«
  1. Ana sayfa
  2. Bankacılık
  3. Banka Hesabı Kapatma Nasıl Yapılır? Hesap Kapatma Yöntemleri!

Banka Hesabı Kapatma Nasıl Yapılır? Hesap Kapatma Yöntemleri!

Banka Hesabı Kapatma Nasıl Yapılır? Hesap Kapatma Yöntemleri!

Banka hesabı kapatma işlemini yapmak istiyorsanız, bu durumda karşınıza bazı engellerin çıkabileceği konusunu aklınıza getirebilirsiniz. Ancak bu süreçte BDDK tarafından yapılan düzenlemeye göre hiçbir engel bulunmamaktadır. 2014 yılından bu yana kadar yapılan BDDK düzenlemelerine istinaden çok daha kolaydır. Banka hesapları bizlerin nakit birikimlerini barındıran, banka haklarını saklı tutan sanal veya reel unsurlardır. Bu hesaplara talep edilmesi durumunda ATM üzerinde kullanılması için kart tahsis edilebilir ve hesapla eşleştirilebilir. Bu süreç sonrasında hesap bünyesinde yer alan bakiye için yaşanan değişiklikler ATM ve mobil platformlar üzerinden takip edilebilir. Ayrıca para çekilmesi için şubeye gidilmesine gerek kalmaz. Banka hesabı kapatma işlemini yapabilmek için bazı kuralları bilmeniz gerekmektedir. Bankaların uyguladıkları hesap işletim ücretleri bildiğiniz üzere artık ödenmeyecek. Buna ek olarak banka sizden “komisyon” benzeri bahanelerle ücret talep ederse “Tüketici Mahkemeleri” üzerinden hukuki süreç başlatarak konusunda hakkınızı arayabilirsiniz.

Kullanmadığınız Banka Hesapları Daha Kolay Kapatılır!

Banka hesabını iptal etme işlemi için belli yasal sınırlar geçtiğimiz dönemlerde bulunuyordu. BDDK tarafından 2014 yılında düzenlenen kurallar çerçevesinde 180 gün süreyle işlem görmeyen hesaplardan herhangi bir ücret talep edilemiyordu. Banka hesabının kapatılması için artık hiçbir engel yok. Bu ücretlerin tamamı ortadan kaldırıldı. Bu hesapları kapattırmak için kullanabileceğiniz platformlar şu şekildedir:

  • Banka şubeleri,
  • Banka mobil uygulamaları,
  • Banka internet şubesi,
  • Banka telefon şubesi,

Bu platformlar üzerinden kolayca hesapları kapatabilirsiniz.

Kapatılan Hesabın Bakiyesi Ne Olur? Hesap Kapatınca İçindeki Para Yanar Mı?

İçinde para varken hesap kapatmak herkesin kafasını karıştırabilir. Ancak bu noktada hiçbir sorun olmayacaktır. Dilerseniz banka veznesine gidip hesaptaki tüm parayı çektikten sonra hesabı kapatma talebiyle iletebilirsiniz. Dilerseniz de hesapta para varken direkt hesabı kapattırmak için banka müşteri temsilcisine gidebilirsiniz. Diğer iletişim kanallarından banka hesabı kapatma işlemi yapmak istiyorsanız, bu durumda aynı bankada bir başka hesabınızın olması gerekecektir. Sizin talimatınız ile o hesapta yer alan bakiye diğer hesaba aktarılır ve sonrasında hesap kapatılır. Bu para aktarma işlemini siz de oldukça kolay bir şekilde mobil bankacılık üzerinden yapabilirsiniz. Ancak bu işlemleri yapmak istemiyorsanız, bu durumda ilgili bankanın telefon numarasından destek alabilirsiniz.

- Bir önceki yazımız olan Denizbank Kredi Hesaplama Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde Denizbank kredi hesaplaması ve Denizbank müşterileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *