«
  1. Ana sayfa
  2. Krediler
  3. Borcumu 1 Ay Ödemezsem Ne Olur? Kredi Notum Düşer Mi?

Borcumu 1 Ay Ödemezsem Ne Olur? Kredi Notum Düşer Mi?

Borcumu 1 Ay Ödemezsem Ne Olur? Kredi Notum Düşer Mi?

Bireyler, bankalardan aldıkları hizmetlerin geri dönüşünde sorun yaşayabilir. Yani ekonomik nedenlerden dolayı borçlarını ödeyemez hale gelebilmektedir. Bu yüzden borcumu 1 ay ödemezsem ne olur? sorusu sık sık gündeme yerleşmektedir. Öncelikle kredi kartı veya kredi borçlarının 1 aylık gibi bir sürede ödenmemesi, başlangıçta kredi notunun ciddi anlamda etkilenmesine neden olur. Öyle ki 2. aya girilmeden borcun tamamının tek seferde kapatılması, kredi notunun yükseltilmesi bakımından da önemlidir. İlk 30 günlük süreçte ciddi bir düşüş yaşanmasa da bu durum bankalar tarafından kayıt altına alındığı için ilerleyen zamanlarda sorun yaşamanıza sebep olabilir.

Kredi Borcumu 1 Ay Ödenmezsem Ne Olur?

Kredi borcunun 1 ay ödenmemesi halinde, hizmet aldığınız banka tarafından birtakım hatırlatma SMS’leri telefonlarınıza gönderilir. Ayrıca bu süre ilerledikçe artık telefonla aramaya başlayan banka çalışanları, borcunuzun ödenmemesi halinde yasal takibe gireceğinize dair bilgiler aktarmaya başlayacaktır. Oysa yasal takipten önce idari takip süreci söz konusudur ve borcumu 1 ay ödemezsem ne olur? sorusunun yanıtı yasal takip süreci değildir.

İlk 1 aylık ödemenin yapılmaması halinde ikinci ödeme dönemine kadar sürekli uyarı SMS’leri gelmeye devam edecektir. Ayrıca bir diğer ay, birikmiş olan iki borcun ödenmesi gerekiyor. Çünkü art arda iki ay kredi borcunun ödenmemesi halinde idari takip süreci başlayabilir. Aslında bu durum her banka için farklı şekillerde uygulanabilmektedir. Kısaca, kredi borcunun 1 ay ödenmemesi halinde sadece etkilenebilir.

Kredi Kartı Borcu 1 Ay Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı borcu da gibi aynı süreç çerçevesinde değerlendirilir. Yani bir tüketici borcumu 1 ay ödemezsem ne olur? sorusunu kredi kartı için de sorabilmektedir. Bu süreçte kredi kartının bir sonraki ekstresinde iki dönem borcu birikmiş olarak gelir ve asgari ödeme tutarı da tüketicilerle paylaşılır. Kredi kartı borcunun 1 ay ödenmemesi durumunda yine bankalar tarafından bilgilendirme SMS’leri gelecektir. Bunun dışında ek bir yaptırımının olmadığı söyleyebiliriz. Yine de gerek kredi gerekse kredi kartı borcunuz için gecikmeler yapmak yerine gününde ödeme yapmanız çok daha mantıklı olacaktır.

Bu yazı ekodurum.com‘a aittir.

- Bir önceki yazımız olan Asgari Ücretli Ne Kadar Kredi Çekebilir? başlıklı makalemizde Asgari Ücretlinin Kredi Limiti ve En Çok Çekilebilecek Kredi Miktarı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *