«
  1. Ana sayfa
  2. Devlet Destekleri
  3. BES Nedir Nasıl İptal Edilir?

BES Nedir Nasıl İptal Edilir?

BES Nedir Nasıl İptal Edilir?

BES Nedir Nasıl İptal Edilir?

BES yani Bireysel Emeklilik Sistemi, birçok banka tarafından müşterilerine sunulan bir para biriktirme sistemidir. Ancak bu sistem banka hesaplarınız ile otomatik ilişkilendirildiği için, sizden habersiz hesabınızdan para da çekebilir. O yüzden bireysel emeklilik sistemine kolayca kayıt yaptırdığınız gibi sistemi iptal etmeniz de gerekebilir.

Aktif çalışanların ve çalışma hayatı süresince kazançlarını biriktirmek isteyerek emekliliğin ardından daha rahat bir hayat yaşamak isteyen çalışanların Sosyal Güvenlik Sistemi destekli bir şekilde ortaya çıkartıldığı Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), kullanıcılarına 1 Ocak 2017’den itibaren hizmet vermeye devam ediyor. Yatırımcılarına %30 devlet desteği ve katılım ücreti olarak 100 Türk Lirası verilen Bireysel Emeklilik Sisteminde kullanıcılar kendi yatırım programlarına uygun şekilde aylık ödemeler yaparak katılım sağlarlar. Telefonla işlemleri sadece başlatmanız mümkün olup yine de başlatmanız için gereklidir. Bireysel emeklilik iptal etme numarasısizin bankanıza bağlı müşteri hizmetlerinden edinebileceğiniz bir numaradır. Her bankanın sunduğu iletişim bilgisi farklıdır. Bireysel emeklilik programı gibi gözüken uygulamanın otomatik ödeme şekilleri yüzünden bir kişi mağduriyet yaşamaya başlamıştır. Sizlere Bireysel Emeklilik Sistemini nasıl iptal edeceğinizi ve bu sistemin faydalarından ve zararlarından söz edeceğiz.

Zorunlu BES Kimleri Kapsıyor

Kırk beş yaşının altında olan Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip olan kamu ve özel sektör içerisinde çalışan bireylerin hepsini içine almaktadır. Emeklilik hakkıkazanan kullanıcıları bu ödemelerinin karşılığını üç farklı şekilde alabilmektedir. Birikimlerini toplu şekilde alma yoluna ilerleyebilirler, geri ödeme plan oluşturarak aylık olarak geri alabilir ve yıllık gelir sigortası satın alabilirsiniz. Son seçenek de bu iki seçeneğin karmasını oluşturarak belirli bir yatırımınızı nakit olarak alabilir diğerlerini geri ödeme planına uygun şekilde hazırlayabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Maaşa Ne Kadar Yansır

Otomatik katılım uygulanarak BES sistemine giren vatandaşlar, iş verenlerinden aldıkları maaş üzerinden kesintiye uğrarlar. Prim bandı üzerinden maaşın %3’lük bir kısmını bireysel emeklilik sistemine aktaracaklardır. Fakat kendi yatırımlarını arttırmak isteyen kişiler için bu kesintiyi arttırarak, daha yüksek oranda yatırım yapma şansı da olacaktır. Sistem içerisinde devlet desteği her ay yüzde yirmi beş oranında artarak devam edecektir. Böylece yatırımlarınız her koşulda size kazandırmaya devam edecektir. BES kesinti ücreti ne kadar sorusunun yanıtı minimum 53 Türk Lirası iken, en yüksek 340 Türk Lirası olacak şekilde düzenlenmiştir. Bu sayede yatırımlarınız sizin gündelik hayatınızı engellemezken geleceğinizi inşa etmeniz için aslında zamana dayalı bir sistem inşa eder.

Yine de sistemin kendisi için uygun olmadığını düşünen bir çok kişi BES sisteminden çıkmak için başvurularda bulunuyorlar. Bu sistem içerisinde yer almak istemeyen kişilere ise devlet kolaylık sağlıyor. BES’ten cayma hakkı ise iki ay sonucunda oluşan bir süreçtir. Cayma durumuna başvuru yapan kişilerde maddi bir kayıp yaşanmaz. Sistemden çıkmak isteyen kullanıcılara on iş günü içerisinde yatırdıkları kadar parayı geri alma hakkı verilmektedir. Fakat üç yıl olmamış BES kullanıcılarının devletin katkı payından faydalanmaları maalesef mümkün değildir. Bu yüzden de cayma hakkınızı kullanırken yatırım takviminizi dikkatli kontrol etmenizde fayda vardır.

Bireysel emekliliksisteminden çıkmak için bağlı bulunduğunuz bankanın bireysel emeklilik departmanına ulaşarak, gerekli işlemleri yapmanız mümkündür. Bununla ilgili hesap kapatma ve para iade işlemlerinizi sistemden takip ederek süreci izleyebilirsiniz. Tahahhüt imzaladıysanız eğer bankanızdan gerekli bilgileri alarak yatırımınızla ilgili kesintileri öğrenebilirsiniz. Zorunlu hale gelen BES ile ilgili iş verenlerin de büyük bir sorumluluğu bulunmaktadır. Çalışan sayısı 1000 ve üzeri olan işletmeler 2017’den beri BES sistemini faaliyete geçirdiler. 2018 yılbaşından itibaren de 50-100 arası çalışanı bulunan işletmeler için de zorunlu hale geldi. Ocak 2019’dan itibaren ise 5-10 kişi arasında olan çalışana sahip olan işletmeler de zorunlu BES’i çalışanlarına uygulamak zorunda kalacaklar. BES nedir, nasıl iptal edilirve daha bir çok yeni bankacılık konusu hakkında sitemizde başlıklara ulaşabilirsiniz.

Etiket:Bireysel Emeklilik İptal Etme Numarası, BES Kesinti Ücreti Ne Kadar, BES’ten Cayma Hakkı, Bireysel Emeklilik, Emeklilik Hakkı

- Bir önceki yazımız olan Sera Kurmak için Devlet Desteği Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde devlet destekleri ve Sera Kurmak İstiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *