«
  1. Ana sayfa
  2. Bankacılık
  3. Banka Faizleri Düştü Mü? Banka Faizlerinin Durumu Nedir?

Banka Faizleri Düştü Mü? Banka Faizlerinin Durumu Nedir?

Banka Faizleri Düştü Mü? Banka Faizlerinin Durumu Nedir?

Banka faizleri, pek çok vatandaşı ilgilendiren önemli konular arasında birinci sıralarda yer alıyor. Hali hazırda kredi çekmek isteyen ancak bankaların faiz oranlarını görünce korkuya kapılan pek çok banka müşterisi, şu anda faizlerin düşüp düşmediğiniz merak ediyor. Peki banka faizleri düştü mü? ya da ilerleyen zamanlarda düşecek mi? Bu soruların hiçbir elbette devlet politikalarından bağımsız olarak ele alınamaz. Şu an içinde bulunduğumuz temmuz ayında bankaların özellikle konut kredilerine ait faizlerin geçtiğimiz aylara oranlar bir miktar düşüş yaşadığını söylemek mümkün. Ancak bu düşüşün devamlı olup olmayacağı henüz netlik sağlanamayan konu başlıkları arasında yer alıyor.

Son iki yılda özellikle konut kredileri baz alındığında, banka kredilerinde ciddi bir yükselme mevcuttu. Ancak devlet tarafından çıkartılan İmar Barışı yasasının ve başta Ziraat Bankası olmak üzere diğer bankalarla yapılan görüşmelerin ardından konut kredilerine ait faiz oranlarının nispeten de olsa düştüğünü söylemek mümkün.

Banka Faizleri Düştü Mü, Daha Fazla Düşecek Mi?

Bankaların krediler konusunda faiz yükseltmesinin en önemli sebeplerinden biri, kredileri olan taleplerin artması ve bankaların bundan ayrıca gelir sağlaması olarak söylenebilir. Durum böyle olunca banka faizleri düştü mü sorusuna verilecek cevap da aslında az çok belli oluyor. Geçtiğimiz aylarda yapılan düzenlemeler sonucunda özellikle 500.000 TL ve üzeri konut kredisi çekimlerinde faiz oranlarının 0.98’lere kadar düştüğünü söylemek mümkün. Ancak bu durumun daha az miktarda kredi çekimlerinde ya da diğer kredi türlerinde (taşıt, bireysel) geçerli olup olmayacağı ise hala belirsizliğini koruyan konular arasında yer alıyor.

Küresel piyasalarda yaşanan dalgalanmaların da elbette faiz oranlarına etkisi büyük ve azımsanamaz ölçüde oluyor. Dolayısıyla uzun vadede bir banka faizi düşmesi durumu için öncelikle küresel ve yerel piyasalarda yaşanan bu dalgalanmaların stabil hale gelmesi şart.

“Banka faizleri düştü mü?” sorusuna bir yanıt bulabilmek için bakmamız gereken yerlerden bir tanesi de şu anki faizlerin durumu. Pek çok bankanın konut kredisi faizlerinde belirgin bir düşüş görülmüyor. En düşük veren bankanın konut kredisi faizi bile şu anda 1.30’larda seyrediyor. Ancak ilerleyen zamanlarda durum elbette değişiklik gösterebilir.

- Bir önceki yazımız olan Aidatsız Kredi Kartı Hangileri? Kredi Kartına Aidat Almayan Bankalar! başlıklı makalemizde Aidatsız Kredi Kartının Farkı ve kredi kartlarından aidat ücreti hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *