«
  1. Ana sayfa
  2. Bankacılık
  3. Banka Sicil Affı Nedir? Banka Sicil Affından Nasıl Yararlanılır?

Banka Sicil Affı Nedir? Banka Sicil Affından Nasıl Yararlanılır?

Banka Sicil Affı Nedir? Banka Sicil Affından Nasıl Yararlanılır?

Kredi kartı kullanmak ya da bankalardan kredi çekmek içinde bulunduğumuz dünyada artık yapılması neredeyse bir zorunluluk halini almış finansal çözüm ve uygulamaların başında gelmektedir. Dünya nüfusuna bakıldığından insanların yüzde 60’tan fazlasının kredi kartı kullandığını söylemek ve yine büyük bir çoğunluğunun çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak adına banka kredilerinden yararlandığını söylemek mümkün. Kimi zaman ise bu kredi kartı borçlarının ya da kredilerin ödenmesinde müşteri açısında çeşitli problemler yaşanabilmekte. Ödeme tarihinin birden fazla kere geçirilmesi, asgari ödeme düzeyinin altında ödemeler yapılması gibi durumlar gündeme gelebilmektedir. Bu durum, düzenli bir hal aldığında yani ödemeler uzunca bir süre düzensiz yapıldığında ise ‘banka sicilini’ direkt olarak etkileyebilmektedir. Bu durumda ve banka sicil affı gündeme gelmektedir.

Banka Sicil Affı Nedir?

Kredi kartlarının, kredilerin ya da bankayla olan herhangi bir işleminizin ödemelerinin düzensiz bir hal aldığı ve bunun uzun soluklu bir durum olumsuz yönde etkilenmektedir. Banka sicilinizin negatif olması, ilerde bankalarla yapacağınız herhangi bir işlem sırasında zorluklar yaşamanıza sebep olabilir. Bu sorunlar; kredi çekmede ya da yeni bir kredi kartı edinme aşamasında sizi sekteye uğratabilir. Ancak, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden geçen son yasaya göre, bu birikmiş ve gecikmiş ödemelerinizi yapılandırmanız halinde banka sicil affı söz konusu oluyor. Yani, kredi siciliniz sıfırlanıyor. Ancak, ödemelerinizi yapılandırdıktan sonra da yine düzensiz ödeme aralığına düşerseniz bu sefer ciddi yaptırımlar uygulanabilir. Bu durum, yüklü miktarda para cezasından başlayarak hapse kadar giden bir sürecin ayak sesleri olabilir.

Eğer bankalara borçlarınız varsa, kredi sicil affı uygulanmasından yararlanmak istiyorsanız mutlaka ilişkiniz olan banka ya da banklarla iletişime geçerek borçlarınızı yapılandırmalısınız. Çıkartılan söz konusu yasaya göre, yapılandırma uygulanan borçlarınızı 6 ay içinde ödediğiniz takdirde banka sicil affından rahatlıkla faydalanabilirsiniz.

Banka Sicili Affının Geçerli Olduğu Durumlar

Eğer ilişkiniz olan banka ya da bankalara olan borcunuzu düzenli bir biçimde ödemediyseniz ve bu durumun ileride sizi negatif olarak etkilemesini istemiyorsanız, banka sicil affından faydalanmak için borçlarınızda yapılandırmaya gidebilirsiniz. Yapılandırmanın ardından, düzenli ödemeye başladığınız borçlarınız sizin herhangi bir olumsuz kredi notuna yol açmayacak ve kredi sicil affından faydalanmış olacaksınız.

- Bir önceki yazımız olan Aidatsız Kredi Kartı Hangileri? Kredi Kartına Aidat Almayan Bankalar! başlıklı makalemizde Aidatsız Kredi Kartının Farkı ve kredi kartlarından aidat ücreti hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *