Ana sayfa / EKONOMİ / Apple Boykotu Sonrası, Apple Taksit Sayısını İkinci Kez Düşürdü!

Apple Boykotu Sonrası, Apple Taksit Sayısını İkinci Kez Düşürdü!

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Apple Boykotu Taksit Sayısını Nasıl Etkiledi?

Apple boykotu uygulaması ile birlikte, ülkemizde birçok vatandaş teknoloji ürün seçiminde diğer markalara yöneldi. Amerika ve Türkiye ilişkileri arasında büyük gerginliğe neden olan dolar kuru, şimdi de özel sektörün devleri arasında etkisini gösteriyor. Apple boykotu, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yaptığı konuşmada başlatılmıştı. Bu uygulamanın hemen ardından açıklama yapan BDDK, tam anlamıyla teknoloji ürünlerini kapsayan bir yönergeyi uygulama kararı aldı. BDDK taksit sınırı uygulamasını birebir uygulama metoduyla başlatarak, teknoloji ürünlerinde ki taksit sayısını 6 aya düşürdü. Elbette bununla kalmayan BDDK, kozmetik ve konaklama başta olmak üzere somut hizmet arz etmeyen birçok alanda maksimum taksit oranını düşürme kararı aldı. Teknoloji boykotu adı altında oklar üzerine çevrilen Apple ise bu uygulamadan sonra satışlarındaki taksit sayısını 3 taksit ile sınırlama kararı aldı. Tabi ki bu tüketici için üzücü bir haber.

Apple Store Taksit Uygulamasıyla Ekonomi Gündeminde!

Apple ürünlerine boykot uygulaması sonrasında resmi kaynaklarını susturup, sessiz kalmayı tercih eden teknoloji devi sonunda hamlesini yaptı. Bu uygulamayla birlikte, 3 ay taksit sınırı koyan Apple markası, daha da uygulamaları sıklaştırabilir. An itibariyle Apple dizüstü bilgisayar modelleri olan MacBook modelleri için geçerli olan bu taksit sınırı ileride tüm Apple ürünlerini kapsayabilir. Çevrimiçi alışveriş menüsünde uygulanan bu 3 aylık kısıtlama, henüz dış sapıtıcılara yansımış değil. Apple ürünlerini dışarıdan topluca alıp, ülkemizde satan satıcılar için halen taksit yaptırımı 6 ay ile sınırlı. Sürecin nereye varacağı henüz kimse tarafından tam olarak bilinmiyor.

Bilgisayar Kredisinin Yapılandırma Taksit Sayısı 6 Ay!

BDDK kredi kartı taksit sınırlaması sonrasında gündeme gelen 6 ay krizi, yönetmelik içerisinde bir başka kara nokta daha içeriyor. Bu kredilerin çekilmesi ve ürünlerin alınması sonrasında, bu çekilen kredilerin ödenmemesi durumunda birçok farklı senaryo meydana gelir. Bu gibi bir senaryo sonrasında, telefon kredisi yapılandırma taksit sayısı da ne yazık ki 6 ay olarak sınırlandırıldı. Eskisi gibi uzun uzun telefon taksiti yapılandırma kredisi çekemeyeceksiniz. Uzun bir süre teknoloji marketlerden uzak durmak faydalı olacak.

- Bir önceki yazımız olan ÖSYM Kredi Kartı İle Sınav Başvuru ve Tercih Ücreti Yatırma! başlıklı makalemizde Burs kartıyla ÖSYM sınav ücreti yatırma, ÖSYM ana sayfaya ve ÖSYM sınav ücretini hakkında bilgiler verilmektedir.


Benzer Yazılar

İCRA TAKİBİ ALT SINIRI VAR MIDIR? 2019

İçindekiler1 İCRA TAKİBİ NASIL OLUR?2 İCRA TAKİBİ BAŞLATMA SINIRI VAR MIDIR?3 İCRA TAKİBİ NE KADAR …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir