«
  1. Ana sayfa
  2. EKONOMİ
  3. 2019’da Sterlin Ne Olur? Bankaların ve Uzmanların Sterlin Kuru Tahminleri

2019’da Sterlin Ne Olur? Bankaların ve Uzmanların Sterlin Kuru Tahminleri

2019'da Sterlin Ne Olur? Bankaların ve Uzmanların Sterlin Kuru Tahminleri

2019’da Sterlin en çok merak edilen para birimi olarak , Brexit, AB baskısı ve daha nice belirsizlik derken, yatırımcıların kafasını fazlasıyla karıştırıyor. Brexit öncesinde, her yıl stabil yükselişi ile bilinen ve yatırımcılar için güvenli bir liman niteliğindeki Sterlin, Brexit belirsizliğinin işin içine dahil olmasıyla değer kaybetmeye başlamıştı.

Birleşik Krallık’ta gerçekleşen referandum sonrasında, Brexit sürecinin kesinleşmesi ile birlikte Euro ve Dolar karşısında düşüşe geçen Sterlin, Türk Lirası’ndaki değer kaybı nedeniyle, TL karşısında hala değer kazanmaya devam ediyor.

Brexit belirsizliklerinin fiyatlanması ile birlikte hem Euro hem de Dolar karşısında son zamanlarda daha stabil bir seyir izleyen Sterlin, Türk Lirası karşısında güçlü bir yükseliş gösteriyor. Ekonomistlerin çok büyük bölümü, Sterlin’in bu yükselişinin 2019’da da devam edeceğini öngörse de, bazı ekonomistler TL – Sterlin bandının 2019’da daha dar seyredeceği konusunda görüş bildiriyor.

Birleşik Krallık, özellikle Brexit sürecini ekonomik açıdan en az zarar ile atlatabilmek için 2020’ye kadar olan süreçte çok özel bir para politikası ile hareket ediyor. Euro ve Dolar gibi gelişmiş ülke paraları karşısında, Sterlin’in değer kaybetmesini istemeyen İngiltere Merkez Bankası, bu kaybı en az düzeyde tutabilecek şekilde hareket etmekte.

Birleşik Krallık bu tarz bir para politikası takip ederken gelişmiş ülke paralarına karşı bile değerini koruyan bir Sterlin karşımıza çıkıyor. Euro karşısında değerini koruması, hatta yükselişe geçmesi için özel olarak yürütülen para politikası, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin paralarına karşı Sterlin’in değer kazanmasına neden oluyor.

Sterlin, 2019’da Türk Lirası’na karşı ciddi anlamda değer kazanabilir. Bununla birlikte, Brezilya gibi diğer gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinin de Sterlin karşısında zayıflayacağı tahmin ediliyor.  Uzun ve orta vadede yatırımcılarına önemli oranda kar sağlaması beklenen Sterlin, yatırımcıların piyasayı doğru takip etmesi ve kar satışlarını doğru şekilde belirlemesi halinde kısa vadede de iyi bir seçenek olabilir.

2019’da Kısa Vadede Sterlin Ne Olur?

2019’da kısa vadeli yatırımlar yapılmak isteniyorsa, Sterlin uygun bir tercih olabilir. Dolar ve Euro kadar hareketli bir dalgalanmaya sahip olmasa da, Türk Lirası karşısında mevcut değeri yüksek olduğu için, daha yüksek kazançlar elde etmek mümkün.

Yatırımcılar, Sterlin’in kısa vadeli bir yatırım aracından ziyade, orta vadede daha yüksek kazançlar getirebileceğinden bahsediyor olsa da, kısa vadeli yatırımlarınız için de doğru hamleler yapılması halinde kazançlı olabilir.

Euro – Sterlin veya Dolar – Sterlin arbitajı kısa vadeli yatırımlar için 2019’da pek fazla tercih edilmiyor. Özellikle Brexit’in ne gibi sonuçlar doğuracağı net olarak bilinmediği için, 2019’da Sterlin konusunda daha dikkatli davranılması tavsiye ediliyor.

2019’da ?

Sterlin 2019’un ortalarına doğru Türk Lirası karşısında güçlü bir şekilde yükselecek gibi görünüyor. Özellikle para politikalarının açıklandığı ve bütçe planlarının yenilendiği döneme denk gelmesi itibariyle, İngiltere’nin para politikasını bir kez daha okuyan piyasalar, Sterlin’in yükselmesine neden olabilir.

Türk Lirası’nda değer kaybı yaşanması durumunda, çok daha hızlı bir ivme kazanabilme potansiyeli olan Sterlin, özellikle TL karşısında orta vadede iyi bir konumda.

Euro’nun 2019’daki yükselişine orta vadede yanıt verme ihtimali düşük olsa da, uzun vadede düşüşü toparlama ihtimali olan Sterlin, 2019 yılında tam bir kapalı kutu konumunda. Piyasaların fiyatlandırmakta en çok zorlandığı para birimi olan Sterlin, bu belirsizlikler nedeniyle yatırımcıları kendisinden uzaklaştırıyor.

Sterlin, kısa vadeli yatırımlar için uygun olsa da, eğer arbitaj yapılarak yatırım yapılacaksa orta ve uzun vadede tavsiye edilmiyor. Fakat Türk Lirası’ndaki düşüş trendi göz önünde bulundurulunca, orta vadede Türk Lirası karşısında yükseliş yaşayacağı öngörülmekte.

2019’da

2019’da Sterlin’i fiyatlandırmak fazlasıyla zor. Özellikle işin içine Brexit faktörü girdiğinde, yıl sonu ve uzun vadeli yatırımların performansını anlamak fazlasıyla güç. Bu durum, yatırım şirketlerinin ve ekonomistlerin portföylerinde uzun vadede Sterlin tutmasının önüne geçiyor.

Ancak Türk Lirası gibi gelişen ülke para birimleri karşısında değer kazanacağı düşünülen Sterlin, uzun vadede riskli fakat kazançlı bir yatırım olabilir. Yatırım uzmanları, Sterlin’e uzun vadeli yatırım yapmayı planlamanız durumunda, mutlaka uygun ve düşük fiyatlanmış bir kurdan alım yapmanızı tavsiye ediyor.

Yıl sonunda ne kadar değere sahip olacağı bilinmeyen Sterlin, Türk Lirası karşısında hala uygun bir yatırım aracı. Fakat her koşulda dikkatli olunması gerekli.

2019 Sterlin Kuru Tahmini

2019’da Sterlin konusunda tahmin yürütmek fazlasıyla zor. Konuyla ilgili pek çok uzman farklı görüşler bildiriyor olsa da, Türk Lirası – Sterlin paritesinde net bir rakama rastlanmıyor. Pek çok uzman, piyasanın Brexit’i şimdiden fiyatlandırdığını belirtse de, Türk Lirası’nın değer kaybı trendinde olması nedeniyle 2019’da Sterlin kuru tahminlerinin tutarsız olacağı konusunda hemfikir.

Brexit için hazırlanan ekonomik plan doğrultusunda, kademeli olarak farklı para politikalarını devreye sokacak olan İngiltere Merkez Bankası, Sterlin’in yönünü gelişmiş ülke para birimleri içinde yukarıya doğru çevirmeye çalışıyor. Özellikle ülke içi istihdam rakamlarının da beklenin üzerinde gelmesi, 2019’un Sterlin açısından bir önceki yıla kıyasla daha verimli geçeceğine işaret ediyor.

Her ne kadar İngiltere Merkez Bankası para politikaları ile piyasanın güvenini kazanmış olsa da, Sterlin’in 2019’u oldukça belirsiz. Bu nedenle çeyrek olarak, dönemsel kur tahmini yapmak mümkün değil. Analistlerin hemfikir olduğu tek konu, 2019’da Türk Lirası karşısında yükseliş trendinde olan bir Sterlin göreceğimiz.

Brexit Sonrası Sterlin Ne Olur?

Brexit referandumu sonrasında, birlikten ayrılma kararı alınması ile birlikte son zamanların en düşük seviyelerine inen Sterlin, bir süre düşük değerde seyretmişti. Daha sonra piyasaların yeniden fiyatlaması ve İngiltere Merkez Bankası tarafından açıklanan para politikaları ile değer kazanan Sterlin, yeniden  yükseliş trendine girerek kısa süre içerisinde toparlanmaya başlamıştı.

2018’in Ocak ayında, Brexit sonrasında ilk kez Dolar karşısında 1.40 paritesine kadar yükselen Sterlin, bu yükseliş trendini kademeli ve yavaş bir şekilde devam ettiriyor. 2019 yılında da benzer şekilde devam etmesi beklenen yükseliş, Brexit’ten pek fazla etkilenmeyecek gibi görünmekte.

Ancak Sterlin’in yükselişinde yatırımcıların kafasını karıştıran çok ince bir nokta bulunuyor. Dolar karşısında yükseliş kademeli ve istikrarlı şekilde devam ederken, Euro karşısında toparlanmadan ziyade, geriye doğru düşüş görülüyor. Özellikle Avrupa Merkez Bankası’nın faiz artırım sinyalleri ile birlikte Euro karşısında değer kaybeden Sterlin, gelişmelere bağlı olarak farklı pozisyonlar alabilecek biçimde belirsizliğini koruyor.

İngiltere Merkez Bankası, para politikalarını açıkladıktan sonra İngiliz hükümetinin Brexit sonrasında AB ile ticari birliğin devam edebileceğinin sinyallerini vermesi üzerine Euro karşısında düşüşü bir nebze olsun yavaşlamış olsa da, Sterlin’in Brexit sonrasında ne olacağını kesin olarak kestirmek mümkün değil. Fakat pek çok yatırımcı Brexit’in piyasalar tarafından çoktan fiyatlandığını ve çok büyük bir dalgalanma yaratmayacağını öngörüyor.

HSBC 2019 Sterlin Kuru Tahmini

2019’da Sterlin konusunda en keskin tahminleri yapan banka HSBC oldu. Özellikle değer kaybı yaşanacağına dikkat çeken HSBC, hem Euro hem de Dolar karşısında Sterlin’in düşeceğini öngörüyor.

HSBC, raporunda Türk Lirasına değinmemiş olsa da, TL karşısında Sterlin’in değer kazanacağını, çünkü Brexit ve FED’in yeni para politikası gibi gelişmelerin gelişmekte olan ülke paralarında baskı yaratacağını belirtmekte.

HSBC, Sterlin’in 2019’da Euro karşısında yüzde 20 değer kaybedeceğini öngörüyor. Bu öngörü haricinde rapor içerisinde herhangi bir rakam verilmiyor.

ABN AMRO 2019 Sterlin Kuru Tahmini

Sterlin konusunda en radikal görüşlerden birine sahip olan ABN AMRO, 2019 yılında Sterlin’in çok ciddi bir yükseliş sergileyeceğini öngörüyor. Euro karşısında, Sterlin’in uzun vadede çok güçlü olduğunu ve özellikle AB’den gelen ekonomik verilerin, Birleşik Krallık verilerinin yanında çok zayıf kalması nedeniyle Euro üzerinde baskı oluşacağını belirten banka, uzun vadeli yatırımlar için Euro’dan ziyade Sterlin’i tavsiye ediyor.

Çoğu banka ve yatırım kuruluşu Sterlin’i belirsiz olarak görse de, ABN AMRO bu konuda net bir biçimde Sterlin’in yükseleceğini ve Euro karşısında değerleneceğini ifade ediyor.

2019 Türkiye Merkez Bankası Sterlin Kuru Tahmini

Merkez Bankası, 2019 için herhangi bir döviz tahmin raporu yayınlamadı. Daha önceden, Brexit belirsizliği ortaya çıkmadan yayınlanan para politikası raporunda Sterlin’e yer verilmiş olsa da, Merkez Bankası Brexit sonrasında raporun bu bölümünün geçerliliğini yitirdiğini belirtmişti.

Brexit’in tüm dengeleri değiştirmesi üzerine 2019 için herhangi bir Sterlin kuru tahmini yayınlamayan Merkez Bankası’nın, 2018’in son çeyreğinde, diğer tedavüller ile birlikte yeni bir para politikası raporu yayınlayacağı tahmin ediliyor.

- Bir önceki yazımız olan IMF Türkiye Ekonomisi için 4 Riski Açıkladı başlıklı makalemizde IMF tarafından Türkiye ekonomisi, Türkiye’de GSYH oranı ve Türkiye’nin Ekonomik Geleceği hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *