaze yardımı 2017 senesi için 513 TL dir.

BAĞKUR’LU NE KADAR CENAZE YARDIMI ALIR ?

Bağkur’lu meftanın yakınlarına da 2017 senesi için 513 TL ödenir. Ölen Bağkur’lu yakınlarının bu parayı alabilmesi için ödenmemiş Bağkur borcu olmamalıdır.

?

Devlet memurları 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa dahil oldukları için aldıkları ödenek ve yardımlar farklıdır. Devlet memurlarının ölümü halinde ölenin yakınları, en yüksek devlet memuru aylığının iki katı ödeme alır.

2017 Yılı Temmuz ayından sonra en yüksek devlet memuru aylığı 9500 *0,102706 = 975,71 TL dir

Yani; 2 X 975,71 TL = 1951,42 TL cenaze yardımı alır.

Devlet memurunun eş ve çocuğu memur olmasalar dahi ölümleri halinde en yüksek devlet memuru aylığının bir katı, 975,71 TL ödeme yapılır.

Ayrıca Devlet Memuru cenazesi nakil ve defin masrafları bağlı bulunduğu kurumca karşılanır.

CENAZE PARASI

Cenaze Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Cenaze yardımı için, ölen yakınları SGK’ ya başvurmalıdır.

 

- Bir önceki yazımız olan SGK' NIN KADINLARA SAĞLADIĞI HAKLAR başlıklı makalemizde ANNELERİN ERKEN EMEKLİLİK HAKKI VAR MI ?, DOĞUM YAPAN KADINININ ÜCRETSİZ İZİN HAKKI VAR MIDIR ? ve HAMİLELİK DÖNEMİNDE TANINAN HAKLARI hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *