«
  1. Ana sayfa
  2. Ekonomi Haberleri
  3. BATI MEDENİYETİ ÇÖKECEK

BATI MEDENİYETİ ÇÖKECEK

BATI MEDENİYETİ ÇÖKECEK

Bu iddiayı ortaya atan, altın ve emtialar konusunda dünyanın önde gelen efsanevi yatırımcısı Jim Rogers.

?

Yale Üniversitesi tarih bölümünde lisans eğitimi aldı. 1964 yılında mezun oldu. Oxford Üniversitesi’ne gitti. 1966 yılında felsefe, siyaset ve ekonomi alanında ikinci lisans diplomasını aldı.

Kariyerini bankacılık alanında yapan Jim Rogers, 1970 yılında George Soros ile birlikte Yatırım Bankası Arnhold ve S. Bleichroder’a katıldı. Jim Rogers ve George Soros , 1973 yılında ‘nu kurdu. Bu fon ilk uluslararası fonlardan biri oldu. Şirket kısa sürede %4200 büyüyerek en popüler fon şirketlerinden biri oldu.

Wall Street de efsane olan Jim Rogers, 1980 yılında 37 yaşında emekli oldu. Jim Rogers, motorsikleti ve sarı mercedesi ile iki defa dünya turu yaptı. Yatırımcı kimliğinin yanında yazarlıkta yapan Jim Rogers, önemli yayın kuruluşları aracılığıyla, para kazanmakla ilgili fikirlerini paylaşıyor.

“Para, ilk etapta soracağınız şeyler arasında en son sırada olmalı. Eğer tüm doğrular bir araya gelirse zaten para da bu başarıyı takip edecektir.”

BATI MEDENİYETİNİN ÇÖKÜŞ SEBEBİ:

Jim Rogers’ a göre; Amerika başta olmak üzere, dünyada ki borç oranı hiç bu kadar artmamıştı. Bu sebepten dünya devleri iflas edecek. İzlanda gibi başka ülkelerinde battığını göreceğiz. Batı medeniyetinin çöktüğü, hayatımızda gördüğümüz en büyük krizi yaşayacağız. 2008 krizinde Çin’ in kötü günleri iç fazladan rezervi vardı. Fakat şuan Çin bile borçlu. BATI MEDENİYETİ ÇÖKECEK.

Tabi ki Rogers ekonomist olduğu için, çöküş teorisi de ekonomik yönden.

Bu çöküşün öncü sarsıntıları;

  • ABD’de seçimlerini Trump’ın kazanması
  • İngiltere’nin AB’ den ayrılması “” süreci
  • Fransa’da ırkçı Le Pen’in oylarını iki katına çıkarması
  • Londra’da camiden çıkan Müslümanları arabasıyla saldıran beyaz Batılı gibi, batı toplumunun derinden gelen nefreti ile hareket etmesi.

ÇÖKÜŞ ÇOK YAKINDA

Jim Rogers, çöküşten emin olduğu için, ailesi ile birlikte Çin’ e taşınmış. Çocuklarına Çince dersleri aldırıyor. Çöküş için tarih bile veriyor. Rogers’ e göre, bir yada iki yıl içinde bir devletin iflas edeceğini ve ardından da Batı sisteminin tamamen çökeceğini söylüyor.

BU KADAR KARAMSAR OLMALI MIYIZ ?

BATI MEDENİYETİ ÇÖKECEK

İzlanda satılık mı ?

Jim Rogers de sık sık bahsettiği İzlanda, 2008 de ki krizde en büyük darbeyi alan ülke idi. İflasın kıyısına gelen ülke, e-Bay’ da satılığa bile çıkarıldı. 329 bin nüfuslu İzlanda, yapısal reformları ile 2008 krizinden çıktı. Son yıllarda dış borcunu ve işsizlik oranlarını hızla aşağı çekiyor.

 

- Bir önceki yazımız olan İZMİR DEPREM GEÇMİŞİ başlıklı makalemizde BAF, Fay Hatları nedir ? ve İZMİR DEPREM GEÇMİŞİ hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *