«
  1. Ana sayfa
  2. Bankacılık
  3. Akbank Kime Ait?

Akbank Kime Ait?

Akbank Kime Ait?

Akbank kime ait sorusu birçok kişinin aklına gelen bir sorudur. Ancak bu soruya tek bir yanıt vermek zordur. Büyük şirketlerin hisseleri zaman zaman alınıp satıldığı için sürekli el değiştirme durumu olabilmektedir. Akbank kime ait sorusuna cevap verebilmek için Akbank’ın kuruluşundan bugüne olan serüvenini inceleyeceğiz. Böylelikle geçmişte ve günümüzde kime ait olduğunu sağlıklı bir şekilde öğrenebileceğiz.  Hacı Ömer Sabancı’nın da aralarında bulunmuş olduğu bir grup iş adamı tarafından 1948 yılının Ocak ayında Adana’da kuruldu Amacı bu bölgede pamuk  üretimi yapan çiftçilere finansal destek sağlamaktı. Akbank ilk şubesini 1950 yılının Temmuz ayında İstanbul Sirkeci’de açtı. 1954 yılına gelindiğinde ise Akbank Genel Müdürlüğü İstanbul’a taşınmıştır. 1963 yılında ise Akbank bütün bankacılık işlemlerinde otomasyon sistemine geçmiştir. Akbank’ın yurtdışında ilk defa temsilcilik açtığı yer Almanya’nın Frankfurt şehridir. Akbank yaklaşık olarak 94 milyar dolar  civarındaki aktif sermayesiyle Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük bankalarından biri olmuştur.

Akbank Brand Finance’ın  2017 yılında hazırlamış olduğu “Dünyanın En Değerli 500 Banka Markası” araştırmasında art arda altıncı kez “Türkiye’nin En Değerli Banka Markası Ödülünü” almaya layık görülmüştür. Akbank bu araştırmada marka değeri ile dünya genelinde 500 banka içerisinde 94 sırada yer almıştır.

Akbank’a Bağlı Olan Ortaklıklar

Akbank kimin sorusunu cevap verebilmek için yine Akbank’a bağlı ortaklıkları da incelememiz gerekmektedir. Akbank’a bağlı 5 tane iştiraki bulunmaktadır

  • Akbank Finansal Kiralama Anonim Şirketi, 1998 yılında kurulmuş olan bu şirket 2005 yılında Akbank tarafından bütün hisseleri satın alınmıştır ve şirket bankanın iştirakleri arasında katılmıştır. Şirket müşterilere çözümler sunmakta danışmanlık ve operasyonel destek hizmetleri sağlamaktadır.
  • Akbank Yatırım Menkul Değerler Anonim Şirketi, 1996 yılında kurulan AK yatırım müşterilerine hisse senedi, tahvil ve bono yatırım fonları, vadeli işlemler gibi işlemlerin alım satımı sırasında aracılık hizmetleri vermektedir. Müşterilerine kurumsal finansman konularında danışmanlık hizmeti vermektedir.
  • Ak Portföy Yönetim Anonim Şirketi, 2000 yılında kurulan Ak Portföy Yönetim Anonim Şirketi sermaye piyasasında kurumsal ve bireysel portföylere portföy yönetimi konusunda hizmeti vermektedir. Bu şirketin %99.99’u Akbank iştirakidir.
  • Akbank N.V, 2012 yılında bütün faaliyetlerini sonlandırarak Akbank AG bünyesinde birleşmiştir.
  • Akbank AG, Almanya’da faaliyet gösteren bu şirket kurumsal bankacılık hizmetleri sağlamaktadır.
  • Akbank Dubai Limited, 2009 yılında “Dubai Uluslararası Finans Merkezi”nde kurulan Akbank Dubai Limited satın alma ve birleşme işlemlerinde aracılık hizmeti sunmaktadır. Akbank iştiraki olan bu şirket müşterilerine fon sağlama, proje finansmanı ve özel bankacılık konularında da danışmanlık ve aracılık hizmetleri sunmaktadır.
Akbank Kime Ait?
Akbank kime ait?

Akbank’ın Şu An Sahibi Kim?

Günümüz itibariyle Akbank kimin sorusunun cevabı Sabancı ailesi denilebilir. Akbank hisselerinin %51’i halka arz edilmiştir. Halka arz edilen bu hisseler yerli ve yabancı yatırımcılar ve emeklilik fonları tarafından satın alınmıştır. Geriye kalan %49’luk hisse Sakıp Sabancı Holding ve Hacı Ömer Sabancı Holding aittir.

Akbank’ın Genel Müdürlüğü görevini Hakan Binbaşıgil üstlenmiştir. Bunun yanında Başkanı Suzan Sabancı Dinçer’dir. 2001 Ekonomik Krizi sonrasında Türk bankacılık sektöründe yabancı yatırımcı ilgisi artmıştır.  2007 yılında Akbank hisselerinin %20’si 3.1 milyar dolar karşılığında Amerikalı banka devi CityBank’a satılmıştır.

Ancak daha sonra Amerika’daki kriz nedeniyle City Bank hisselerinin bir kısmını satmıştır. Bu hisse satışından sonra 2015 yılının ilk çeyreğinde CityBank’a ait olan Akbank hisselerinin tamamı geri alınmıştır. Günümüzde Akbank %49’luk hissesi Sabancı Holding ve ilişkili kuruluşlara ait, %51 hissesi ise halka açık bir banka olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

- Bir önceki yazımız olan Odeabank Oksijen Hesap Nedir? Nasıl Açtırılır? başlıklı makalemizde odeabank vadeli hesap ve vadeli faiz hesabı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *