«
  1. Ana sayfa
  2. EKONOMİ
  3. 2019’da Euro Ne Olur? Bankaların ve Uzmanların 2019 Euro Tahminleri

2019’da Euro Ne Olur? Bankaların ve Uzmanların 2019 Euro Tahminleri

2019'da Euro Ne Olur? Bankaların ve Uzmanların 2019 Euro Tahminleri

2019’da Euro , yıl içerisinde belki de en çok konuşulacak olan para birimi. FED tarafından gelen baskı, AB üyesi ülkelerin ekonomik darboğazları ve bunun tam zıttı olarak bazı ülkelerin bütçe fazlası vermesi, Brexit süreci ve çok daha fazlası Euro üzerinde ciddi dengesizlikler yaratıyor.

Trump yönetimi ile birlikte değişen FED politikaları, tam anlamıyla Dolar’ı güçlendirmeye yönelik şekillendirildiği için, Avrupa Merkez Bankası başkanı Mario Draghi’nin şekillendirdiği para politikası da oldukça farklı bir gidişat izlemek zorunda kalıyor.

2018’de FED’in başladığı faiz artırımları, 2019 yılında da devam edecek gibi görünüyor. Özellikle yıl boyu ABD ekonomik verilerinin beklentilerden iyi gelmesi, faiz artırımı konusunda FED’in elini güçlendirmiş durumda. FED bu şekilde devam ettiği sürece, Euro karşısında Dolar’ın çok daha güçlü bir seyir izlemesi olası. Ancak Draghi’nin faiz artırımı konusunda atacağı adımlar, 2019’da Euro’nun  nasıl bir seyir izleyeceğini baştan aşağı değiştirebilir.

2019, Türk Lirası – Euro paritesi için de farklı bir yıl olacak. , Euro’nun Türk Lirası karşısında değer kazanmasını öngörürken, Dolar’ın performansı bu yükselişin hızını ve miktarını sınırlandırabilir.

2019’da Euro’nun Türk Lirası karşısında değer kazanacağına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Tüm yatırım kuruluşları ve ekonomistler bu konuda ortak görüş bildiriyor. Fakat ne kadar değer kazanacağı ve nasıl bir ivme ile yükseleceği konusunda farklı görüşler var.

Euro’nun 2019’daki yükselişi neredeyse kesin olarak öngörülüyor olsa da, FED’in AB para politikasına nasıl etki edeceği tam olarak kestirilemiyor. Bu durum, hem Dolar – Euro paritesini hem de Euro – Türk Lirası paritesini baştan aşağı değiştirebilecek güçte bir belirsizliğe neden oluyor.

Yılık ilk çeyreğinde, Dolar’ın aksine Euro’da hızlı bir yükseliş bekleniyor. Güçlü bir 2019 geçirmesi beklenen Euro, ikinci çeyrekte de benzer biçimde artış trendinde devam edecek. Ancak üçüncü çeyrekte biraz olsun sabit değerde kalması beklenen Euro’nun yılı yine yükseliş trendinde tamamlaması bekleniyor.

2019’da Kısa Vadede Euro Ne Olur?

2018’i yavaş fakat kademeli ve güçlü yükselişler ile tamamlayan Euro, kısa vadede, 2019 yılında da yükseliş trendini koruyacak gibi görünüyor. Uzmanların ve analistlerin tamamı Türk Lirası karşısında Euro’nun kısa vadede yükselmesini ve bu sayede kar satışlarının olanaklı kılınmasını bekliyor.

2019’un ilk çeyreğine hızlı bir yükseliş trendi ile başlaması beklenen Euro, ilk çeyreğin ortalarında biraz daha zayıflasa ve tahmini bir düşüş trendine girse de, çeyrek sonunda yine yükseliş ile toparlayacağı tahmin ediliyor. Bu durum, kısa vadede Euro’da kar satışlarını mümkün kılıyor.

2019 Euro tahminleri, kısa vadede en karlı yatırım aracının Euro olacağını gösteriyor.

Uzmanların pek çoğu, Euro – Türk Lirası paritesinin, kısa vadede Dolar’a kıyasla çok daha kazançlı bir yatırım aracı olacağını düşünüyor. Ancak siyasi belirsizlikler ve ekonomi politikalarında yaşanabilecek değişiklikler bu durumu değiştirebilir.

2019’da Orta Vadede Euro Ne Olur?

2019 yılı Euro için yükseliş yılı olsa da, orta vadede daha zayıf bir görüntü çiziyor. Yine yükselişini sürdürecek olsa da, bu yükselişin daha kısıtlı olması panik satışlarına neden olabilir. Özellikle orta vadede Euro’ya yatırım yapmak isteyen yatırımcıların yükseliş trendinin yavaşlaması durumunda panik satışlarından kaçınılması tavsiye ediliyor.

Her ne kadar hiçbir para birimi için yükseliş veya düşüş kesin olarak öngörülemez olsa da, Euro için neredeyse tüm yatırım kuruluşları aynı fikirde. Özellikle 2018’de çok stabil ve beklentilerin üzerinde bir para politikası izleyen Avrupa Merkez Bankası, AB’nin lokomotif ülkelerinin gösterdiği iyi ekonomik veriler ile Euro’yu çok daha yukarıda tutmayı başardı. Avrupa Merkez Bankası, bu politikayı 2019 yılında da aynı şekilde devam ettireceği için, orta vadede de Euro’da yükseliş gözlemlemek çok olası.

Yıl ortasında açıklanacak olan ekonomik verilerin etkilerini şimdiden kestirmek güç. Ancak Euro üzerinde çok ciddi bir baskı oluşturacak ve değer kaybı yaşatacak herhangi bir veri gelmesi beklenmiyor. Bu nedenle, uygun alım fırsatı yakalamanız halinde, orta vadeli Euro yatırımları karlı bir seçenek olabilir.

2019’da

Yılın üçüncü çeyreğinden itibaren psikolojik sınırda ve kırılma noktalarında zorlanması beklenen, akabinde kar satışları ile düşüş trendine gireceği tahmin edilen Euro, yıl sonuna doğru destek noktalarının çok ötesine bir hareket sergileyecek gibi görünüyor.

Uzmanların Euro tahminleri, 2019 başlangıcı ile sonu arasında Euro’nun ciddi anlamda değer kazanacağını, Türk Lirası’na kıyasla çok daha değerli bir yatırım aracı olacağını gösteriyor.

Yıl boyunca siyasi etkilerin baskısı hissedilecek olsa da, Brexit’in fiyatlanacağı ve AB ekonomik verilerinin açıklanmış olacağı son çeyrekte Euro daha stabil bir seyir izleyecek. Bu nedenle, risk almak istemeyen yatırımcılar, piyasayı iyi okumaları ve herhangi bir olağan dışı olay yaşanmaması durumunda uzun vadede Euro’dan kazanç elde edebilirler.

Pek çok ekonomist, Euro’nun 2019 için uzun vadeli yatırım değerleri içerisinde en verimlisi olacağı konusunda hemfikir.

2020 yılının ilk çeyreğinde de yükseliş trendini koruyacak olan Euro’da, 2019’da uzun vadeli yatırımlar her zaman kazançlı olacak gibi görünüyor. Pek çok yatırım şirketi, portföylerinde uzun vadeli Euro yatırımları bulundurduğunu belirtmekte.

2019 Euro  Tahminleri

Neredeyse her ekonomist, 2019’da Euro hakkında benzer görüşleri belirtmekte. Herkes bu yılın Euro  yılı olacağını ve yükselişinin diğer tedavüllere kıyasla çok daha hızlı olacağı görüşünde. Türkiye’deki ekonomik ve siyasi belirsizlikler bir yana bırakılırsa, sadece Euro’nun değer kazanmasıyla bile ciddi anlamda yükselişe şahit olunabilir. Bu duruma bir de TL’nin değer kaybı faktörü eklendiğinde, 2019’da Euro yatırımcılarının yüzü gülecek gibi görünüyor.

2019 Ocak, Şubat, Mart Euro Kuru Tahmini

Ekonomistler, 2019’un ilk çeyreğinde Euro’nun hızlı bir yükselişe başlayacağı konusunda hemfikir. Fakat bu yükselişin miktarı konusunda aralık oldukça geniş tutuluyor. Bir grup ekonomist, Ocak ayı itibariyle Euro kurunun 6.72 seviyesinde seyredeceğini belirtirken, diğer bir grup 6.93 seviyelerine kadar yükseliş tahmin ediyor. Ancak her koşulda, ilk aydan itibaren Euro’nun değer kazanacağı öngörülüyor. Şubat ayı itibariyle daha hızlı bir yükseliş ivmesine giren Euro, Mart itibariyle kısa süreli bir düşüş trendine girecek. Özellikle hızlı yükseliş arkasından gelen kar satışlarının neden olacağı bu düşüş trendi yatırımcılar için alım fırsatı oluşturabilir. Mart ayı itibariyle Euro kurunun en düşük 6.71, en yüksek 6.93 seviyelerinde olacağı tahmin ediliyor.

2019 Nisan, Mayıs, Haziran Euro Kuru Tahmini

Euro, yılın ikinci çeyreğine yine yükseliş ile devam edecek. Özellikle bu aylarda açıklanan ekonomik verilerin ciddi anlamda baskısı altına girecek olan Euro kuru, verilerin gidişatına göre 7.12 gibi, psikolojik sınırın üzerinde rakamlara çıkabilir. En düşük rakam olarak ise 6.82 tahmin ediliyor. FED’in faiz kararlarının ikisinin bu çeyrekte açıklanacağı düşünüldüğünde, Euro için 2019’un ikinci çeyreğinin çok dalgalı geçeceği söylenebilir. Uzmanlar, özellikle bu çeyrekte piyasanın iyi okunması gerektiğinden ve kar satışlarının mümkünse uzun vadeye yayılmasından bahsetmekte.

2019 Temmuz, Ağustos, Eylül Euro Kuru Tahmini

Üçüncü çeyrekte daha stabil ve fiyatlanmış bir Euro kuru tahmin ediliyor. TL karşısında 7.00 psikolojik sınırının üstüne çıktıktan sonra, bir süre 7.03 – 7.10 arasında seyretmesi beklenmekte. Özellikle verilen fiyatlanmış olması ve bu dönemde açıklanacak herhangi bir önemli ekonomik veri baskısının olmaması, Euro’nun daha stabil bir seyir izlemesine neden olacak. Tahminlere göre, üçüncü çeyreğin sonunda 6.98 ile 7.19 arasında bir kapanış görülecek. Fakat bu dönemde FED’in yeni kararlar açıklama ihtimali, Euro’nun dengesini sarsabilir. Ekonomistler, özellikle 2019’un üçüncü çeyreğinin sonu konusunda zıt görüşlere sahip.

2019 Ekim, Kasım, Aralık Euro Kuru Tahmini

Euro, 2019’un son çeyreğini her yıl olduğu gibi yükseliş ile tamamlayacak. Yıl sonu verilerine göre fiyatlanacak olan Euro, TL karşısında ciddi anlamda değer kazanacak gibi görünüyor. Özellikle 2020 için açıklanacak para politikalarının etkisinin baskın olacağı kur, yılı 7.34 – 7.40 bandında kapatabilir. Türk Lirası’nda değer kaybının ne seviyede olacağına bağlı olarak bu rakamlar değişebildiği gibi, herhangi bir siyasi veya ekonomik baskı, Euro’nun çok daha hızlı şekilde yükselmesine yol açabilir. Uzmanlar, özellikle yıl sonu Euro tahminleri nedeniyle, Euro’nun 2019’da iyi bir uzun vadeli yatırım aracı olacağı konusuna değinmekte.

2019’da Euro – Dolar Paritesi Ne Olur?

2019 yılı, merkez bankaları açısından oldukça hareketli geçecek bir yıl. Özellikle ABD’den gelecek olan faiz artırımı kararları, Euro kuru üzerinde ciddi baskılar yaratabilir. Ancak bu baskıları dengelemek için özel bir para politikası izleyen Avrupa Merkez Bankası, Euro’nun Dolar karşısında ciddi bir değer kaybı yaşamaması için bir dizi önlemler almış durumda.

2018 yılının başında yayınlanan raporlarda, 2019’da Euro’nun Dolar karşısında değer kaybedeceği belirtilmiş olsa da, Avrupa Merkez Bankası tarafından alınacak bir faiz artırımı kararı her şeyi değiştirebilir.

Uzun süredir negatif faizde devam eden ve 2018 boyunca faiz artırımı için henüz erken olduğunu söyleyen Avrupa Merkez Bankası, faiz artırımı kartını 2019’da oynayarak, Euro’nun Dolar karşısında ciddi bir ivme kazanmasını sağlayabilir.

Uzmanların pek çoğu Euro – Dolar paritesi konusunda kararsız. Merkez bankalarının para politikaları tam olarak netleşmediği ve aynı zamanda AB üyesi ülkelerin ekonomik verilerinin tam olarak ortaya çıkmadığı bir ortamda yatırım tavsiyesi vermekten kaçınan analiz firmaları, bu paritenin dengesizliğinden çekiniyor.

Ancak yaygın kanı, Euro – Dolar arasındaki değer farkının 2019’da, orta vadede kapanacağı, hatta yıl sonunda, FED’in faiz artırımlarına göre, Dolar’ın Euro’dan daha değerli hale geleceği yönünde.

2019 Avrupa Merkez Bankası Euro Tahminleri

Avrupa Merkez Bankası, 2018’in Mart ayında yayınladığı raporda, 2019’un Euro açısından fazlasıyla verimli geçeceğinin işaretlerini vermişti. Özellikle Brexit sonrası değiştirilen raporda, Brexit’in AB ekonomisi üzerinde yarattığı baskında kurtulmak ve Euro’yu çok daha değerli hale getirmek amacıyla çalıştıklarını ifade eden Avrupa Merkez Bankası, hem yatırımcıları cezbedecek, hem de Euro fiyatlarını dengeli tutacak bir politika izlemeye karar verdi.

Dolar karşısında değer kazandırılması hedeflenen Euro, Avrupa Merkez Bankası’nın Euro tahminleri doğrulturusunda 2019’da gelişen ülke paralarına karşı ciddi değer kazanacak. Gelişen ülke paraları içerisinde gösterilen Türk Lirası karşısında da Avrupa Merkez Bankası politikaları gereği değer kazanacak olan Euro, yatırımcılar için iyi bir enstrüman konumunda.  

Avrupa Merkez Bankası, 2019 Euro tahminleri için rakam vermekten kaçınıyor. Ancak yayınladıkları raporda yükseliş kelimesine çok kez vurgu yapılmış durumda.

Growth Aces 2019 Euro Kuru Tahmini

Tecrübeli ekonomist ve analistlerden oluşan Growth Aces grubu, 2018 ve 2019 tahminlerinde Euro’nun değer kazanacağını birçok kez vurguladı. Özellikle 2019’un ilk çeyreğinden itibaren hızlı bir yükseliş bekleyen grup, Kasım ayına kadar yatırımların tutulmasını tavsiye ediyor.

Yatırımcılarına 2018’in Euro için bir alım fırsatı olduğunu belirten Growth Aces, yıl sonuna kadar, uzun vadeli döviz tutulmasını ve kademeli olarak kar satışı yapılmasını öneriyor.

Grup 2019 için herhangi bir rakam tahmininde bulunmuş değil. Ancak yükseliş konusunda diğer ekonomistler gibi, oldukça emin bir görüş sergiliyor.

Deutsche Bank 2019 Euro Kuru Tahmini

Deutsche Bank, 2017 yılında yayınladığı 2 senelik Euro raporunda, 2018 ve 2019 yıllarında Euro’nun yükselişte olacağını belirtti. Bu rapor içerisinde rakam vermese de, Euro’nun sürekli olarak yukarı yönlü bir seyir izleyeceğini söyleyen Deutsche Bank yönetim kurulu başkanı George Saravelos, bu yükselişin ne kadar hızlı gerçekleşeceğinin politik hamlelere bağlı olduğunu belirtmekte.

Ekonomik durum ve siyasi belirsizlikler bir yana, her zaman yukarı yönlü bir gidişat olacağını söyleyen rapor, 2019’da Euro’nun yükselip yükselmeyeceğinden ziyade, ne kadar hızlı yükseleceğinin konuşulmasını tavsiye ediyor.

Bağımsız Uzmanların 2019 Euro Kuru Tahmini

Uzmanların neredeyse tamamı Euro’nun yükselişinde hemfikir. Ancak bazı uzmanlar bu yükselişin suni olacağından ve kar satışları ile düşüş trendine gireceğinden bahsetmekte. Özellikle Avrupa Merkez Bankası’nın faiz artırımı yapmaması halinde düşüşe geçeceğinden bahsedilen Euro kuru, bu düşüncede olan ekonomistler tarafından, 2019’da uzun vadeli bir yatırım aracı olarak tercih edilmiyor.

Büyük portföy yöneticilerinin çoğu Euro’nun yükseleceği konusunda görüş bildirse de, karşıt görüşleri dikkate alarak piyasayı yorumlamak yatırımın sağlığı ve karlılığı açısından fazlasıyla önemli.

2019 Merkez Bankası Euro Kuru Tahmini

Türkiye Merkez Bankası tarafından yayınlanmış 2019 Euro kuru tahmini bulunmuyor. Ancak 3 yıllık ekonomi planlamasında, 2019 yılının Türk Lirası – Euro paritesi açısından riskli bir yıl olduğundan söz ediliyor.

Merkez Bankası, yayınladığı raporda üstü kapalı bir şekilde Euro’nun TL karşısında yükseleceğinden bahsediyor. Ancak bu konu ile ilgili henüz yayınlanmış resmi bir rapor bulunmadığı gibi, Merkez bankası haricinde tahmin yayınlamış herhangi bir banka da bulunmuyor.

Merkez Bankası’nın 2019 Euro tahminleri ve grüşlerini, 2018’in son çeyreğinde kamuoyu ile paylaşacağı tahmin ediliyor. Bunun dışında, bankaların raporlarını ne zaman sunacakları konusunda net bir bilgi bulunmamakta.

- Bir önceki yazımız olan IMF Türkiye Ekonomisi için 4 Riski Açıkladı başlıklı makalemizde IMF tarafından Türkiye ekonomisi, Türkiye’de GSYH oranı ve Türkiye’nin Ekonomik Geleceği hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *