Ana sayfa / BANKACILIK / Banka Kaybolan Kredi Kartı İçin Ücret İster Mi?

Banka Kaybolan Kredi Kartı İçin Ücret İster Mi?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Bankalar Kaybolan Kredi Kartı İçin Ücret Alır Mı?

Kaybolan kredi kartı için ücret istemesi bankaların belli bir sınır sonrasında hakkı konumuna gelmektedir. Kredi kartları ve banka kartları hemen her banka bünyesinde aynı kategori bünyesinde yer alır. Yani içeriğimiz banka kartını kaybedenler için de geçerlilik arz etmektedir. Kredi kartı kaybetme cezası olarak da adlandırabileceğimiz bu olay, bankaların bizlere sunduğu özel kullanım odaklı hesap temsilcisi kartların kaybedilmesi durumunda gündeme gelmektedir. BDDK tarafından yürütülen çalışmalarla tüm bankacılık ve ekonomi kuruluşları tarafından yürütülen projeler için düzenlemeler yapılmaktadır. Kaybolan kredi kartı için ücret de yine BDDK tarafından düzenlenmektedir. Bu düzenleme neticesinde kartların boyutları ve hükümleri bir fark ifade etmemektedir. Bankalar bünyesinde kredi kartlarının özelliklerine göre şartları değişse bile, bu sınırı aşılan kaybetme ücreti bünyesinde maksimum 5 lira olarak yansıtılacaktır. Kredi kartınızı kaybetmeniz durumunda 2 kereye kadar bankalar ücretsiz değişim hakkı sunmaktadır. Bu hakların tamamını doldurmanız durumunda, yani 3. kayıp olayı sonrasında bankaların sizlerden ücret talep etmesi oldukça olağan olacaktır.

Kredi Kartı Kaybetme Cezası Ne Kadar?

Kredi kartı kaybetme cezası hemen her banka bünyesinde farklılık göstermektedir. BDDK tarafından yapılan düzenlemelere göre, bu durumlarda bankanın uyguladığı kart aidatına paralel ücretler talep edilmektedir. Kredi kartınızın ticari ve yüksek özellikli bir yapıya sahip olması durumunda, bu ücret daha da artabilir. İşte bazı bilindik bankaların kart değişim ücretleri şu şekildedir:

  • Ziraat Bankası kart değişim ücreti 10 TL’dir.
  • Denizbank kart değişim ücreti 4 TL’dir.
  • Garanti Bankası kart değişim ücreti 9 TL’dir.
  • Yapı Kredi Bankası kart değişim ücreti 8.75 TL’dir.
  • Vakıfbank kart değişim ücreti 10 TL’dir.

2016 yılının son çeyreğinde BDDK tarafından yapılan düzenlemeye göre takiplerimiz ile bu gibi ücretlerin bankalar tarafından alındığını duyduk.

Kart Kaybetme Cezasından Önce Kaybolan Kartı Kapattırma!

Kart kaybetme cezası durumundan önce ilk olarak kartınızı kaybetmeniz durumunda ne yapmanız gerektiğini incelemeniz gerekmektedir. Kartınızın kaybolması durumunda temassız ve benzeri şifresiz ödeme sistemlerinin size zarar vermesini önlemek için ilk olarak kartınızı bloke ettirmeniz, yani kapattırmanız gerekmektedir. Kaybolan kartı kapattırma işlemi için bankanızın çağrı merkezine ulaşmanız yeterli olacaktır.

Kredi kartınızı veya banka kartınızı kaybetmeniz durumunda sizlerden kesilecek olan ücret ekstrenize veya hesap hareketleri bölümüne yansıtılacaktır. Bu nedenle bankanın sizden ne kadar kesinti yaptığını öğrenmek için ekstra bir çaba harcamanıza gerek yoktur. Banka kartı kaybetme olayı sonrasında hesabınızın bilgileri değişmeyecektir. Kartın üzerinde değişen numaralar, mevcut bakiyenizi ve güncel hesap bilgilerinizi kesinlikle etkilemeyecektir. O hesabı temsil eden yeni basım bir kart gündeme gelecektir.

- Bir önceki yazımız olan Denizbank Kredi Hesaplama Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde Denizbank kredi hesaplaması ve Denizbank müşterileri hakkında bilgiler verilmektedir.


Benzer Yazılar

Hafta Sonu Havale Yapılır Mı?

İçindekiler1 Hafta Sonu Havale Yapılır Mı?1.1 Hafta Sonu Havale Yapılır Mı 20191.2 Hafta Sonu EFT …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir