«
  1. Ana sayfa
  2. Krediler
  3. Bir Aylık Geciken Borçtan Avukatlık Olunur mu?

Bir Aylık Geciken Borçtan Avukatlık Olunur mu?

Bir Aylık Geciken Borçtan Avukatlık Olunur mu?

Geciken Borçtan Avukatlık Olunur mu?

Bankalardan borçlanma üzerine bir hizmet alındığında yani; kredi, kredi kartı, vadeli mevduat hesabı ya da esnek hesap gibi bir hizmet kullanmaya başladığınızda, bankanın belirlemiş olduğu bir sözleşmeye imza atmanız gerekmektedir. Bu imza ile birlikte kişiler aslında birçok durumu kabul etmiş olmasına rağmen, ne yazık ki sözleşme detaylarından çok az kişinin haberdar olduğu bilinmektedir. Bu sözleşme içerisinde, genellikle borç durumu ve borcun ödenmemesi durumlarına karşın da hukuki yaptırımlar hakkında açıklamalar yapılmaktadır. Ancak, bireylerin durumlardan haberdar olmamasından dolayı, borcun avukatlık olması durumu ile karşılaştıklarında, hemen bankalarına itiraz ettiklerini söyleyebiliriz. Eğer borçtan dolayı dosyanız bir avukata teslim edilmiş ise, ne yazık ki yapılacak çok da bir şey kalmamış diyebiliriz.

Borcun avukatlık olması durumu, aslında kişilerin hizmet alırken imzalamış oldukları sözleşmenin detaylarından da kaynaklanmaktadır. Çünkü sözleşme içerisinde borcun ödenmemesi durumlarında bankanın hukuki süreç başlatabileceği şeklinde birçok durumdan söz edilmektedir. Ancak, borcun ne zaman avukatlık olacağı konusu, hem bankadan bankaya göre değişmekte hem de alınan hizmetin türüne göre farklılık gösterebilmektedir. Bundan dolayı kişilerin her duruma karşı hazırlıklı olması gerekmektedir.

Ekonomik açıdan yaşamış olduğu sorunlardan dolayı borcunu ödeyemeyen kişiler, genellikle bir aylık bir gecikmenin herhangi bir sorun meydana getirmeyeceğini düşünse de, durum tamamen bundan ibaret değildir. Çünkü, borcun ödenmemesi durumunda eğer sizler yüklü miktarda bir kredi almışsanız, banka bu hizmet için hem gecikme faizi uygulamaya gidecek hem de bir aylık gecikmenin sonrasında hukuki süreci başlatabilecektir. Bundan dolayı, bir aylık gecikmenin herhangi bir sorun yaratmayacağı şeklinde düşünceye kapılmamalı ve borcunuzu da zamanında ödemeniz gerekmektedir.

Bankalar, kişilerin borçlarını ödeyemedikleri durumlarda, borç hatırlatma ve tahsilat servisi ile kendilerine ulaşım sağlamaktadır. Telefon üzerinden yapılacak olan irtibatlarda, sizlerden belirli bir sürede ödeme yapmanız gerektiği ve son ödeme yapılacak bir tarih belirtmeniz istenmektedir. Burada kesinlikle baştan savma bir tarih vermemelisiniz. Çünkü, sizin yapacağınız beyan süresi içerisinde herhangi bir hukuki işlem yapılmayacaktır. Bu süreye kadar işlem yapılmazsa da, bankanın hukuki süreç başlatması otomatik olarak gerçekleşecektir.

- Bir önceki yazımız olan Kredi ve Kredi Kartı Başvurusu Kredi Notunun Düşmesine Sebep Olur mu? başlıklı makalemizde Borcunu Ödeyenin Kredi Notu Düşer mi? ve Kredi Kartı Başvurusu Kredi Notunu Düşürür mü? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *