«
  1. Ana sayfa
  2. Bankacılık
  3. Bankalar Hesap İşletim Ücreti Alabilir mi?

Bankalar Hesap İşletim Ücreti Alabilir mi?

Bankalar Hesap İşletim Ücreti Alabilir mi?

Bankalar Hesap İşletim Ücreti Alabilir mi?

Bankalar, vadeli ya da vadesiz hesaba sahip müşterilerinden belirli zaman dilimlerinde, farklı isimler adı altında ücret kesintileri yapmaktadır. Yapılan bu kesintiler sadece hesaplarda değil kredi kartı ve kredi çekme işlemleri gibi pek çok kalemde gerçekleştirilmektedir. Kesinti yapılan ücret tutarları her bankaya göre farklılık göstermektedir.

​​​​​​Hesap İşletim Ücreti Nedir?

Bankaların kredi kartı, vadeli ve vadesiz hesap sahiplerinden belirli dönemler halinde kestiği ücretlere hesap işletim ücreti denilmektedir. Hesap işletim ücreti kesintisi müşterilerin hesaplarına 3 aylık, 6 aylık ve yıllık olarak uygulanmaktadır. Bu ücretin kesileceği zaman dilimleri her bankada farklı olarak şekillenmektedir. Bankaların uzun zamandır tahsil ettiği hesap işletim ücretleri toplamda hatırı sayılır miktarlara ulaşmaktadır.

Hesap İşletim Ücretinin Alınmadığı Durumlar

Hesap işletim ücreti, vadesiz olarak açılmış altın hesapları, 20-25 yaş arasındaki kişiler için oluşturulmuş harçlık hesapları, sorunlu kredilerin yatırıldığı hesaplar, maaş hesabı olarak anlaşma sağlanan hesaplar, avans hesaplar, en az 2 adet otomatik ödeme talimatı verilmiş olan hesaplar, düzenli olarak ödeme yapılan ticari hesaplar ve birikim hesabı olarak açılmış TL/Euro/Dolar hesaplarından alınmamaktadır. Bu tarz hesaplara sahip olan kişiler bankalara hesap işletim ücreti ödememektedir.

Hesap İşletim Ücreti Yasal Mı?

Müşterilerin bankalar hesap işletim ücreti alabilir mi? sorusu sıkça sorulmaktadır. Bu soru müşterilerin vadeli, vadesiz hesap ve kredi kartı gibi ürünleri kullanmalarına karşılık alınan hesap işletim ücretinin 6 Şubat 2018 tarihinde Danıştay’ın vermiş olduğu kararla alınması yasaklanmıştır diye cevaplanabilir. Müşterilerin hesaplarından kesilen hesap işletim ücretlerinin kanunsuz olduğuna kanaat getirildiğinden böyle bir karar alınmıştır.

Verilen karar sonrası bankaların müşterilerden kestiği hesap işletim ücretinin alınmasına son verilmiştir. Ayrıca geriye yönelik 10 yıl boyunca kesilmiş olan hesap işletim ücretlerinin de başvurulması halinde müşterilere ödenmesine karar verilmiştir. Alınan karar sonrası müşteriler her bankada farklı oranlarda kesilen hesap işletim ücreti yükünden kurtulmuştur.

Geçmişe Yönelik İade İşlemleri

Danıştay’ın hesap işletim ücretlerinin geriye yönelik iadesine karar vermesinden dolayı, banka müşterileri zaman içerisinde ödemiş oldukları paraları bankalara başvurarak tahsil edebilmektedir. Geriye yönelik hesap işletim ücretini alabilmek için kesilmiş olan ücretlerin ispatı olan dekont, hesap özeti ve ekstrelerle beraber banka şubelerine başvurmak yeterli olmaktadır. Hesap işletim ücretinin kesildiğine dair hiçbir belgenin bulunmadığı durumlarda ise kesinti yapılan bankalara başvurarak dekontların kendilerine verilmesi istenebilmektedir. Tabi bazı bankalar konuyla alakalı sıkıntı çıkarabilmektedir. Bu gibi durumlarda tüketici hakem heyetlerine başvurmak bankalardan tahsis edilecek ücretlerin geri iadesini kolaylaştırmak açısından fayda sağlamaktadır. Bankalara geri iade işleminin gerçekleştirilmesi ile ilgili ısrarcı olmak gerekmektedir. Bankaların hesap işletim ücretini iade etmek istememesi durumunda, tüketici hakem heyetine başvuru yapmanın yanı sıra Ticaret Bakanlığı’nın e-devlet içerisinde bulunan tüketici şikayet formu bölümüne başvuruda yapılabilmektedir.

Ticari Hesaplarda Hesap İşletim Ücreti

Hesap işletim ücreti alınmasının yasak hale getirilmesi ve geçmişe yönelik 10 yıl boyunca kesilmiş olan ücretlerin iade edilmesi sadece bankalardaki bireysel hesapları kapsamaktadır. Bankalar bireysel hesaplar yanı sıra müşterilere ticari hesaplarla da hizmet vermektedir.

Şu an için kanunlara bakıldığında ticari hesaplardan hesap işletim ücreti alınmasını engelleyen bir hüküm bulunmamaktadır. Ticari hesaplardan işletim ücreti kesilmeye devam edilmektedir. Bu durum ile alakalı yapılmış başvurular bulunsa da alınan son karar sadece bireysel hesapları kapsamaktadır. Bankalar ticari hesabı olan bazı müşterilerinden belirli kriterleri sağlamaları karşılığında hesap işletim ücreti almamaktadır. Genel olarak bankalar ticari hesabı, para giriş çıkışı konusunda aktif olan müşterilerini bu kapsama dahil etmektedir.

- Bir önceki yazımız olan ATM Günlük Para Çekme Limiti Nasıl Yükseltilir? başlıklı makalemizde ATM Günlük Para Çekme Limiti Nasıl Yükseltilir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *