«
  1. Ana sayfa
  2. Bankacılık
  3. Banka Kara Liste Sorgulaması Nasıl Yapılır ? 2019

Banka Kara Liste Sorgulaması Nasıl Yapılır ? 2019

Banka Kara Liste Sorgulaması Nasıl Yapılır ? 2019

Banka Kara Liste Sorgulaması Nasıl Yapılır ? 2019

Belirli durumlardan ötürü bankalar ile aranız bozulmuş ve ödemeleriniz aksamış olabilir. Bu gibi durumlar yasal takipe kadar uzanır ise banka sizi kara listeye alabilir ve bir daha belirli süreler dahilinde bankacılık işlemlerinden faydalanamazsınız. Halk arasında bu durumun adı kırmızı kalem olarak da adlandırılıyor. Ayrıca bazı bankalar da kırmızı uyarı ve kırmızı buton şeklinde adlandırarak sizlerin başvuru sürecinde olumsuz sonuçlandırılacağınızı önden bilgi verebiliyor. Peki kara listede olup olmadığımızı nasıl öğrenebiliriz? Kara liste sorgulaması nasıl yapılır? Banka kredisi sorgulaması nasıl yapılır? Gibi soruların cevaplarını bu makalemizde sizlere vermiş olacağız.

Bankadan çekilen krediyi maddi durumu yetersizliği, unutma veya vakit yetersizliği gibi durumlardan dolayı parayı sürekli geç yatırmakta ya da uzun bir süre yatıramamakta olan kişiler için uygulanılan bir cezadır. Bu durum sadece çekilen krediler için değil, kredi kartı ödemeleriniz için de aynı şekilde geçerlidir. Kanunlarda belirlenen süre sonrası bu kişiler Merkez bankasının kayıtlarına alınır ve bu kayıtların ismine de kara liste denmektedir. Böylece banka sizin krediyi ödeyemeyeceğinizi düşündüğü için size listeden çıkana kadar kredi veremeyeceklerini. Kara listeye girmek o kadar da kolay değildir. Çektiğiniz kredi veya kredi kartı ödemesi için 90 günlük bir süre verilir. Bu süre sonunda bir hafta daha beklenir ve yine ödeme gerçekleştiremez iseniz icra memurları devreye girerek üstünüze ne var ne yok borcunuz değerinde alınır. Böylece de kara listeye girmeye hak kazanmış olursunuz.

Öncelikle bankalar ile çalışıyorsanız, borçlarınızın da tamamını düzenli olarak gününde ödemek zorunda olduğunuzu unutmamanız gerekiyor. Eğer ki kullandığınız ürünlerin(krediler,kredi kartları,mevduat hesapları) ödemelerini gününde yapmıyor, düzensiz ödeme performansı gösteriyor iseniz Bankası girdiniz bozulmaya başlayacaktır ve banka notunuz düşecektir. Bu tarz işlemlerin devamında banka borçlarınız yasal takipe düşerse de tamamen kara liste işlemi başlamış olacaktır. Eğer borçlarınız yasal takipe düşer ve ödeme yapmamaya devam ederseniz kara listeye girmiş olursunuz. Halk adında bunun adına kırmızı kalem de denmektedir. Peki kara listede miyim? Kara listede olduğumu nasıl öğrenebilirim? Banka kara liste sorgulama işlemi nasıl yapılır?
Ödeme performanslarınız ve tüm banka ürün kullanım detaylarınız Merkez bankası tarafından kayıt altında tutulmaktadır. Durum böyle olunca ödeme olumsuzlukları da Merkez Bankası tarafından kayıt altına alınacağından sorun yaşadığınız banka ve diğer tüm bankalar bu kara liste durumunuzu görecektir. Onun için ödemelerinizi düzenli olarak yapmanız ve kara listeye düşmemek için gayret göstermelisiniz. Eğer ki kara listeye düşerseniz bu durumun altından kalkmak seneler sürecektir. Çünkü kara liste durumu sanıldığı basit bir durum değildir. Merkez bankası tarafından tutulan kayıtlar Findeks sistemi ile beraber tüm bankalara aktarılacağı için tüm bankalar bütün sicilinizi görecektir.

Öncelikle söyleyeceğimiz şey kara listede olup olmadığınızı öğrenmenin birden fazla yolu olduğu. Mesela kara liste olup olmadığınızı öğrenmek için bir banka başvurusu yaparak öğrenebilirsiniz. Başvurunuz ön onaya bile düşmeden anında ret cevabı tarafınıza iletilecektir. Eğer kara listede olduğunuzdan şüphe duyuyorsanız en yakın bankaya giderek banka çalışanları ile görüşebilir,Kredi notunuzu ve kredi sicilinizi öğrenebilirsiniz. Banka çalışanı size kara listede olup olmadığınızı da görecektir. Bir diğer yöntem ise kredi notlarımızın kayıt altına alındığı ve bütün bankalar ile paylaşıldığı sistem olan Findeks sistemidir.
Findeks sistemi ile kara liste sorgulama:
Eğer ki kredi kartı kullanıyorsanız 8 TL’lik bir ödeme ile findeks.com üzerinden bankalar ile olan beş yıllık geçmişinizi sorgulayabilirsiniz. Bankalardaki son beş yıllık imajınızı findeks sayesinde öğrenebilir ve ücretsiz kara liste sorgulama yöntemlerinden birine başvurabilirsiniz. Aynı zamanda bu işlem sayesinde kredi notunuzu da öğrenebilirsiniz.
Son olarak;

Kara listeden hızlı bir şekilde çıkmak istiyorsanız öncelikle bu duruma düşmenize sebep olan tüm borçlarınızı kapatmanız gerekiyor. Geçmişten kalan borçlarınız varsa bunları sıfırlamadan kara listeden çıkamayacağınızı da unutmayınız. Sizin kara listeye girmenize sebep olan bu borçlar tamamen kapanmadan, bankaların sürekli takibi altında olacaksınız. Eğer borçlarınız avukata düştüyse hızlı bir şekilde avukatlar ile iletişime geçerek borçlarınızı ödeme yoluna girebilirsiniz.

- Bir önceki yazımız olan Sanal Kart Nedir, Nasıl ve Ne Amaçla Kullanılır? başlıklı makalemizde sanal kart, sanal kart kullanımı ve sanal kart nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *