«
  1. Ana sayfa
  2. Bankacılık
  3. Bankalar Maaş Hesabına Bloke Koyabilir mi?

Bankalar Maaş Hesabına Bloke Koyabilir mi?

Bankalar Maaş Hesabına Bloke Koyabilir mi?

Bankalardan kredi kartı sahibi olanların, borç ödememeleri durumunda en çok karşılaştığı durumların başında hesap blokesi gelir. Hesap blokesi, bankaların karta yönelik olarak işlem yapma yetkisini kart kullanıcıları üzerinden kaldırması mantığına dayanarak işler. Bankalar tarafından kredi kartlarına koyulan hesap blokesiyle beraber en çok merak edilenlerden biri bankalar koyabilir mi? sorusudur. Bankaların maaş hesaplarını bloke edebilme yetkisi bulunmaz. Maaş hesapları, bireysel açıdan temel ihtiyaçların ve geçimin sağlanabilmesini mümkün kılan hesaplar olduğundan dolayı herhangi bir müdahale gerçekleştirilebilmesi söz konusu değildir. Bankalardan maaş hesabına bloke getirilemediği gibi aynı zamanda haciz de getirilemez. Bireysel açıdan zor durumda kalmayı beraberinde getirecek bloke ve haciz işlemleri maaş hesapları için uygulanamaz durumdadır. Maaş hesabına bloke koyulamaması durumuyla maaşa bloke koyulması arasında oldukça ince bir çizgi bulunur. Genellikle takipte olan müşteriler için bu konuda ayrım yapılamadığı görülür. Bankalar tarafından alacakların tahsis edilebilmesi için maaş hesabına yönelik bloke getirilemese de maaşın belirli bir bölümüne bloke getirilebilir.

Banka ?

Bankalar tarafından alacaklara yönelik olarak maaş hesaplarının belirli bir bölümüne bloke koyularak bu sayede alacakların tahsis edilmesi sağlanır. Bankaya olan borca göre değişkenlik gösterecek şekilde maaş bloke miktarı değişkenlik gösterdiği gibi en fazla 1/4 oranında gerçekleştirilebilir. Maaşın belirli kısmının, bankaya olan borçların ödenmesi için kullanılıyor olmasından kaynaklı olarak getirilen kısıtlı maaş blokesi, maaşın tamamını kapsayamaz.

Emekli Maaşı Hesabına Banka Tarafından Bloke Koyabilir mi?

Normal hesapların yanı sıra hesap blokesiyle alakalı olarak, koyulabilir mi? sorusu da oldukça sık sorulan sorulardan biridir. Emeklilik borcu olanlar için hesap blokesinin banka tarafından gerçekleştirilebilmesi mümkün değildir. Emeklilik maaşı sürekli olarak devam edeceği gibi aynı zamanda bloke koyulması durumu söz konusu değildir. Bankalara borcu olan emekliler için maaş hesaplarına bloke ve haciz uygulamaları yapılamayacağından dolayı, ödemelerin alınabilmesi için yapılanlar da farklılık gösterir. Emekliler istedikleri durumda maaş hesaplarının belirli bir kısmı üzerinden düzenli olarak ödeme yapma talebinde bulunarak, bankalara olan borçlarını emekli maaşı üzerinden işlem yapma gerekliliği olmadan tamamlayabilirler.

- Bir önceki yazımız olan Kredi Borcumu Ödeyemiyorum başlıklı makalemizde kredi borcumu ödeyemiyorum icra gelir mi, Kredi Borcunu Ödeyemeyenler Ne Yapmalı ve ödemezsem ne olur hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *