«
  1. Ana sayfa
  2. Yatırım
  3. Borsa Nedir? Borsada Yatırım Yapılı mı?

Borsa Nedir? Borsada Yatırım Yapılı mı?

Borsa Nedir? Borsada Yatırım Yapılı mı?

Borsa en kısa tanımıyla; alıcı ve satıcı arasında aracılar sayesinde oluşturulan pazar olarak açıklanır. Tarafların yapacağı işlemler için kullanabilecekleri yatırım araçları oldukça geniştir. Tahvil, bono ve hisse senetleri, borsa kuralları dikkate alınarak el değiştirebilir. Alıcı ve satıcının fiziksel olarak aynı ortam içerisinde bulunmasına gerek yoktur. Yapılmak istenilen işlemlere göre emir verilebilir. Alım ve satım verilen emirler doğrultusunda gerçekleştirilir. Borsada fiyatların şekillenmesi sağlayan iki temel unsur bulunur. Arz ve talepler, borsadaki fiyatların ne olacağını belirler. Arz-talep dengesinin değişmesini sağlayan önemli gelişmeler bulunur. Yaşanabilecek hareketlilik doğrultusunda borsadaki işlemler etkilenebilir. Hareketlilik doğru yorumlandığı takdirde borsada yatırım yapılarak para kazanabilmek mümkün hale gelir.

İnternet Üzerinden Borsa Oynanabilir mi?

Borsada işlem yapabilmek eski zamanlarda sadece fiziksel olarak mümkün olduğu gibi günümüzde ise elektronik ortam yani internet ortamında alıcı ve satıcılar kolaylıkla borsa oynayabilme olanağına sahiptirler. için satıcının bulunması gerektiği gibi satış yaparken de alıcının bulunması gereklidir.

Borsa Nedir? Borsada Yatırım Yapılı mı?
Borsada Yatırım Nasıl Yapılır?

Borsada Yatırım Para Kazandırır mı?

için en çok merak edilen soruların başında ?” sorusu geliyor. Borsadan gerçek anlamda para kazanabilmek mümkündür. Acemiler için borsa para kaybedebilmeye müsait bir mecra olduğu gibi, belirli bir deneyime sahip olan ve sabırlı kişiler içinse borsada yatırım yapmak oldukça kazançlıdır. Borsada mevcut olan belirli stratejilerin uygulanması sayesinde karlı işlemler yapılabilir. Borsadan kazanmak için piyasaların aktif olarak takip edilmesi gerektiği gibi analizlerin de doğru şekilde gerçekleştirilmesi gerekir.

Borsaya Giriş

Borsada yatırım yapmaya başlangıç aşamasında belirli bir aracı kurum seçilmelidir. Aracı kurum sayesinde yasal olarak borsada al-sat yapılmaya başlanabilir. Aracı kurumların sahip oldukları güvenilirlik düzeyi, komisyon oranları ve yatırımcılara sunduğu şartlar dikkatle incelendikten sonra en iyi tercih seçilmelidir. Borsada al-sat yapabilmek için aracı kurumların yanı sıra bankalar da alternatif olarak tercih edilebilirler. Banka ile borsaya giriş yapabilmek için yatırım hesabı açtırılması gerekir. Açılan yatırım hesabına, borsada değerlendirilecek miktarda para yatırılmasının ardından borsa işlemlerine başlanabilir. Borsada al-sat yapabilmek için herhangi belirli bir miktar bulunmaz. 100 TL ile borsaya girebilmek mümkün olduğu gibi 100.000 TL ile de borsaya giriş yapılabilir. Borsada yapılacak hamleler sonrasında kazanç ve kayıp oranları şekillenir. Borsada paranın miktarının çok büyük bir önemi olmadığı gibi, gelir elde edebilmek adına doğru strateji izlenmesi önemlidir. Borsada kazanmanın mantığı, düşük fiyattan alım yaparak ardından fiyat yükseldiğinde satıştan geçer. Al-sat fiyat farkı göz önünde bulundurularak yapılan işlemler neticesinde istenilen seviyede anapara yükseltilmiş olur. Borsa, beklentileri karşılayabilecek düzeyde kazanç yöntemlerinden biri olmasıyla ön plandadır. İşlemler rastgele yapılmadığı takdirde doğru stratejilerin uygulanmasıyla borsadan başarı hikayesi yazabilmek olasıdır. Borsada düzenli olarak kazananların sayısı azımsanmayacak seviyede olduğu gibi bu yatırımcılar borsa hakkında en ince ayrıntılara sahiplerdir.

Nedir?

Borsaya giriş yapacak olanlar tarafından en çok merak edilen konulardan biri de borsada kaybetme riskinin ne kadar yüksek olduğudur. Borsada kaybetme riski yapılan al-sat tercihlerine göre değişkenlik gösterir. Yapılacak olan işlemlerde kaybetme riskini doğru bir şekilde süzmek ve yatırımları bu doğrultuda şekillendirmek borsada kaybetme riskini minimum seviyeye indirger. Borsa deneyimi yüksek olan yatırımcılarda kaybetme riski en düşük seviyededir. Sabır, deneyim, bilgi, plan ve strateji olmadan borsada yatırım yapmak kaybetmeyi beraberinde getirir. Yapılacak olan işlemler için öncelikle durumların gözden geçirilmesi gerekir. Değerlendirmeler göz önünde bulundurularak yapılacak işlemler doğrultusunda kazanç oranları yüksek seviyeye çıkarılabilir.

- Bir önceki yazımız olan Az Parayla Nasıl Yatırım Yapılabilir? başlıklı makalemizde az parayla nasıl yatırım yapılabilir, az parayla yatırım nerede yapılabilir ve az parayla yatırım yaparken para yönetimi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *