«
  1. Ana sayfa
  2. Bankacılık
  3. Adım Adım Banka Kredi Notu Sorgulama Yöntemleri

Adım Adım Banka Kredi Notu Sorgulama Yöntemleri

Adım Adım Banka Kredi Notu Sorgulama Yöntemleri

Finansal hayatımızın merkezi konumunda yer alan kredi notu, sadece banka kredisi işlemlerinde değil, açık hesap veya da senetli işlemlerde bile karşımıza çıkmaktadır. Bu uygulama ile birlikte birçok kişi finansal hayatının kısıtlandığını düşünse de, bireylerin kendilerini kontrol edebilmesi ve tarafların da aralarındaki problemlerin en aza indirilmesinin amaçlandığını görmekteyiz. Bundan dolayı, kişilerin kredi notu konusunda oldukça dikkatli davranması bunun için de kredi notu sorgulama işlemlerinden birisini uygulaması gerekmektedir. Kişilerin kredi notlarının kaç olduğunu öğrenebilmeleri için yapacakları birçok farklı uygulama bulunmaktadır. Bu uygulamalar şu şekildedir.

  1. SMS ile sorgulama
  2. İnternet bankacılığından kredi notu öğrenme
  3. Banka şubelerinden kredi notu öğrenme
  4. Findeks sitesinden kredi notu öğrenme

SMS İle Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notu sorgulama işlemlerinde kişilerin en hızlı şekilde işlem yapabilmesini sağlayan SMS sorgulamalarında Vodafone, Turkcell ve Türk Telekom hat sahipleri için özel bir sistem kurulmuştur. Hangi operatörü kullanıyor olursanız olun, sizler de SMS üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Bunun için TC kimlik numaranızla doğum yılınızı yazarak 1122’ye kısa mesaj göndermeniz gerekmektedir. Kısa mesaj gönderdikten sonra 9 TL ücret kesintisi olacak ve ardından kredi notunuz sizlere bildirilecektir.

SMS ile yapılacak sorgulama işlemlerinde, sonucunuz kısa mesaj yolu ile size bildirilirken aynı zamanda Findeks sistemine de kaydedilecektir. Bundan dolayı ilerleyen dönemlerde Findeks hesabınıza giriş yapıp geçmiş sorgulamalara baktığınız zaman, sorgulama raporunuza tekrardan erişebilirsiniz.

İnternet Bankacılığından Kredi Notu Nasıl Sorgulanır?

Şuan bankalar ile çalışan kişilerin neredeyse tamamı internet bankacılığı veya da mobil bankacılık uygulaması kullanmaktadır. Neredeyse tüm bankacılık işlemlerinin anında yapılasını sağlayan bu iki uygulama ile birlikte kredi notu sorgulama işlemleri de yapılabilmektedir. Bunun için herhangi bir banka ayrımı olmadan, internet bankacılığı hesabınıza giriş yapmanız gerekmektedir. Bankalar Findeks işlemleri için özel bir sayfa oluşturabileceği gibi, Krediler menüsünden de sorgulama yapmanızı sağlamaktadır.

Bankalar aracılığı ile yapacağınız tüm sorgulama işlemlerinde, 9 TL’lik ödeme yapılması gerekiyor. Bunun için banka hesabınızı ya da kredi kartınızı kullanabilirsiniz. Ek bir bilgi girmeye gerek kalmadan, banka tarafından gereken ücret sizin belirteceğiniz hesap ya da kredi kartından anında tahsil edilecektir.

Adım Adım Banka Kredi Notu Sorgulama Yöntemleri
kredi notu sorgulama

Banka Şubelerinden Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim?

Buraya kadar bahsettiğimiz tüm işlemler, Findeks kayıtlarındaki kredi notunuzun kaç olduğunu öğrenmenizi sağlayacaktır. Buna ek olarak, banka şubelerinden de kişilerin destek alması mümkündür. Yine Findeks üzerindeki kredi notunuzu öğrenmenizi sağlayacak başvurularda, hem ücretli hem de ücretsiz destek almanız mümkündür. Eğer kredi ya da kredi kartı başvurusu yapacağınız zaman kredi notu sorgulama yapmak istediğinizi belirtirseniz, banka görevlisi bunu size iletebilecektir. Bunun dışındaki işlemlerde sorgulama yapmak isterseniz de, kimliğiniz ile birlikte banka şubesine gitmeniz yeterli olacaktır. Banka şubesinde 10 TL’lik bir ücret alınmak şartı ile kredi notu sonucunuz ve banka sicil raporunuz size tüm detayları ile birlikte sunulacaktır.

Findeks Hesabı Nasıl Kullanılır?

Kredi notu sorgulama işlemlerinde kullanabileceğiniz Findeks, aynı zamanda finansal hayatında destek almak isteyen kişilere de danışmanlık hizmeti vermektedir. Sistemde dahil olabileceğiniz danışmanlık hizmetinde, kredi notu takibinizi belirli sayıda ücretsiz yapmanız, gecikmeye düşen ya da ödemesi gelen borç durumlarının hatırlatılmasını sağlamanız ve her şeyden önce de kredi notunuzu takip edebilmeniz mümkündür.

Findeks hesabına giriş yapan kişiler, anında sorgulama işlemi yapabilmekte ya da geçmiş sorgulamalarını raporlar halinde inceleyebilmektedir. İster bankalarda isterse de diğer sorgulama yöntemleri ile yapılmış olsun, tüm kredi notu sonuçlarınızı burada görüntüleyebilir ve en fazla 5 yıla kadar ki tüm bankacılık işlemlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

- Bir önceki yazımız olan Bankalardaki Kötü Sicilden Nasıl Kurtulurum? başlıklı makalemizde banka kara liste ve banka sicili hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *