«
  1. Ana sayfa
  2. Yatırım
  3. Bono Nedir? Bono Çeşitleri Nelerdir?

Bono Nedir? Bono Çeşitleri Nelerdir?

Bono Nedir? Bono Çeşitleri Nelerdir?

Bono, özel şirket veya kamu kurumu tarafından; borç karşılığında verilen borç senedi olarak tanımlanır. Bono, alacak hakkı oluşturan bir yöntem olmakla beraber, ortaklık söz konusu olmamaktadır. Anapara, vade ve faiz kavramlarının içerisinde yer aldığı yapıya sahiptir. Bono Çeşitleri, ihtiyaçlara karşılık verebilecek zenginliktedir.

Bono Çeşitleri ve Özellikleri

Bonolar, basıldıkları yere göre ve kullanım amaçlarına göre farklı çeşitlerde sınıflandırılmaktadırlar. Bono alacak olanlar, farklı çeşitlerdeki bonoları tercih edebilme olanağına sahiplerdir. Aşağıda Bono Çeşitlerini açıklamaya çalıştık.

Yatırım bankaları veya kalkınma bankaları tarafından, borçlu sıfatı kullanılarak hazırlanan bonolardır. SPK tarafından kayıt altında tutularak ihraç edilirler. İskonto esası uygulanarak satılırlar. Halka arz edilecek olan bankalar için bono vadesi 60 günden az ve 1 yıldan fazla olmayacak şekilde planlanır.

Finans Bonosu, kısa süreli olarak fon ihtiyaçlarının karşılanması için hazırlanır. İşletmeler için oluşturulmalarıyla beraber, hem bankalar hem de finans kuruluşları tarafından basılırlar. Geri ödemelerde süre maksimum 9 ay olarak belirlenmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti Hazinesi’nin, TL veya döviz cinsi olarak iç borçlanma senedi oluşturmasıyla hazırlanırlar. Vade tarihine dek elde tutulmalarıyla beraber geri ödemede anapara ve faiz garantisi sunulur.

Altın, gümüş ve platinden oluşurlar. 60 günden az ve 1 yıldan fazla olmayacak şekilde hazırlanırlar. Kıymetli maden cinsi kullanılarak ihraç edilen bonoların tamamına verilen ortak isimdir. Hem iskontolu hem de iskontosuz satılabilir durumdadırlar.

Bono Yatırımı Nasıl Yapılır?

Bono yatırımı yapmak isteyenler için tercih edilebilecek alternatifler bankalar ve borsa olarak değişkenlik gösterir. İşlemlerin internet üzerinden yapılabilmesi mümkün durumdadır. Bono yatırımı yapıldıktan sonar, vadesi dolduğunda anapara ve faiz kazancıyla yeni işlem yapılabilir durumdadır. Bono yatırımları için pozisyon oluşturulabilmesi piyasa hakkında bilgi sahibi olunarak gerçekleştirilir. Bono çeşitleri, sahip oldukları özellikler bakımından birbirinden ayrıldıkları gibi; getiri açısından da değişkenlik gösterirler. Anapara miktarı ve faiz oranları, bono yatırımı sonunda geri dönüşün seviyesini belirleyen etmenlerdir. Bono, pek çok farklı yatırımcı tarafından portföyde tutulan araçlardan biri olmasıyla beraber oldukça popüler ve güvenilir konumdadır.

- Bir önceki yazımız olan Altın Yatırımı Nasıl Yapılır? Altın Yatırım Çeşitleri başlıklı makalemizde Altın Yatırımı Nasıl Yapılır, Forex Altın Yatırımı ve İnternetten Altın Yatırımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *