«
  1. Ana sayfa
  2. Bankacılık
  3. Çek Kırdırma Nasıl Yapılır? Ne Kadar Komisyon Ödenir?

Çek Kırdırma Nasıl Yapılır? Ne Kadar Komisyon Ödenir?

Çek Kırdırma Nasıl Yapılır? Ne Kadar Komisyon Ödenir?

Yapılan ticari faaliyetlerde ya da kişilere yapılacak olan nakit ödemelerde hem kolaylık sağlamak hem de vakit kazanmak adına kullanılan çekler, senetler ile sık sık karıştırılıyor olsa da, birbirinden ayrılan bir takım noktalar bulunmaktadır. Her ikisi de ülkemizde çok sık kullanılıyor olmasına rağmen, aralarındaki en temel fark, ödeme konusunda karşımıza çıkmaktadır. Senetler, belirli vade süreleri ile ödemenin yapılmasını sağlamakta ve ödemelerin senet üzerinde yapılan vadelerde yapılması gerekmektedir. Çeklerde ise, herhangi bir vade süresi değil, hesap kesim tarihi karşımıza çıkmaktadır. Bedelin tamamının tahsilatının yapılacağı bu tarihte, kişiler çek yazan kişinin çalıştığı bankadan ya da farklı bankadan tahsilat yapacağı zamanı temsil etmektedir. Çeklerde kişilerin acil ihtiyaçları ortaya çıktığında ise, çek kırdırma işlemlerine yönelmek mümkündür.

Çek Kırdırma Komisyonu Neye Göre Belirlenir?

Çek kırdırma, başta kamu ve özel bankalar olmak üzere birçok finansal kurumda yapılan bir işlemdir. Bu işleme göre, henüz hesap kesim tarihi gelmemiş olan çeklerin, belirli komisyon dahilinde bozdurulması anlamına gelmektedir. Elinde çek bulunan kişi, bankaların ve diğer kurumların talep ettiği komisyonları cazip bulduğunda, süre ne olursa olsun kırdırma işlemi yapabilmektedir. Ancak, hesap kesim tarihine ne kadar çok süre varsa, alınacak komisyon oranı da o kadar artacaktır. Komisyon oranlarını etkileyen bir diğer durum ise, çekin hangi kurumda bozdurulacağıdır. Çek hesabının bulunduğu bankadan yapılacak komisyon oranları düşükken, farklı bankalar arasındaki işlemlerde komisyon oranları biraz daha yükselebilmektedir.

Bankaların Çek Kırdırma Komisyonları

Çek kırdırma konusunda en çok tercih edilen kurumlar şüphesiz ki bankalardır. Çünkü, faktöring gibi finansal kuruluşlara göre, bankaların komisyon oranları daha caziptir. Şuan işlemlerinde en fazla tercih edilen bankaları ele aldığımızda, alınacak komisyon miktarlarını şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Akbank: Kasadan yapacağınız TL ve döviz türünden tahsilatlarda 35 TL, aynı bankada bulunan çek bozdurma sırasında 16 TL, farklı banka çeklerinin tahsilinde 17 TL ve toplu Akbank çeklerinin tahsilatlarında da 17,5 TL komisyon alınmaktadır.
  • Denizbank: Bankaya ait çeklerin bozdurulmasında 15 TL, farklı banka çeklerinin bozdurulmasında 40 TL ile 500 TL arasında komisyon alınmakta ve burada %0,5 sınırı göz önünde bulundurulmaktadır. Farklı Denizbank şubelerinden yapacağınız tahsilatlarda 25 TL komisyon alınmaktadır.
  • QNB Finansbank: Çek hesabının bulunduğu banka şubesinden yapacağınız tahsilat işlemlerinde 15 TL, TL cinsinden yapılacak tahsilatlarda 10 TL ile 50 TL arası, döviz cinsinden tahsilat işlemlerinde bankaya ait çekler için 45 TL, farklı şubeye ait olan döviz cinsinden çeklerde 55 TL ve yabancı para birimine göre bankada bulunan çeklerin bozdurulmasında da 35 TL komisyon alınmaktadır.
Çek Kırdırma Nasıl Yapılır? Ne Kadar Komisyon Ödenir?
çek kırdırma

Şuan en çok tercih edilen bankalar için komisyon oranları yukarıdaki gibidir. Burada belirlenen tutarlar, bankalar tarafından Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na bildirilen oranları temsil etmektedir. Yani, bankalar daha önceden komisyon oranlarını belirlemekte ve bu komisyon oranları genellikle Aralık ayının sonuna gelindiğinde güncellenmektedir.

Faktoring Çek Kırdırma Komisyonları

Henüz hesap kesim tarihi gelmemiş çeklerin daha hızlı bozdurulması için genellikle faktöring firmaları tercih edilmektedir. Özellikle karşılıksız hale gelen çekler için, bu finansal kuruluşlar daha fazla tercih edilmektedir. Ancak, çek kırdırma konusunda bankalara oranla daha fazla komisyon almaktadırlar. Bunun nedeni çekin bankadan çekilirken ödenecek komisyonlara bir de firma karının eklenmesidir. Şuan genel olarak baktığımızda kişilere faktöring firmalarının %4 ile %10 arasındaki komisyon oranları ile hizmet sunduğunu görmekteyiz. Ancak yüksek tutarlı çeklerde, ödemelerin belirli bir kısmı önden yapılacak, kalan tutar için de tahsilat gününün beklenmesi gerekecektir. Tüm komisyon ise, hesap kesim tarihinde alınacak ödemeden kesilecektir.

- Bir önceki yazımız olan Cardfinans Trabzonspor Kredi Kartının Avantajları başlıklı makalemizde trabzonspor kart ve trabzonspor kredi kartı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *