«
  1. Ana sayfa
  2. Krediler
  3. Balon Ödemeli Mortgage Hesaplama

Balon Ödemeli Mortgage Hesaplama

Balon Ödemeli Mortgage Hesaplama

Ev sahibi olmak isteyen ancak yeterli peşin paraya sahip olamayan insanlar için bankaların verdiği konut kredisi ev sahibi olmayı kolaylaştırmaktadır. Çekilen bu konut kredileri Mortgage olarak adlandırılır. Müşteriler ödeme sırasında güçlük yaşamamak için bankadan krediyi çekmeden önce iyi bir ödeme planı yapmalıdır. Bankaların çoğu kredi ödemelerine ilişkin farklı düzenlemeler yapılmaktadır, birçok ödeme seçeneği bulunmaktadır. Bu farklı ödeme seçeneklerinden birine sahip olan kredi ise balon ödemeli mortgage kredisidir.

Balon ödemeli kredi, bankadan çektiğiniz krediyi öderken son taksit dışındaki taksitleri kendiniz belirleyip düşük ödeme yapmanız ancak son taksit ile yüksek bir ödeme yaparak krediyi tamamlamanızdır. Yani ilk taksitlerinizde düşük ödeme gerçekleştirirken aslında kredinin büyük çoğunluğunu son taksitle kapatmış olursunuz. Son taksit miktarı genellikle toplam kredinin %30’luk kısmını oluşturmaktadır.

Bu ödeme türü birikmiş bir miktar peşin parası bulunan kişiler için iyi bir seçenektir. Örneğin; bir miktar birikmiş bir paranız var ancak bu para ev almanız için yeterli değil. Bu durumda toplam çekmek istediğiniz kredinin taksitlerini öderken bu birikmişinizi son taksitin ödenmesinde kullanıp diğer taksitlerde fazla zorluk yaşamadan az miktarda ödeme yapmış olursunuz. Böylece kira öder gibi bir şekilde ev sahibi olabilirsiniz.

?

Başta belirtildiği gibi müşterilerin krediyi çekmeden önce iyi bir ödeme planı yapması önemlidir. Bu hesaplamayı yaparken önce kredi çekmek istediğiniz tutarı belirlemelisiniz. Daha sonra bu parayı kaç vadede ve ne sıklıkla (aylık, 3 ayda bir gibi) ödemek istediğinizi kararlaştırın. Bu ödeme çeşidinde yatırmak istediğiniz taksit tutarını kendiniz belirlersiniz. Ancak bunun faiz ve vergilerin altında kalmaması gerekir.

Aylık taksit tutarı ve vadeyi belirledikten sonra son vadede kalan borcu tek seferde ödemeniz gerekir. Ancak aylık faiz oranını krediyi çektiğiniz banka belirleyecektir ve bu son taksitte eklenecektir. (Örneğin 100 bin TL kredi çekmek istiyorsunuz. 20 ay vadeli ve aylık 2 bin TL yatırmayı seçtiniz. 19 ayda toplam 2×19=38 bin TL yatırmış olursunuz. Geriye kalan 62 bin TL ve bankanızın faiz oranını üstüne eklerseniz bu paranın tamamını son vadede yatırarak kredinizi bitirmiş olursunuz.

- Bir önceki yazımız olan Kredi Puanı Olmayanlar Ne Yapmalı? başlıklı makalemizde Kredi Puanı Olmayanlar Kredi Çekebilirler mi?, Kredi puanına sahip olmadan kredi çekmek ve Nasıl Kredi Puanına Sahip Olurlar? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *