«
  1. Ana sayfa
  2. Borsa
  3. Borsada En Çok Kazandıran Hisseler 2019

Borsada En Çok Kazandıran Hisseler 2019

Borsada En Çok Kazandıran Hisseler 2019

2018 yılında en çok kazandıran hisseler değerlendirilerek, 2019 yılının ilk çeyreğinde de en yüksek kazanç sağlayacak hisseler, çeşitli finans kuruluşları tarafından berlileniyor. Ekonomistler, stratejistler, ünlü yatırımcılar ve ekonomi mezunları gibi pek çok birim tarafından, borsada en çok kazandıran hisseler sunuluyor.

Son 10 yıllık veriler baz alınarak yapılan değerlendirmelerde, kazanç istatistiği olan ve istikrarlı şekilde kazandıran hisseler sunulmaktadır.

Hisseler, ortalama %30’un üzerindeki kazandırma oranlarına göre değerlendiriliyor. 2019 yılında da en çok kazandıran hisse senetleri, son yıllardaki yüksek kazandırma potansiyelleriyle listede yer almaktadır.

Hisselerin getirisi; büyüme oranları, yatırım kapsamları ve güçlü şirket yapılarıyla elde ediliyor. Özellikle 15 hisse, son yılların en çok kazandıran ürünleri olup, 2019 yılında da kazandıran hisse senetleri arasında yer alıyor. Sektörlerine göre değerlendirilen hisseler şu şekildedir;

Logo Yazılım hisseleri, İndeks ve Datagate Bilgisayar’ın hisseleri, son 10 yılın daima kazandıran araçları olarak değerlendiriliyor. Teknolojik yatırımları, şirket hacimleri ve kapasiteleri ile yüksek kazanç sağlayan bu şirket hisseleri, özellikle bilişim sektörünün gelişimiyle de doğrudan alakalıdır.

Kazanç performansları ve yıllık büyüme oranları, %10 üzerinde sağlandığında hisse senetlerinde ortalama %30’larda kazanım avantajı sağlıyor. Şirketlerin net kârı %36’nın üzerinde gelişme sağlayan İndeks, en çok kazandıran bilişim hisseleri arasında yer alıyor.

Aselsan hisseleri, savunma sanayinde lider olarak yer alıyor. Son on yılın ve 2019’un en çok kazandıran hissesi olarak, yıllık %52 üzerinde getiri sağlamıştır. Borsa İstanbul’da en çok değer gören hisseler arasında olan Aselsan, son birkaç yılda işlem fiyatını neredeyse 4 katına çıkarmıştır. Özellikle yabancı yatırımcıların değerlendirdiği ve akım gerçekleştirdiği Aselsan, aon yılların borsada en çok kazandıran hisseleri arasında yer alıyor.

Sasa ve Aksa hisseleri, 2019 yılının en çok kazandıranları arasındadır. Tekstil kimyasalı olarak faaliyet gösteren şirketler, yapılan finansal değerlendirmeler doğrultusunda son 10 yılın en çok kazandıran hisseleri arasında yer alıyor. Yıllık ortalamada yüzde 36 üzerinden getirisi bulunan hisseler, yükselme potansiyeli görülen değerler arasındadır. Yatırım kuruluşları ve finans sistemleri tarafından değerlendirilen firmalar, yıllık büyüme ve hedef fiyat oranlarına göre yüksek kâr sağlamaktadırlar.

Son 10 yılın en çok kazandıran şirketleri arasında yer alan Türk Hava Yolları, yıllık %35 üzerindeki büyüme payı ile yatırımcısına kazandıran hisseler arasında. Ulaşım sektöründe lider olarak işlem gören THY, 2019’un en çok kazandıran borsa araçları arasında yer alıyor.

Metal işleme ve otomotiv yan sanayi kuruluşlarından Erbosan ve Ege Endüstri, borada en çok kazandıran hisseler arasında yer alıyor. Hem son on yılda hem de 2019’da en çok kazandıran metal sanayi şirketleri arasında yer alıyor.

Yıllık ortalama büyüme, şirket hacimleri, yatırımları ve net karlarına göre, borsanın en çok kazandıran hisseleri arasında yer almaktadırlar.

Son 10 yılın en çok kazandıran şirketlerinin yanı sıra 2018 ve 2019’da borsada en çok kazandıran 6 şirket bulunuyor. Bu şirketler arasında; Soda, Hektaş, Yataş ve Tuborg bulunuyor. Ayrıca Adel ve Borusan Yatırım’da borsanın yatırımcısına en çok kazandıran şirketleri arasında yer almaya devam ediyor.

Soda şirketinin 2017 ve 2018 yılındaki net satışları, İş Yatırım ve Goldman Sachs yatırımları, yıllık ortalamada yüksek kar elde edilmesine olanak sunmuştur. 2019 borsa kazançlarında önemli bir yere sahip olan Soda’nın yanı sıra Hektaş şirketi de net kar ile yüksek kazandıranlar arasındadır.

Önceki yılda elde edilen net kar ve aynı dönemlerdeki %70’e varan kazanç oranları ile Hektaş hisseleri, 2019’un en çok kazandıran borsa araçları arasındadır. Yataş, Adel, Tuborg ve Borusan Yatırım şirketlerinin, son on yıllık kazanç oranları, şirket büyüme ve sermaye edinimleriyle işlem sirkülasyonları en çok değerlendirilen ve fiyatta artış elde eden şirketler arasında yer almaktadırlar.

Borsa İstanbul’da işlem gören ve yeni yıldan bu yana en çok kazandıran şirketleri, daha detaylı bilgi edinmek için yatırım firmaları ve borsa sistemlerinin değerlendirmelerini inceleyebilirsiniz.

 

 

- Bir önceki yazımız olan En Çok Kazandıran Hisse Senetleri 2019 başlıklı makalemizde en çok kazandıran hisse senetleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *