Ana sayfa / BANKACILIK / Banka Çağrı Merkezleri İstediği Zaman Arama Yapabilir Mi?

Banka Çağrı Merkezleri İstediği Zaman Arama Yapabilir Mi?

Bankalardan Gelen Telefonlar Susmuyor Mu?

Banka çağrı merkezleri tarafından yapılan çağrılar her geçen gün daha da artıyor. Günümüzde telefon üzerinden yürütülen birçok farklı pazarlama çalışması bulunuyor. Bankaların da başı çektiği bu sektörde son dönemlerde yapılan bir düzenleme ile kısıtlamalara imza atıldı. Bankalar tarafından durmaksızın aranan müşteriler aracılığıyla yapılan şikayetlere dur demek isteyen TSE, tamamen müşteri ve banka dostu bir kural dizisini paylaştı. Bankaların çağrı merkezleri birçok kez kampanya detaylarını iletmek üzere size ulaşmak istemektedir. Ancak bankalar tarafından yapılan bu arama zamanları kimi zaman uygunsuz dönemlere denk gelebilir. Bankadan gelen telefonlar sizi sınırları aşacak şekilde rahatsız ediyorsa şikayet edebilirsiniz. Ancak borç durumlarınız sebebiyle size karşı borç ödeme talebi ileten banka çağrı merkezlerine karşın hiçbir şey diyemezsiniz. Bankalar borçlu olmanız durumunda telefon üzerinden her ne olursa olsun size ulaşmak isteyeceklerdir. Bu gibi bankaların tarafından olan kurallar, bankaların gereksiz sebeplerle rahatsız edici şekilde yaptıkları çağrıları hedef almaktadır.

Banka Çağrı Merkezleri Durmadan Arayamaz!

Bankadan gelen telefonlar hakkında yapılan son düzenleme ile bankaların uygunsuz saatlerde arayabilme hakkı tamamen ortadan kaldırıldı. Bankalar tarafından rahatsız edilenler bu habere sevinecek. Bankalar özellikle müşteri tarafından ret talebi aldıklarında sizi uygunsuz saatlerde arayamayacaklar. Bu konuda kurallar tamamen müşterilerden yana. Kampanya detaylarını iletmek veya yeni ürünler hakkında bilgi vermek üzere yapılan bu çağrılarda sınırların aşılacak kadar zorlanması nedeniyle TSE tarafından böylesi kararlar alınmıştır. Özellikle gece arayan banka kabusu artık ortadan kalkıyor.

Bankaların Telefonlarından Rahatsız Oluyorsanız!

Bankalardan gelen telefonlar artık sizleri rahatsız ediyorsa bankanın şikayet merkezine ulaşmanız yeterli olacaktır. Özellikle emin olmak maksadıyla yapılan birkaç başvuru sonrasında bankalar bunu bahane göstererek size birçok kez ulaşmaya çalışacaktır. Bu gibi durumlarda bankanın çağrı merkezine ulaşarak şikayet talebinde bulunmanız yeterlidir. Her kurum bu gibi müşteri memnuniyeti ana konulu başvurularda yapması gerekenleri fazlasıyla bilmektedir. Bu nedenle başvuru sürecini bu yönde sürdürmeniz daha iyi sonuçlar almanıza fayda sağlar. Eğer buna rağmen aramalar devam ederse, tüketici hakem heyetleri sizlere fazlasıyla yardımcı olacaktır.

- Bir önceki yazımız olan Bankanız Provizyon Vermedi Hatası Neden Çıkar? başlıklı makalemizde Banka neden provizyon vermez? ve Banka provizyon vermedi hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

enpara avantajları

Enpara Avantajları Nelerdir? Enpara ile Şubesiz Bankacılık!

Enpara Avantajları Nelerdir? Enpara, QNB Finansbank’ın günümüzde sunduğu uygulamalar arasındadır. Dijital bankacılık olarak enpara.com adresi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir