«
  1. Ana sayfa
  2. Bankacılık
  3. Çek Ödememek Kredi Notu Düşürür Mü? Çek ve Kredi Notu

Çek Ödememek Kredi Notu Düşürür Mü? Çek ve Kredi Notu

Çek Ödememek Kredi Notu Düşürür Mü? Çek ve Kredi Notu

Çek Ödememek Kredi Notu Üzerinde Etkili Mi?

Çek ödememek kredi notu düşürür mü? sorusunu soran ticari esnaf kesim için detaylı bir araştırma yaptık. Çek ödememek kredi notu üzerinde büyük etki sahibidir. Aslına bakılırsa bundan 2 sene öncesine kadar böylesi bir sorun yokken, Findeks tarafından başlatılan yeni bir uygulama böylesi bir sorunu gündemin merkezine koymuştur. Çekler, ileriye yönelik ödeme sözü verilen para transfer odaklarıdır. Bu çeklerin tamamen elden ele geçmesiyle alakalı olarak, çek tahsilatı yapmakla yükümlü olan kişi sorumluluğunda bulunmaktadır. arasında öyle bir ilişki vardır ki, ödenmeyen ve protesto edilen her çek kişinin kredi notu üzerinde etki sahibi hale gelmektedir. Bu da sizlerin tahmin edeceği üzere kredi notunda düşüşe neden olan bir etkendir. arasında yer alan çek tahsilatı, özellikle ticaret ile uğraşan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Dilerseniz bunun neden düşüşe neden olduğunu ve nasıl önlenebileceği konusuna daha yakından bakalım.

Findeks Karekodlu Çek İle Kredi Notunuza Etki Ediyor!

“Herkesten çek alınmaz hemşerim!” diyenlerin sayısı halen çok fazla. Aslında bir noktada bu güvensiz tabloyu çizen kişilerde hak sahibi konumunda. ile özellikle alıcıya büyük kaygı vermektedir. Bunun önüne geçmek üzere 1 Ocak 2017’de çeklere karekod etiket zorunluluğu getirilmiştir. Bu sayede her çek defteri sahibinin kendine özel bir karekodu bulunuyor. Çeki teslim alan kişi karekodla çek kontrolü yapmak için sadece 0.71 TL ödeyerek Findeks mobil uygulamasından bilgi alabilir. Burada kişinin geçmiş çeklerinin kaçının ödendiği tam anlamıyla yer alıyor. Bu sayede kişinin ticari kimliğinin ortaya çıkarılması nedeniyle, güvenilir olup olmadığıda ortaya çıkıyor. Çekin vurdurulması veya protesto edilmesi durumu Findeks verilerine işleniyor. Bu da haklı olarak kişinin kredi notunda düşüşe neden oluyor.

Findeks Kredi Notunu Çek Ödemelerinin Düşürmesini Nasıl Önleriz?

Çek kredi notu düşürür mü? sorusuna yakın bir tarihte yapılan yasal düzenlemeyle cevap verdikten sonra dilerseniz bu düşüşün nasıl önlenebileceği sorusuna cevap verelim. Ticari işlerle uğraşanlar çek verirken, ödeme garantisini karşı tarafa değil kendilerine vermelidir. Karşılıksız çıkıp, protesto edilen her çek, kredi notunu düşüren bir faktör olur.

- Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Bankkart Combo Kart Seçme! başlıklı makalemizde Bankkart Combo, Bankkart Combo POS ve Combo kart seçimi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *