«
 1. Ana sayfa
 2. EKONOMİ
 3. AZ BİLİNEN PARA KAZANMA YÖNTEMLERİ

AZ BİLİNEN PARA KAZANMA YÖNTEMLERİ

AZ BİLİNEN PARA KAZANMA YÖNTEMLERİ

Dünyada varlığı neredeyse hiç bilinmeyen adları duyulduğunda ise akıllara tamamen farklı şeyler gelmesine sebep olan meslek sınıfları bulunmaktadır. İşte az bilinen diye adlandırılabilen şu meslek dallarının adları:

 • İmbikçi
 • Nehir Sürücüsü
 • Yoğurucu
 • Tarak Fırçacı
 • Kırkıcı
 • Yangından Mal Kurtarma Mütehassısı
 • Meydancı Şefi
 • Maçacı
 • Hamurkâr
 • Kültürcü
 • Bükücü
 • Sperm İşçisi
 • Beden İşçisi

Okurken bazı isimleri gördüğünüzde yok artık diyebilirsiniz. Ancak bütün mesleklerin açıklamasını okuduğunuzda aslında sadece garip isimlere sahip olduğunu ve hepsinin teker teker önemli olduğunu fark edeceksiniz.

Az Bilinen Para Kazanma Yöntemleri için Açıklamalar

Az Bilinen Para Kazanma Yöntemleri olarak ifade ettiğimiz bu iş kollarının hepsine ait “Az Bilinen Para Kazanma Yöntemleri için Açıklamalar” adı altında bir tanım bulunmaktadır. Şimdi ilk mesleğimizden başlayarak sırayla açıklamalarına bakalım.

İmbikçi: Odun parçalarından ham terementin çıkarmaya yarayan imbik kazanını kullanan kişiye denilmektedir.

Nehir Sürücüsü: Uzun mesafede tomruk taşımacılığı için tomrukları nehir içinde yüzdürerek ulaşılacak mesafeye kadar kontrollü ve demetler halinde yüzmelerini sağlayan kişi.

Yoğurucu: Lastik üretimi yapılırken kullanılan hammaddelerin yoğurulması ve karıştırılması için kullanılan kazanı kontrol eden kişi.

Tarak Fırçacı: Taraf deyince pek çoğumuzun aklına saçımızı taramaya yarayan dişli ve saplı eşya gelmektedir. Ancak burada tarak fırçacı olarak ifade edilen meslek sahibi bir kişidir. Tarak makinesinin temizliğini yapmakla görevli olan bu kişi, telef olmuş pamukları toplayarak ilgili birime aktarma işlemini yürütmektedir.

Kırkıcı: Koyun yünlerini kırkma makinesi ile kırkan kişiye kırkıcı denilmektedir.

Yangından Mal Kurtarma Mütehassısı: Hepimiz yangından mal kaçırma deyimini duymuşuzdur. Hızlı bir şekilde hareket eden kişilere “yangından mal mı kaçırıyorsun?” denilir. Aslında bu sözün çıkışı bu mesleğe dayanmaktadır. Yangın sırasında hızlı bir şekilde hareket ederek eşyaların kurtarılmasını sağlayan kişilere yangından mal kurtarma mütehassısı denilmektedir.

Meydancı Şefi: Konaklama işi ile ilgili yerlerde genel temizlik, düzen ve bakım işlerinden sorumlu olan kişiye meydancı şefi denilmektedir. Aynı zamanda bu kişi personellerin kontrolünü yapma yetki ve becerisine de sahiptir.

Maçacı: Geleneksel yöntemlerle döküm yapılan işletmelerde, kendi becerisi ve bilgisiyle belirli bir süre içinde maça kumu, maça iskeleti ve maça sandığı yapan kişiye maçacı denilmektedir.

Klişeci: Üzerine fotoğraf kopyalanan metal plakaların yıkanması ve baskı klişesi haline gelmesini sağlayan kişidir.

Hamurkâr: Unlu mamullerin un, su ve tuz gibi malzemeler kullanılarak karıştırılması, yoğurulması ve hamur haline getirilmesini sağlayan, bu alanda gerekli bilgiye sahip olan kişiye hamurkâr denilmektedir.

İlginç Meslekler

Kültürcü: Mandıralarda peynir ve yoğurt gibi süt ürünlerinin üretimi için gerekli kültürü üreten kişiye denilmektedir. Kültürcü aynı zamanda bu kültürden bakteri kültürünü çıkaran kişidir.

Bükücü: Ağaç parçalarını eliyle veya makineyle buhara tutarak büken kişiye bükücü denilmektedir.

Sperm İşçisi: Sığır ve at ırkından kaliteli bir tür yetiştirmek amacıyla iyi cins boğalardan ve aygırlardan sperm alma işlemini gerçekleştiren kişiye sperm işçisi denilmektedir.

Su Verici: Sertleştirilmiş çelik ürünleri fırınlarda yeniden ısıtmak ve soğutmak amacıyla bu işlemler neticesinde metali daha sert ve dayanıklı hale getirmek için çalışan kişiye su verici denilmektedir.

Kavurucu: Kavurucu denildiği zaman akla pek çok şey gelse de burada kahve çekirdeklerini kavuran kişi ifade edilmektedir.

Beden İşçisi: Son garip meslek dalımız olan beden işçiliği taşıma, istifleme, kaldırma gibi işlemlerin yanı sıra küreme, kazma benzeri beden gücü gerektiren işleri ifade etmektedir. Bunları yapan kişiye ise beden işçisi adı verilmektedir. Kürek, kazma ve el arabası kullanarak yapılabilecek işler de beden işçisi tarafından yapılmaktadır.

- Bir önceki yazımız olan İnternetten Logo Tasarlayarak Para Kazanma başlıklı makalemizde internet üzerinden logo tasarlayarak para kazanma, internetten logo tasarlayarak para kazan ve internetten logo tasarlayarak para kazanmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *