«
 1. Ana sayfa
 2. Kosgeb
 3. Belediye Hibesi Nasıl Alınır? Hangi Yol İzlenmeli?

Belediye Hibesi Nasıl Alınır? Hangi Yol İzlenmeli?

Belediye Hibesi Nasıl Alınır? Hangi Yol İzlenmeli?

KOSGEB Üzerinden Belediye Hibesi Nasıl Alınır?

Geçim konusunda sıkıntı yaşayan bireylerin belediye hibesi alabildiğini unutmayınız. Bu anlamda gerek nakdi yardımlar gerekse farklı şekillerde sunulan hibeler ile kişiler desteklenmektedir. Aslında belediye hibesi nasıl alınır? sorusuyla ilgili olarak KOSGEB üzerinden de hizmet talep edebilirsiniz. Şimdi sizlere belediyelerin yaptığı sosyal yardımları detaylı bir şekilde aktarıyor olacağız.

Sosyal Yardımlardan Kimler Yararlanabilir?

Belediyenin yaptığı yardımlardan aşağıdaki bireyler faydalanabilmektedir. Bunlar;

 • Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan kişiler
 • 2018 yılında belirlenen sınırların altında gelir elde edenler
 • Geçim sıkıntısı yaşayan aileler
 • Yaşlılar
 • Evde yemek yapamayacak durumda olanlar
 • Doğal afet nedeniyle yakınlarını kaybedenler
 • Eğitim ve öğretim sürecinde sıkıntı yaşayan öğrenciler şeklinde sıralanmaktadır.

Belediyeler bu kişilere yakacak, kıyafet, gıda, eğitim, barınma ve istihdam yardımları yapmaktadır. Ayrıca sağlık yardımları için bireylerin hazırlayacağı belgeler şu şekildedir;

 • Maaş dökümü
 • Fakirlik belgesi
 • Muhtaçlık durumunu belirten dilekçe
 • SGK belgesi
 • Herhangi bir yardım almadığına dair ek kanıt belgesi

İçin Hangi Yol İzlenmeli?

Belediyeler ihtiyaç sahiplerine yardım yapmadan önce yukarıdaki kriterlere göre işlem yapar. Ayrıca belediye hibesi nasıl alınır? araştırması yaparken, öncelikle bir başvuruda bulunmanız gerektiğini bilmelisiniz. Belediyenin bu konuda hizmet veren komisyonlarına yapacağınız başvurunun ardından tespit edilen adrese gelerek incelemelerde bulunulmaktadır. Yapılan incelemeler sonucunda ailenin ya da bireyin yardıma ihtiyacı olduğu kanısına varılırsa, yukarıda sıralanan ihtiyaçları giderilmek üzere belediye harekete geçer. Ancak bireylerin durumunda ciddi bir sorun bulunmuyorsa, var olan yardımlar da anında kesilmektedir.

Belediye hibesi almak için öncelikle sosyal yardım daire başkanlıklarına başvuru yapmalısınız. Bulunduğunuz şehirde bu kurum yoksa direkt olarak belediyeye başvuru yapabilirsiniz. Başvuru sırasında nüfus cüzdanı fotokopisi ile beraber ikametgah ve gelir durumunu gösteren belgenizi yanınızda bulundurmalısınız.

Sizlerle paylaştığımız bu bilgiler belediye hibesi nasıl alınır? sorusunun genel yanıtıdır. Hangi sosyal faktörlerden dolayı sıkıntı yaşıyorsanız bu durumlara göre başvuru yapmalısınız. Çünkü başvurunuzun onaylanmasından önce adresinize gelen komisyon üyeleri, görsel olarak inceleme yapar ve ardından rapor hazırlar. Bu rapora göre hibe alıp almayacağınıza kısa sürede karar verilir.

- Bir önceki yazımız olan Kimler Kobi Olarak Kabul Edilir? başlıklı makalemizde Kobi Konumundaki İşletmeler, Küçük İşletmeler ve Küçük ve Orta Boy İşletmeler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *