«
  1. Ana sayfa
  2. EKONOMİ
  3. Banka Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Gelir mi

Banka Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Gelir mi

Banka Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Gelir mi
Banka Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Gelir mi
Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Gelirmi

Bankalardan alınan kredi kartları ve kredi gibi ürünlerin aylık belirli bir ödeme süresi vardır. Bu ödeme sürelerinin aksatılması, kişiler hakkında çeşitli yaptırımların uygulanmasına neden olur. Kredi puanının düşürülmesi, kara listeye alınması, yasal takip başlatılması gibi yaptırımlar; bu süreçler içerisinde kişiler hakkında uygulanabilir. Söz konusu süreçte en çok şüphe yaratan durum ise, borçlar dolayısıyla hapis cezası uygulanıp uygulanamayacağıdır.

Banka borcu ödenmezse hapis cezası gelir mi?‘ sorusunu yönelten kişiler için Tüketici Kanunları’nda yer alan ilgili maddelere göz atmak gerekiyor. Burada yer alan ilgili maddelere göre, hiçbir tüketici için ödenmeyen borçlar yüzünden hapis cezası uygulanamıyor. Bankalar bu süreçte yasal olarak kişiler hakkında hiçbir şekilde hapis cezası kararı çıkartamıyor.

Bankalarla ilişki içinde olan kişiler, birçok farklı alanda borçlanma yaratabilir. Kredi kartı ve kredi gibi yaygın borçların yanı sıra, kart aidat ücretleri gibi ekstra borçlanmalar da olabiliyor. Bankalar yasal olarak bu borçları birçok farklı yolla kişilerden tahsil edebilir. Ancak söz konusu süreçlerde hapis cezası gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Yani ‘banka borcu ödenmezse hapis cezası gelir mi?‘ konusunda net bir şekilde bu durumun olmadığını söyleyebiliriz. Ancak burada bazı istisnai durumlardan bahsetmek gerekiyor.

Bilindiği üzere belirli bir süre borcunu ödemeyen kişiler için bankalar yasal takip başlatır. Yasal takip süreçlerinde de banka avukatları devreye girerek kişilere bir ihtar çeker. Bu süre zarfında avukatlar aracılığıyla gönderilen borç kağıtlarına herhangi bir imza attığınız zaman, borcun ödeneceğini temin etmiş olursunuz. Bu tip durumlarda hakkınızda ufak da olsa bir hapis kararı çıkarılma riski oluşabilir. Bu nedenle borcu ödeyecek durumunuz yoksa yasal takip süreçlerinde avukatlara hiçbir şekilde borcun ödeneceğini temin etmemeniz gerekiyor.

Nakit ihtiyacı içinde olan her vatandaş bankaya başvurarak; konut kredisi, taşıt kredisi ya da bireysel ihtiyaç kredisi gibi hizmetlerden yararlanır. Kişilerin bankaya olan borçlarının büyük çoğunluğunu da bu krediler çekiyor. Kredilerin aylık ödeme günlerini aksattığınız zaman hakkınızda bazı yasal süreçler başlayacaktır. Ancak bu süreçte kredi borçları için de hakkınızda hiçbir şekilde hapis kararı uygulanamıyor.

Tüketici Kanunlarının 2019 yılı içerisinde güncel maddelerini incelediğimiz zaman, bu hususta tüketicilere hiçbir şekilde hapis kararı uygulayamadığını görüyoruz. Bu süreçlerde hakkınızda uygulanabilecek en ağır yaptırım, haciz kararı çıkarmak olacaktır. Bankalar çıkardığı haciz kararı ile üzerinize kayıtlı olan mülkler üzerinde işlem yapar.

Kredi borçları dolayısıyla bankaların uygulayabileceği en ağır yaptırım işlemi, ev üzerine haciz getirmek olacaktır. ‘Banka borcu ödenmezse hapis cezası gelir mi?‘ sorusunun yanıtını arayan kişiler için bu süreçte uygulanabilecek en son yaptırımın da haciz olduğunu söyleyebiliriz. Yasal olarak bankalara olan borcunuzu 3 ay boyunca ödemediğiniz zaman, hakkınızda yasal takip başlatılır.

Yasal takip süreçlerinde bankalar, avukatlar aracılığıyla sizlere son bir ihtar çeker ve borcun 1 hafta gibi bir süre içerisinde ödenmesini ister. Bu talebe olumlu yanıt vermediğiniz zaman ise hakkınızda haciz kararı çıkartılır. Ancak haciz işlemleri konusunda da belirli yasal şartlar vardır. Hiçbir şekilde üzerinize kayıtlı olmayan mülk üzerinde haciz uygulanamaz. Söz konusu mülkler anne, baba ya da eş üzerine kayıtlı ise bankaların yasal olarak haciz uygulama hakkı olmayacaktır.

Banka Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Gelir mi

Ülkemizde yasal olarak belirli dönemler içerisinde kredi kartı ve kredi borçları dolayısıyla hapis kararı çıkartılma durumları olmuştur. Ancak 2000’li yılların başından itibaren bu konuda yapılan düzenlemelerle, borçtan dolayı uygulanan hapis cezaları kaldırılmıştır. Bu konuda ilgili maddeler Tüketici Kanunları’na eklenmiş ve kişi hakları koruma altına alınmıştır.

Banka borcu ödenmezse hapis cezası gelir mi?‘ diye araştıran kişiler hiçbir şekilde hapis kararı ile karşılaşmıyor. Geçmiş dönemlerde banka borçları ile hapis kararı uygulanan kişilerin varlığı, elbette bu süreçte kişileri tedirgin edebilir. Ancak yapılan yasal düzenlemeler ile bu durum önlenmiş ve kişiler hakkında uygulanabilen hapis cezaları kaldırılmıştır.

Bankalara olan kredi borçlarının ödenmemesi, öncelikle kredi puanının düşürülmesine neden olur. Bankalar geciken borçlar için öncelikle belirli bir oranda kredi notunu aşağıya çekecektir. Söz konusu borçların ödenmemeye devam etmesi ve bu sürecin 3 aya uzaması, bankaların yasal takip başlatmasına neden olur.

Halk arasında avukatlık olmak şeklinde bilinen yasal takip uygulamaları, kişilerin kara listeye alınmasına ve hakkında haciz kararı çıkarılmasına neden olacaktır. Kısacası söz konusu yaptırımlar sürecinde uygulanan en ağır işlem, haciz olacaktır. Elbette hakkında haciz çıkarılan bir kişi kara listeye dahil edileceği için, daha sonradan bankalara başvurarak kredi çekebilmesi mümkün olmayacaktır. Tüm borçlar kapansa bile bankalar 5 yıl süre boyunca sizleri kara listeye tutacaktır.

Özellikle son yıllarda kredi kartlarının büyük oranda bilinçsiz kullanımı gündeme geliyor. Milyonlarca vatandaş kredi kartlarının aylık taksitlerini ödeyemediği için bankalarla çeşitli sorunlar yaşıyor. Kredilerin geri ödenmemesi sürecinde uygulanan bütün yaptırımlar, doğrudan kredi kartı borçları için de geçerlidir. Yani ödemediğiniz kredi kartı borçları dolayısıyla da hakkınızda bir haciz işlemi uygulanır. Ancak bu süreçte bankalar hiçbir şekilde hapis kararı çıkaramayacaktır.

Banka borçları belirli bir seviyeyi aşan kişiler, yasal ve ekonomik yönlerden büyük sıkıntılar yaşayabiliyor. Bankalarla yaptığınız sözleşmeler kapsamında yasal olarak belirli yaptırımların uygulanabilme hakkı bulunuyor. Ancak bu yaptırımlar sürecinde hiçbir şekilde hapis cezası uygulanmıyor.

Tüketici Kanunlarında yer alan maddeye göre; hiçbir kişi, bankaya ödeyemediği borçlar nedeniyle hapis cezasına çarptırılamaz ibaresi yer alıyor. Bu konudaki yaptırımlar süreci, kişilerin kredi puanının düşürülmesinden başlar ve yasal takibe kadar uzanır. Bankalar özellikle yasal takip sürecinde avukatlar aracılığıyla zorlayıcı davranır ve borcun tamamını tahsil etmeye çalışır. Tüm yaptırımlar sonucunda borç yine ödenmiyorsa, yasal olarak haciz çıkartılma hakkı olacaktır. Özellikle kredi kartı ve kredi başvuru süreçlerinde imzaladığınız sözleşmelerde, borcun ödenmemesi halinde haciz kararı çıkartılır maddesi yer alacaktır. Bu bakımdan haciz kararlarına yasal olarak itiraz edebilme durumu da olmayacaktır.

Bankaların kredi kullanımlarına yoğun şekilde teşvik etmesi, kişilerin bu ürünlere olan taleplerini artırıyor. Farklı alanlardaki nakit ihtiyaçlarını gidermek için kredi kullanan milyonlarca kişi, ödemediği borçlar yüzünden avukatlık olabiliyor. Avukatlık olmak şeklinde bilinen yasal takip süreçleri, hiçbir durumda hapis kararı ile sonuçlanmaz.

Kişiler, bu tip durumlarda hapis cezası uygulaması konusunda tereddüt yaşasa da, ilgili kanunlara bakıldığı zaman bu durumun önlendiğini görüyoruz. Ödemediğiniz kredi borçları yüzünden bankalar yalnızca yasal takip başlatarak hakkınızda haciz başlatır. Bu tip durumlarda üzerinize kayıtlı olan ev, araba, arsa ya da dükkan gibi mülkler üzerinde haciz işlemi yapılacaktır. Bu tarz yaptırımlara maruz kalmak istemeyen kişiler, bankalara başvurarak borç yapılandırması talep edebilir. Böylece toplam borcu aylık taksitler halinde ödeme fırsatınız olacaktır.

- Bir önceki yazımız olan HELAL KREDİ VEREN BANKALAR 2019 başlıklı makalemizde HELAL KREDİ VEREN BANKALAR ve Helal Kredi Veren Bankalar Listesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *