«
  1. Ana sayfa
  2. Krediler
  3.  30 Yıl Vadeli Konut Kredisi

 30 Yıl Vadeli Konut Kredisi

 30 Yıl Vadeli Konut Kredisi

Bazı bankalar vermektedir. En uzun vadeli ise tam 30 yıl yani 360 aydır. En uzun vadeli konut kredisi veren bankalardan birisi ’tır. Hayalini kurduğu evi satın almak isteyen ancak gereken parayı kısa bir zamanda biriktirmesi mümkün olmayan kişiler için ’ın sunduğu oldukça cazip görünmektedir. Böylece kira öder gibi kredi ödeyerek ev sahibi olabilirsiniz. Şekerbank‘ın en uzun vadeli konut kredisini illa 30 yılda tamamlamak zorunda değilsiniz. Sizin tercihinize göre bu krediyi 30 yıldan daha az bir süre içinde de tamamlayabilirsiniz.

30 Yıl Vadeli Konut Kredisi için Koşullar Nelerdir?

Bu krediden faydalanabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmanız, kat mülkiyeti tapusu olan bir evi satın almanız ve bütün bankaların kredi verirken istediği gibi çektiğiniz krediyi ödeyebilmeniz için aylık belirli bir gelire sahip olmanız gerekmektedir. Gereken koşulları sağladığınız taktirde Şekerbank’ın sunduğu en uzun vadeli konut kredisini kullanarak siz de ev sahibi olabilirsiniz. Bunun dışında kredi verilmesi, alınacak olan evin %80’e kadar Ekspertiz raporuna göre gerçekleşmektedir. Ekspertiz raporu konut kredisi verecek olan bütün bankalar tarafından istenen bir rapordur.

Bu rapor uzmanlar tarafından alacağınız evin değerinin belirlenmesidir. Evin konumu, yaşı, özellikleri incelenerek evin sahip olduğu parasal değer belirlenir. Bu durum da çekmek istediğiniz kredi miktarının belirlenmesi ve bankanın bu işlemi onaylamasında çok önemli bir rol oynar. Yani evin değerinden daha yüksek bir meblağda kredi çekmeniz mümkün değildir. Satın alınacak evin ipotek gösterilmesi de sizin bankaya vereceğiniz bir teminattır. Çekeceğiniz kredi en az 10 bin TL en çok 900 bin TL olarak sınırlandırılmıştır. Vade süresi ise en az 60 ay en çok 360 aydır.

Bu Krediyi Kullanmanın Artı Ve Eksileri Nelerdir?

Öncelikle 30 yıl vadeli konut kredisi kullanmanın eksi yönlerine bakacak olursak diğer bütün kredilerde olduğu gibi çektiğiniz kredinin vadesi yükseldikçe faiz oranı da o kadar artar. Bu da çektiğiniz paranın çok daha fazlasını yatırmak zorunda olduğunuz anlamına gelir. Artı yönden bakacak olunduğunda ise normal şartlarda biriktirerek peşin bir şekilde alma ihtimaliniz olmadığı bir evi kira öder gibi aylık taksitlerle ödeme yaparak alma imkânına sahip olabilirsiniz. Uzun bir süredir kirada oturuyorsanız kiraya vereceğiniz parayla kredi ödeyerek ev sahibi olmak daha avantajlı bir durum olacaktır.

- Bir önceki yazımız olan Fibabanka Krediden Cayma Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde Fibabanka Dosya Masrafları, Fibabanka Kredi İptali ve Krediden Kaç Gün İçinde Vazgeçebilirim? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *