«
  1. Ana sayfa
  2. Devlet Destekleri
  3. ANNELERE DEVLET DESTEĞİ

ANNELERE DEVLET DESTEĞİ

ANNELERE DEVLET DESTEĞİ

 

1.

İlk çocuk için 300, ikinci çocuk için 400, üçüncü çocuk için 600 TL devlet yardımı.

Bir önceki yazımızda evlilik yardımlarından bahsetmiştir. Evlendikten sonra doğun yapan SGK’ lı anneye devlet parasal yardım yapmaya devam ediyor.

15 Mayıs 2015 tarihinde kabul edilen torba yasa, bu tarihten sonra doğan çocuklar için SGK’ lı anneye para yardımı yapılmasını sağlıyor.

Yasa yürürlüğü girdikten sonra doğan çocuk;

İlk çocuksa 300 TL, ikinci çocuksa 400 TL ve üçüncü çocuksa 600 TL parasal yardım yapılıyor. Bu yardımdan yurt dışında oturan vatandaşlarımızda faydalanabiliyor.

İÇİN NEREYE BAŞVURACAĞIZ ?

  • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il Müdürlüklerine
  • Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine
  • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına
  • Yurtdışında ikamet ediliyorsa büyükelçilikler ve konsolosluklara
  • Memur anneler kendi kurumlarına başvurabilirler

BAŞVURU İÇİN GEREKEN BELGELER NELERDİR ?

Doğan çocuğun nüfus cüzdanı ve anne yada babanın şahsen başvurması yeterli oluyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sitesinde linkte ki formu indirip doldurabilirsiniz. Başvuru için belirtilen bir tarih sınırı yok. Başvuru tarihinden iki ay sonra başvuru yapanın telefonuna kısa mesaj ile bildirim geliyor. Doğum parası PTT den çekebiliyorsunuz.

15 Mayıs’tan sonra kaçıncı çocuk ?

Bu husus sık sık soruluyor. Yasanın çıkış tarihi olan 15 Mayıs’tan sonra kaçıncı çocuk olduğu önemli değil. Önemli olan annenin sahip olduğu kaçıncı çocuk olduğudur. Örneğin; yeni doğan, 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğmuş ve annenin üçüncü çocuğu olsun. Bu durumda 15 Mayıs öncesi doğan çocuklar yardım alamaz fakat üçüncü çocuk olduğu için, anne 600 TL yardım alır.

 

ANNELERE DEVLET DESTEĞİ

2.

EMZİRME ÖDENEĞİ. SÜT PARASI NEDİR ?

Halk arasında süt parası diye adlandırılan yardıma Emzirme ödeneği denir. Anne sigortalı olmasa bile, babanın sigortalı olması bu ödeneği almak için yeterlidir. Bir defaya mahsus 122 TL ödeme yapılır. SGK’ lı anne yada babanın en az 120 gün prim ödüyor olması tek şarttır.

 

ANNELERE DEVLET DESTEĞİ

3.GEÇİCİ İŞ GÖREMEZLİK ÖDENEĞİ

DOĞUM SÜRESİNDE GEÇİCİ İŞ GÖREMEZLİK ÖDENEĞİ NEDİR ?

Geçici İş Göremezlik Ödeneği Nedir?
Sigortalının iş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve analık hallerinde, yetkili hekim veya sağlık kurulu tarafından alınan raporlarda belirtilen istirahat süresince, geçici olarak çalışamama durumudur.

Doğumdan önce sekiz hafta, çoğul gebelikte bu süre on haftaya çıkıyor. Doğumdan sonra sekiz hafta toplam on altı hafta raporlu olan anne Geçici İş Göremezlik Ödeneğini almaya hak kazanır. SGK’ lı annenin bu ödeneği alması için en 90 gün prim ödemesi gerekir. Asgari ücretle çalışan anne 4099 TL ödeme alır.

 

 

- Bir önceki yazımız olan CENAZE PARASI başlıklı makalemizde CENAZE PARASI, CENAZE PARASINI KİMLER ALIR ve CENAZE YARDIMI NEDİR hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *