«
  1. Ana sayfa
  2. Bankacılık
  3. Banka Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Gelir mi?

Banka Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Gelir mi?

İşte bu yazımızda banka borcu cezası ödenmezse hapise girilir mi sorusunun cevabını verdik...

Banka Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Gelir mi?

Bankacılık işlemleri, para ile ilişkili tüm konularda dünya genelinde insanların vazgeçilmezi olmuş konumda. Maaş, fatura ödeme, havale, EFT, döviz ticareti, kredi kartı ve kredi gibi hizmetleriyle Türkiye’de milyonlarca insan bankaları tercih ediyor.

Daha önceki dönemlerde Türkiye’de bankalara çeşitli nedenlerle mesafeli durulsa da 2019 yılı itibariyle artık 18 yaş üzeri olup banka hesabı olmayan kişi neredeyse yok. Bu nedenle ilk başlarda bankaların vadesiz TL hesabı işlemleriyle tanışan kişiler daha sonra kredi kartı ve ihtiyaç, konut, araç kredisi gibi hizmetleri de almaya başlıyor.

Böylelikle bankalarla bir alacak-verecek ilişkisi de başlamış oluyor. Bilindiği üzere kredi kartı bankalara göre farklılık göstermekle birlikte anlık yapılan ürün ve hizmet alımlarında hesap kesim tarihine kadar borçlanma imkânı sunuyor. Bazı üye işyerleri pos cihazında taksitlendirme de yapabiliyor. Ya da daha sonradan bankalar müşterilerinin isteği doğrultusunda taksitlendirme yapabiliyor. Bunun yanı sıra bankaların vermiş olduğu kredi kartlarından nakit avans çekimi yapılarak anlık nakit ihtiyacı da karşılanabiliyor.

Çekilen nakit avans miktarı bir sonra ki hesap kesim döneminde ödenebileceği gibi müşterinin isteği doğrultusunda 12 aya kadar da masrafların dâhil edilmesi suretiyle taksitlendirilebiliyor. Kredi kartı borçlarının ilgili kişi tarafından son ödeme tarihi gelmeden tamamının ya da asgari tutarının ödenmesi oluşabilecek yasal sorunların önüne geçiyor. Lakin kredi kartı kullanımında doğru bir ödeme planı yapılarak harcama yapılması büyük önem taşıyor.

Bankalarla alacak verecek ilişkisinin olduğu bir diğer konu ise kredi işlemleridir. İhtiyaç, konut ve araç gibi çeşitli krediler bankanın belirlemiş olduğu yeterli kriterlere sahip kişiler tarafından kullanılabiliyor. Bu kredilerin ödeme planı başvuru esnasında belirleniyor. Belirlenen tarihte ve belirtilen taksit miktarının ödenmesi de burada en önemli konudur. Bu şekilde ödeme planına uyan müşteriler bankalar tarafından ilerleyen dönemlerde herhangi bir hizmet alımı noktasında artı puan toplayan müşteriler oluyor.

Banka Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Gelir mi?

Kredi kartı ya da kredi kullanımından doğan banka ile borç durumlarında ilk olarak gelire oranla bir ödeme planı çıkartılması çok önemlidir. Ödemelerin çeşitli nedenlerle yapılmaması durumunda bankanın müşteri temsilcisi borç sahibi ile irtibata geçer. Bu durumda asgari tutarı da ödeyemeyecek durumda olan kişinin banka ile borcunu yapılandırmaya gitmesi tavsiye ediliyor.

Eğer yapılandırma için de bir başvuru yapılmazsa en fazla 3 taksit veya 90 gün ödeme yapılmaması durumunda bankanın avukatları tarafından yasal süreç başlatılıyor. Bu durumda kişilerin aklına, banka borcu ödenmezse hapis cezası gelir mi? sorusu geliyor. Yasal sürecin başlaması durumunda yapılması gereken bankadan borcun ödenmesi için uygun bir yol haritası çizilmesini istemek en doğru adım oluyor. Çünkü diğer türlü mevcut borcun üzerine ciddi bir miktarda gecikme faizi de uygulanıyor.

Hapis cezası konusunda ise anayasamızın 39. maddesinde yer aldığı üzere kişinin borcundan ötürü özgürlüğü kısıtlanamıyor. Lakin banka avukatı tarafından görüşme esnasında herhangi bir evrak imzalatılırsa bu evrakın dikkatli bir biçimde okunması gerekiyor. Eğer borcun ödenememesi durumunda kişi hapis cezasını kabul ettiğini beyan ederse bu durumda hapis cezasının uygulanma ihtimali bulunuyor.

Banka borcu ödenmezse hapis cezası gelir mi? diye sorusu kredi borcunu ödemekte zorlanan yahut hiç ödeme yapmayan herkesin aklını kurcalıyor. Yukarıdaki başlıkta da belirtildiği üzere kişinin kredi borcunu ödememesi durumunda uygulanan bir hapis cezası sisteme anayasada bulunmuyor. Tam aksine özgürlüğün kısıtlanmayacağı maddesi bulunuyor. Lakin dikkat edilmesi gereken kredi başvurusunda ve daha sonra olası ödemelerin yapılmaması gibi durumlarda imzalanan evraklarda tam anlamıyla bir okumanın yapılması gerekiyor. Eğer kredi borcunun ödenmemesi durumunda hapis cezasının kabul edildiğine dair bir madde varsa ve bu maddenin altına imza atılırsa bu yasal açıdan sorun oluşturabilir.

Eskiden olduğu gibi haciz olayları çok yaşanmasa da veya korkutma amaçlı yapılıyor gibi olsa da kredi borcunun ödenmemesi durumunda ilgili kişinin evine haciz gelmesi mümkündür. Bu işlemin gerçekleşmemesi banka ile kurulan diyaloga bağlıdır. Borcunu ödeyeceğinin sinyalini veren bir kişinin evine haciz gönderilmez. Haciz işlemi bankalar için son çaredir. Lakin bilinmesi gerekir ki haciz için bir alt limit yoktur. Bankalara olan herhangi bir borcun yasal süre içinde ödenmemesi eve haciz gelmesine yol açabilir.

Banka Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Gelir mi?

Borcu icra takibine düşen kişilere bu nedenle hapis cezası verilmiyor. Lakin nafaka, ticari borçlarda usulsüzlükler, yalan beyanda bulunanlar ve buna benzer borçlarda yasalara aykırı olarak tavır sergileyenler için mahkemelerce hapis cezası verilebiliyor. Banka borçlarının ödenmesi için zaman zaman yapılandırma imkânı sunulan dönemler oluyor. Bu dönemlerde bankalarla irtibata geçerek borçların yapılandırılmasını istemek kişi için daha olumlu bir sonuç doğuruyor.

Öncelikle çekilen bir kredinin borcu 3 taksit ya da 90 günü aşkın bir süre boyunca ödenmezse yasal bir süreç banka avukatları tarafından başlatılıyor. Bu bazı bankalarda 2 taksit ve 60 gün olarak da uygulanabiliyor. Bu süreden daha kısa bir zaman diliminde ödenmeyen borçlar için banka müşterisine uyarıda bulunuyor ve kredi puanı düşürülüyor. Bu da bankalarla daha sonraki ilişkilerin çok olumlu olmayacağı anlamına geliyor. Yasal sürecin ardından icra takibi ve haciz işlemi uygulanması da ihtimaller arasındadır.

 

Banka borcu ödenmezse hapis cezası gelir mi? diye bir soru sorulduğunda banka kredi ve kredi kartı borcu olarak borçların ikiye ayrılması gerekir. Kredi kartı borcunun ödenmemesi durumu genellikle banka ile iyi ilişkiler içerisinde olan müşteriler tarafından doğru bir yapılandırma ile çözülebilecek bir konudur. Yapılandırma borcun ödenmesi için çok önemli bir imkândır. Bunun yapılamadığı durumlarda ise doğrudan hapis cezası yoktur. Lakin haciz işlemi uygulanması ihtimali bulunuyor.

Bankalara olan borçlarla alakalı yasalarda hapis cezasını içeren bir yasa bulunmasa da nafaka, ticari borçlarda usulsüzlükler ve borç yapılandırmasında yalan beyanda bulunan kişilere hapis cezası uygulanabiliyor. Banka borcu ödenmezse hapis cezası gelir mi? diye sorulduğunda hayır olan cevap diğer türlü borçların oluşması ve özellikle bu borçlarla alakalı olarak yasaların yanıltılmaya çalışılması durumunda hapis cezası uygulanabileceği olarak değişiyor.

Konut, araç ya da ihtiyaç gibi kredileri kullanan kişilerin belirledikleri son ödeme tarihine kadar taksitleri her ay düzenli olarak yatırması gerekiyor. Ödemelerin geciktirilmesi durumunda birkaç günlük gecikmeleri bankalar önemsemese de ödemesi daha da geciken kişilere yönelik yasal süreç başlatılabiliyor. Bu sözleşmelerdeki maddeler arasında da yer alan bir husustur. Bu yasal sürecin sonunda icra takibi ve haciz işlemi gibi sonuçlarla karşılaşılabilir. Lakin Türkiye Cumhuriyeti Anayasası 39.maddesinde bu konuda borçlu kişinin özgürlüğünün kısıtlanamayacağı maddesi bulunuyor. Her ne kadar kesin bir hapis cezası olmasa da kredi borçlarının düzenli olarak bankaya ödenmesi oluşabilecek sorunların önüne geçer.

 

 

Dilerseniz bu yazımızada göz atabilirsiniz : http://www.ekodurum.com/banka-borcu-odenmezse-hapis-cezasi-gelir-mi/

- Bir önceki yazımız olan Bankalar Hesap İşletim Ücreti Alabilir mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *