«
  1. Ana sayfa
  2. Krediler
  3. Çalışmıyorum Kredi Borcum Ne Olacak?

Çalışmıyorum Kredi Borcum Ne Olacak?

Çalışmıyorum Kredi Borcum Ne Olacak?

Çalıştığı dönemde kredi çekmiş ancak işsiz kaldıktan sonra borçlarının ne olacağını sorgulayan binlerce tüketici bulunmaktadır. Bununla beraber çalışmıyorum kredi borcum ne olacak? şeklinde sorulan sorulara verilecek yanıtlar genelde aynıdır. Bu soru ayrıca kredi borcu ödenmezse ne olur sorusunun da bir nevi yanıtıdır. Yazımızın devamında bu konuyla ilgili tüm bilgilere ulaşabilecek ve yapmanız gerekenleri öğrenebileceksiniz.

Kredi Borcumu Ödeyemiyorum

Mevcut borçların ödenmemesi halinde banka sürekli olarak size hatırlatmalarda bulunacaktır. Bu hatırlatmalarla beraber sürekli gelen bilgilendirme mesajları bazen canınızı sıkabilir. Öncelikle üç aylık süre içinde ödenmeyen borçlar için bankalar tarafından 1 haftalık ek süre tanınmaktadır. Bu süre zarfında da ödeme yapamayan tüketiciler için artık söz konusu olur. Eğer var olan bir borcunuzu ödeyemiyorsanız, yapmanız gereken ilk şey, borç kapatma kredisine başvurmak olmalıdır.

Borç kapatma kredisi son zamanlarda dikkat çeken kredi türlerinden biridir. Her banka bu konuyla ilgili hizmet vermemektedir. O yüzden araştırmalarınız sonucunda çalışmıyorum kredi borcum ne olacak? sorusunun yanıtını da bulurken aynı zamanda hangi bankalardan kredi çekmeniz gerektiğini anlayabilirsiniz. Öncelikle borcunuzun tamamını kapatmak için tek bir bankaya borçlanmanız yeterlidir. Bununla beraber borç kapatma kredilerinin de ödenmemesi halinde yasal takip süreci başlayacaktır.

Yasal Takip Süreci ve Sonrası

Borçların herhangi bir nedenle ödenmemesi durumunda sürekli olarak ikaz edilir ve ihtarnamelerin gelmesine neden olursunuz. Bu süre zarfını değerlendirirken bankalarla anlaşmalar yapabilirsiniz. Gerçekleştireceğiniz bu anlaşmalara göre kredinizi yeniden yapılandırabilir ve ödemeye başlayabilirsiniz.

90 gün boyunca ve ekstra tanınan 1 haftalık sürenin sonunda ödenmeyen borçlar için icra takibi başlar. Borçlunun üzerine kayıtlı olan herhangi bir arsa, araç veya taşınmaza el konulmak üzere icra memurları görevlendirilir. Elbette bu süreç tüketicileri hem maddi hem de manevi olarak etkileyecektir. Bu yüzden çalışmıyorum kredi borcum ne olacak? sorusuyla ilgili olarak, üzerinize ait bir mal varlığı var ise sorun yaşayabilirsiniz. Ancak üzerinize kayıtlı olan herhangi bir mal veya taşınmaz yok ise bankalar tarafından anlaşma yapılmak üzere sürekli aranabilirsiniz. Yani bu tür borçlar, herhangi bir işe girene kadar sizden tahsil edilemez.

Bu yazı ekodurum.com‘a aittir.

- Bir önceki yazımız olan Borcumu 1 Ay Ödemezsem Ne Olur? Kredi Notum Düşer Mi? başlıklı makalemizde Kredi Borcu ve Kredi Notu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *