«
 1. Ana sayfa
 2. Krediler
 3. Banka Dışında Borç Veren Yerler ve Şartları

Banka Dışında Borç Veren Yerler ve Şartları

Banka Dışında Borç Veren Yerler ve Şartları

Acil nakit ihtiyacı duyan insanların ilk aklına gelen yöntem tabi ki borç para almak yani kredi desteğidir. Zaten nakit ihtiyacından ya da gecikmiş ödemelerinden dolayı sıkıntı çekmekte olan herkes bir de “nasıl, nereden, ne kadar borç almam gerekecek” gibi sorulara cevap aramakla uğraşır. Borç para satın almak olarak da tanımlayabileceğimiz kredi çekme işlemini gerçekleştirmek için bankalara başvuru yapmaya başlar. Kredi başvurusu onaylandığında ise ihtiyacını karşılamış, ancak bu kez de kredi çektiği bankaya karşı borçlanmış bulunmaktadır. Üstelik faiz adı altında, aldığından çok daha fazlasını geri ödemek durumunda kalacaktır.

Ayrıca bankalar başvuruda bulunmak isteyen kişilere kredi vermek için hakkınızda birçok belge ve doküman isterler. Bu evrakları tamamlamaya çalışmak oldukça zor olabilir.

Peki ya çeşitli sebeplerden, örnek vermek gerekirse siciline işlemiş olumsuzluklardan dolayı bankalardan kredi talebi onaylanmamış kişiler ya da banka kredisi çekmekten çekinen insanlar nakit ihtiyaçlarını nasıl karşılar?

Bu gibi durumlarda birçok kurum ve kuruluş kimi zaman geri ödemeli kimi zaman ise geri ödemesiz olarak borç para vermektedir. Her kurum koşullarını kendine göre belirlemiş olup borç para almak için kurumlara ait şartlar hakkında çok iyi bilgi edinmeli, kendinize göre değerlendirmelisiniz.

Eğer keyfi bir istekle bankalardan kredi çekmiyorsanız bu tarz kurum ve kuruluşların şartları ile görüştüğünüz bankalardan kredi çekmek için gereken koşulları da karşılaştırmalısınız. Bu kuruluşların da yasal yoldan kredi verdiğini bilmenizde yarar vardır. Ancak sürdürmekte olduğunuz mesleğiniz, yaşama şartlarınız, geri ödeyeceğiniz paranın ödeme koşullarının size uygunluğu bu şartları değiştirecektir.

Banka Dışında Borç Veren Yerler ve Şartları
borç para almak

Bankalar Hariç Borç Veren Yerler

 • Esnaf Kredi Kooperatifleri: Meslek gruplarının kendine göre kooperatifleri vardır ve esnaflık kooperatifleri arasında dayanışma maddi ve manevi anlamda oldukça gelişmiştir. Esnafsanız kredi çekmek için bankalar ile anlaşmak istemiyor ya da anlaşmakta zorlanıyorsanız kredi kooperatifleri bu konuda sizlere yardımını eksik etmeyecektir. Üstelik ödeme koşulları banka kredilerine göre kolaydır çünkü vadelerini çok uzun tutmaktadırlar.
 • Ordu Yardımlaşma Kurumu: Geçmiş yıllara göre daha yüksek faiz oranında kredi vermekte olan bu kuruluş yalnızca ordu personellerine kredi imkânı sağlamaktadır. Ordu personellerinden herhangi biriyseniz eskiye nazaran şartlarını biraz daha zorlaştırmış olsa da günümüzde ordu yardımlaşma kurumu olarak bilinen OYAK’a halen kredi talebinde bulunabilirsiniz.
 • Koç Finans: Yasal bir finansal kuruluş hatta holding olan Koç, taşıt kredisi ya da konut kredisi vermek konusunda oldukça iyi şartlar sunar. Taşıt kredisinde anlaşması olan otomotiv firmaları sayesinde oldukça güzel imkânlar ile insanlara yardımcı olmaktadır. Koç Finans’tan kredi almak için anlaşmalı olduğu firmalardan da kredi başvurunuzu yapabilirsiniz. Bu firmalar üzerinden kredi talebinizi onaylayacak olan Koç, talep gönderdiğiniz firmadan size göre otomotivler almanıza imkân sağlayabilir.

Yalnızca taşıt ya da konut değil, aynı zamanda eğitim, mobilya, motosiklet, banyo- mutfak gibi kredi çeşitlerini de bulunmaktadır.

 • İlk Okul Öğretmenleri Sosyal ve Sağlık Yardım Sandığı: Kredi veren kurumlar arasında en düşük faiz oranında kredi vermektedir. Öğretmenlere belirli limitlerde kredi imkânı tanır.
 • DD Mortage: internet sitesi üzerinden başvurup konut kredisi alabileceğiniz bir kurum olan DD Mortage hakkında detaylı bilgileri yine internet sitesinden öğrenebilirsiniz

Borç para aldığınızda bütçenizi zorlayacağınızı, gittikçe daha çok nakite sıkışacağınızı düşünmeniz normaldir. Ancak borç para veren kurumları iyi araştırarak borç alırsanız, geri ödeme şartlarının size zorlamayacağı bir seçeneği mutlaka bulur ve mutlu olursunuz. Borç para almadan önce çok iyi araştırma yapmanızı ve güvenilir kurumlar ile anlaşmanızı tavsiye ederiz.

- Bir önceki yazımız olan BORÇ TRANSFER KREDİSİ NEDİR? başlıklı makalemizde Borç kapatma ve Borç transfer hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorumlar

 1. Elif

  Acil nakite ihtiyacım var yardımcı olabilirmisiniz acaba

 2. Cemil

  Slm ben emekliyim bana acil 6000 lira lazim

 3. Şenol

  Merhaba ben şenol çalışan emekliyim avukatlık oldum maaşım garanti de zaten oradan avukatlık oldum 20bin lira kıredimvar oradan 17500kaldı 30bine ihtiyacım var çıkarmı

 4. Basak kader

  Ogrenci icin yapilan biseyler yok mu!?