«
  1. Ana sayfa
  2. Bankacılık
  3. Banka Blokesi Nasıl Kalkar? Blokeden Kurtulma Yolları!

Banka Blokesi Nasıl Kalkar? Blokeden Kurtulma Yolları!

Banka Blokesi Nasıl Kalkar? Blokeden Kurtulma Yolları!

Banka Blokesi Nasıl Kalkar?

Bazı durumlardan kaynaklı olarak tüketicilerin banka hesaplarına bloke konulabilmektedir. Bu konuyla ilgili olarak banka blokesi nasıl kalkar? sorusuna doğru yanıtlar aranmaktadır. Banka blokesi sadece bankalar tarafından uygulanmamaktadır. Devlet daireleri de alacaklarını tahsil edebilmek amacıyla en hızlı yöntemi seçtikleri için borçluların banka hesapları kapatılabilir. Elbette bu durum borç tutarına göre değişmektedir. Hesaplarınızda herhangi bir bloke olup olmadığını kontrol etmek için e-haciz uygulamasını kullanmanız yeterlidir.

Nasıl Kaldırılır?

Banka hesaplarına genel olarak devlet daireleri bloke koydurmaktadır. Vergi borçları ile beraber zamanında ödenmeyen borçlar nedeniyle vergi daireleri yetkilendirilebilir. Eğer bu tür bir durumla karşılaştıysanız ilk olarak bloke koyan kişiyle iletişime geçmeniz gerekmektedir. Mevcut tutarı öğrendikten sonra söz konusu kuruma veya kuruluşa borcunuzun tamamını ödemek durumundasınız. Fakat peşin olarak yapılaca ödemenin ardından da hesap blokesi kalkmamaktadır.

Banka blokesi nasıl kalkar? sorusuyla ilgili olarak borcun ödenmesinin ardından söz konusu kurumdan, borcun ödendiğine dair bir yazı almanız gerekmektedir. Bu yazıyı blokeli olan bankaya giderek aktarmanız önemlidir. Daha sonra tarafınıza bir evrak sunulacak ve borcun ödendiğine dair herhangi bir engel kalmadığı yönünde bilgiler aktarılacaktır. O halde banka blokenizi kaldırmanın en hızlı yöntemi olarak bu şekilde işlemlerinizi tamamlamanız daha uygun olacaktır. Ayrıca borcun tamamının tahsil edilmesi gerektiği için blokenin kalkması adına taksitli ödemeler yapmamalısınız. Zaten banka görevlileri de bu konuyla ilgili tüm bilgileri sizlerle paylaşacaktır.

Farklı Bir Hesap Açarak

Pek çok tüketici farklı bir hesap açarak para transfer işlemlerini yapmaya devam etmektedir. Elbette bu işlem son derece mantıklı bir uygulamadır. Fakat borcunu tahsil edemeyen kişi veya kurumlar, yeni bir sorgulama yaptığı zaman farklı bir bankadaki hesabınızla karşılaştığında kısa sürede yeni hesabınıza da bloke koyabilecektir. Bu nedenle banka blokesi nasıl kalkar? ile ilgili olarak yeni bir hesap açmanın da kısa süreli olabileceğini unutmamalısınız. Yani bu işlemin kalıcılığı yoktur ve fark edildiği anda yeni hesabınızda bulunan paraya da bloke konulabilmektedir. Özet olarak banka blokesinin kalkması için yapmanız gereken tek şey, borcunuzun tamamını tek seferde ödemek ve ilgili bankaya ‘borcu yoktur yazısı’ ile başvurmaktır.

- Bir önceki yazımız olan E Finans Nedir? E Finans Hizmetleri Nelerdir? başlıklı makalemizde eFinans sistemi ve QNB Finansbank Finansal Hizmetler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *