«
  1. Ana sayfa
  2. Krediler
  3. Bankalar Dışında Kredi Veren Yerler Var Mıdır?

Bankalar Dışında Kredi Veren Yerler Var Mıdır?

Bankalar Dışında Kredi Veren Yerler Var Mıdır?

Bankalar Dışında Kredi Veren Yerler

Yaşamakta olduğumuz maddi sıkıntılar kimi zaman bizim çözebileceğimiz boyutu aşmakta ve maddi olarak destek alma ihtiyacı duymaktayız. Bu aşamada  akla gelen ilk yöntem banka kredileri olsa da ne yazık ki adı geçen bu yerler, talep eden herkese borç para vermemektedir. Bu durumdan mağdur olan kişiler ise “Bankalar dışında kredi veren yerler var mıdır?” diye merak etmektedir.

Bu sorunun cevabı pek çok yerde olumsuz yönde olsa aslında ülkemizde ve hatta tüm dünyada, kredi verme işi bankaların tek elinde olmamaktadır. Çünkü piyasada oldukça fazla sayıda ve hemen hemen her konseptte Bankalar Dışında Kredi Veren yerler bulunmaktadır. Bu yerlerden bazıları ise aşağıda belirtildiği gibi olmaktadır.

Kredi Veren Kurumlar

Aslında ülkemizde pek çok farklı kurum kredi vermektedir. Sistemleri bankalarınki ile aynı olmasa da maddi sıkıntı çeken ve nakit para bulmak isteyen kişilerin problemlerini çözecek nitelikte çalışmaları vardır.

Bu yerler asıl olarak belli başlı işler ile uğraşanlara ya da belli meslek mensuplarına hizmet vermektedir. Örneğin çifti iseniz ve maddi sıkıntı çekiyorsanız mutlaka Ziraat Bankası ve Tarım Bakanlığı ile ortak bir şekilde yapılan kredi uygulamalarını takip etmeli ya da Tarım ve Kredi Kooperatiflerine başvuru yapmalısınız. Böylece bankalara ihtiyaç duymadan kredi alabilirsiniz. Hatta bazı durumlarda faizsiz ya da geri ödemesiz desteklemeler de alabilirsiniz.

Belli bir iş yeri olan ya da iş yeri açmak isteyen kişilere ise ülkemizin en köklü kuruluşlarından biri olan KOSGEB hizmet vermektedir. Bu yüzden siz de ticari  kredi almak ya da girişimcilik faaliyetleriniz için destek almak istiyorsanız bankalara gitmeksizin KOSGEB’e müracaat etmeniz faydanıza olacaktır. Adı geçen bu kurumun yanı sıra İŞKUR da bu alanda çalışmakta ve kredi almak isteyen kişiler için  bir başka seçenek olmaktadır.

Tüm  bunların yanı sıra belli başlı meslek mensuplarına daha kolay kredi almaları için hizmet veren biriktirme ve yardım sandıkları da bulunmaktadır. Bu meslek mensupları bankalara ihtiyaç duymaksızın son derece kolay ve bir o kadar uygun bir şekilde kredi alabilmektedir. Bunlar arasında İLKSAN (öğretmenler için), OYAK(askerler için), POLSAN(polisler için) ya da PYBS(PTT çalışanları için) en çok dikkat çeken yerler olmaktadır.

Kredi Veren Firmalar

Ülkemizde yasal bir şekilde ve tıpkı bankalar gibi çalışan pek çok farklı firma yer almaktadır. Adı geçen bu yerler BDDK’ya bağlı olarak çalışmakta olsa ülkemizde adları çok fazla duyulmadığı için halkımızda güven hissi uyandırmamaktadır. Bu firmalar arasında akla ilk gelen ise Faktöring şirketleridir. Söz konusu bu şirketler tıpkı bankalar çalışsa da kredi verme aşamasında bankalardan daha rahat olmakta ve kendilerine müracaat eden hemen hemen Bankalar Dışında Kredi Veren yerler olarak bilinmektedir.

Bunun dışında başvuru yapan kişilere acil kredi veren yerlerden biri de ikrazat firmalarıdır. Adı geçen bu yer de son derece güvenilir firmalar olmaktadır. ülkemizin hemen hemen her yerinde mevcut olmak ile beraber oldukça uygun koşullarda hizmet sunumu yapmaktadırlar.

Kredi Veren Şahıslar

Kredi veren bankalar, kredi veren kurumlar ve kredi veren  firmaların haricinde bu amaçla çalışan yerlerden biri de kredi veren şahıslardır. Bu kişiler hemen hemen her yerde bulunmakta ve tıpkı bankalar gibi faiz karşılığında borç para vermekte ve karşılığında senet imzalatmaktadır. Bu sebepten dolayı bahsi geçen kişilere ismi de verilmektedir.

Bahsi geçen bu yerler ya da kişiler her ne kadar son derece yaygın olsa ve olarak bilinse de güvenilir yerler olduklarını söylemek mümkün değildir. Çünkü bu kişilerin büyük bir kısmı tefecidir. Bu yüzden kredi veren şahıslara müracaat etmemeniz sizin için çok daha faydalı olacaktır.

- Bir önceki yazımız olan Akbank Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde Kentsel Dönüşüm Kanunu, Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alınır? ve Riskli Yapı Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorumlar

  1. Ünal

    Acil senetl12. 000 tl lazım. Dö üş yaparmısınız. Bursa.