«
  1. Ana sayfa
  2. Bankacılık
  3. Bankacılık İşlemlerinde Kredi Notu Kaç Olmalı?

Bankacılık İşlemlerinde Kredi Notu Kaç Olmalı?

Bankacılık İşlemlerinde Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi kartı ve kredi başvurularında en önemli unsur olarak kredi notu gösterilir. Bireysel kredi notu puanının sahip olduğu etkiyle beraber, bankalar tarafından farklı risk grubunda bireyler kategorize edilir. Türkiye’ nin kredi notu puanı ortalamasının 1.450 ortalamayla açıklanmasıyla beraber özellikle bankalar bu konuya ilişkin olarak daha çok hassasiyet kazandı. Finansal olarak davranışların tamamını içeren kredi notu ortalaması, kredi ve kredi kartı işlemleri için referans gösterge değeri taşır (Hal böyle olunca akıllara bankacılık işlemleri için sorusu gelir.). Bankalarda bulunan mevduat tutarları, ödeme alışkanlıkları ve daha pek çok farklı kriterin baz alınarak hesaplanmasıyla kredi notu belirlenir. Kredi Kayıt Bürosu’ na yapılan bildirimler neticesinde oluşturulan kredi notu puanı ortalaması, sürekli olarak güncellenir.

Bankacılık İşlemlerinde

Türkiye’de kredi notu ortalaması aralığı 0-1900 arasında değişkenlik gösterir. En yüksek kredi notu değeri olarak belirlenen 1900 puan üzerinden, kredi notu alabilmek için yapılan değerlendirme 1500 olmalıdır. Finansal durumun kredi kartı ve kredi için yeterli görülebilmesine olanak sağlayan puana sahip olan bireyler, kolaylıkla istedikleri avantajlı sonuçları elde edebilirler. Kredi notu, güncel performansa ek olarak geçmişte yapılan işlemlerin sonucunu da yansıtır. Bankalar tarafından yapılacak değerlendirmelerin temel noktasında yer alıyor olduğundan dolayı, sahip olduğu önemin göz önünde bulundurularak tüm işlemlerin gerçekleştirilmesi gerekliliği bulunur. Kredi notu ile elde edilecek güvence olmadan, ancak kefil gibi şart sunularak onay alınabilmesi mümkündür.

Değerlendirmesi

  • Kredi notu risk grubu kategorize işleminde, risk grubu dağılımı puanlara göre yapılır.
  • 700-1099: Orta Riskli grupta yer alan bireylerden oluşurken, düşük performansın da göstergesidir. Kredi kartı ve kredi işlemlerinde onaylanma aşamasında riskli grupta değerlendirilirler.
  • 1100-1499: Az Riskli kredi notu puanı olarak belirlenir. Gelire bağlı olacak şekilde yapılacak değerlendirmenin sonucunda değerlendirme bankalar tarafından gerçekleştirilir.
  • 1500-1699: İyi durumda kredi notu puanına sahip olan bireylerin yer aldığı kategoridir. Onaylanma ihtimali yüksek olmakla beraber, herhangi bir ekstraya ihtiyaç duyulmaz.
  • 1700-1900: Çok İyi kredi notu sahibi olanların yer aldığı gruptur. Çok yüksek güvence göstergesine sahip olanlara yönelik olarak hızlı onay söz konusudur.

- Bir önceki yazımız olan Mobil Bankacılık Nedir? başlıklı makalemizde Mobil Bankacılık Nasıl Kullanılır?, Mobil Bankacılık Ücretli mi? ve Mobil şube hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *