«
 1. Ana sayfa
 2. EKONOMİ
 3. 2019’da Dolar Ne Olur? Bankaların 2019 Dolar Kuru Tahminleri

2019’da Dolar Ne Olur? Bankaların 2019 Dolar Kuru Tahminleri

2019'da Dolar Ne Olur? Bankaların 2019 Dolar Kuru Tahminleri

Hem FED’in para politikaları hem de siyasi belirsizlikler nedeniyle, para piyasaları için oldukça dengesiz geçen bir 2018 yılından sonra, 2019 yılı dolar kuru tahmini büyük merak konusu. Gelişen ülke para birimleri karşısında ciddi değer kazanan, fakat Euro ve Sterlin gibi değerli para birimleri karşısında değer kaybeden dolar, 2019 yılında, özellikle Türk Lirası’na karşı oldukça farklı bir grafik sergileyecek gibi görünüyor.

Belirsizlikten beslenen dolar kuru, 2019 yılında hem yükseliş hem de düşüş gösterecek. Hem siyasi belirsizliklerin hem de küresel bir ekonomik daralmanın yaşanma ihtimali olan 2019’da yatırımcılar dolar konusunda her türlü sürprize hazır olmak zorunda.

2019 Dolar için fazlasıyla dengesiz. Pek çok yatırım kuruluşu dolar yerine alternatiflere yatırım yapılması konusunda tavsiyelerde bulunuyor. Bazı kuruluşlar ise, diğerlerinin tam aksine doların 2019’da tüm tedavüller karşısında değer kazanabileceğini ve yatırım yapılabilecek bir para birimi olduğunu ifade ediyor. Her biri diğerinden farklı olan tahminlerin pek çoğu küçük yatırımcının kafasını karıştırıyor.

Yatırımlarınızı şekillendirmenizi kolaylaştırmak amacıyla, uzmanlar tarafından yapılan 2019 dolar kuru tahminlerini sizler için hazırladık.

2019, dolar için dengesiz bir yıl olacak. 2018 yılından başlayan bu dengesizlik, tamamen FED’in faiz politikalarına bağlı olarak doların düşmesine veya yükselmesine neden olabilir.

Türkiye için konuşmak gerekirse, Türk Lirası karşısında doların ciddi anlamda değer kazanacağı öngörülüyor. FED’in faiz politikasının yarattığı baskı da eklenince, piyasaların doları çok yüksek rakamlardan fiyatlayacağı tahmin edilebilir.

Türkiye’de ekonomik daralma gözlenmesi durumunda, dolar kurunun kademeli olarak yükselmesi mümkün. Ekonomik göstergeler, 2019’da doların yükseleceğine işaret ediyor.

2019 yılının ilk çeyreğinden itibaren dolarda yükseliş gözlemlenebilir. İlk çeyrek içerisinde, 2018’in yarattığı baskının düşmesi ile, Türk Lirası’nın Dolar karşısında değer kazanacağı öngörülüyor. Kısa vadede yükseliş ihtimali biraz daha zayıf olsa da, orta ve uzun vadede doların TL karşısında değer kazanması bekleniyor.

2019’da Kısa Vadede Dolar Ne Olur?

Kısa vadeli yatırımlar için Dolar 2019’da uygun bir tercih olabilir. Ancak belirsizliklerle dolu bir yıl olacağını hesaba katmanız çok önemli. Henüz yatırım firmaları ve ekonomistler tarafından kısa vadeli 2019 tahminleri resmi olarak yayınlanmamış olsa da, kısa vadede piyasayı okuyarak Dolar – Türk Lirası paritesinde kazanç elde edebilirsiniz.

Her sene olduğu gibi, yılın son çeyreğinde yükselen dolar, sonraki yıla düşüşle başlayabilir. Pek çok ekonomist bu konuda hemfikir. Bu nedenle, 2018’in son çeyreğinde dolar alımı yaptıysanız, 2019’un ilk çeyreğinde elinizde tutmanız ve orta vadede kar satışlarına başlamanız tavsiye edilmekte.

2019’da kısa vadeli dolar yatırımları pek tavsiye edilmiyor. Özellikle FED politikalarının belirsizliği ve küresel ekonomik gerilimler nedeniyle, kısa vadeli yatırımlar için borsaya yönelmeniz daha isabetli olacaktır.

Kısa vade için piyasalar 2018’in son çeyreğinden itibaren fiyatlanmaya başlayacak. ABD’li yatırım firmalarının özellikle dikkat çektiği bu konu göz önünde bulundurulunca, kısa vadede dolar yatırımı yapmak çok mantıklı bir hamle olarak görülmüyor.

Ancak, her para biriminde olduğu gibi, dolarda da belirsizlikler işin içine girebilir. Anlık olarak siyasi değişkenler, piyasa durumu ve özellikle Avrupa bankalarının faiz politikaları, hem TL hem de Euro karşısında doların hızlı bir şekilde değer kazanmasına neden olabilir. Bu konuda henüz resmi bir tahmin yayınlanmamış olsa da, eğer bu tarz bir senaryo gerçekleşirse dolar kısa vadede kazançlı bir yatırım aracı haline gelebilir.

2019’da Orta Vadede Dolar Ne Olur?

Dolar belirsizliği seven bir para birimi olduğu için, orta ve uzun vadede her zaman daha yüksek kazançlar sunmakta. Özellikle düşüş yaşanan dönemlerde satın alınması halinde, orta ve uzun vadede güvenli limanlar arasında gösterilen dolar, 2019’un ortalarında da yüksek seyredecek gibi görünüyor.

Ancak 2019’un Temmuz – Ağustos ayları için dolarda dengesizlikler görülebilir. Özellikle bu dönemde gelmesi beklenen FED kararları ve ABD istihdam verileri dolar üzerinde farklı ve tahmin edilemeyen bir baskı yaratabilir. Bu nedenle, düşük fiyatlanmış kurdan alım yapmamanız halinde, orta vadede dolarda temkinli davranmanız tavsiye ediliyor.

Hem kısa hem de orta vadede dolarda belirsizlikler baskın geliyor. Bu nedenle yatırımcıların piyasayı iyi okuması çok önemli.

Türk Lirası ile alım yapan yatırımcıların pek çoğu, doların uzun ve orta vadede Türk Lirası karşısında değer kazanacağını belirtiyor. Bu öngörü pek çok finans kuruluşu tarafından da onaylanmış durumda. Ancak, Euro ve Dolar paritesinde, doların değer kaybetmesi çok daha yüksek bir ihtimal.

2019’da

Ekonomi kuruluşlarının büyük kısmı, 2 yıllık raporlarında doların yıl sonuna doğru fiyatlanacağı ve yıl ortasındaki fiyatlara yakın bir seyir izleyeceğini belirtiyor. Özellikle Türk Lirası karşısında sabit bir değerde kalacağı öngörülen dolar, uzun vadede değerini korusa da ciddi bir kar aracı olmayabilir.

Bir diğer senaryoya göre, yıl sonunda artma ihtimali olan ekonomik belirsizlikler nedeniyle değer kazanabilecek olan dolar, uzun vadede TL karşısında daha fazla güçlenebilir ve yatırımcılar için kazançlı bir araç olabilir.

Euro – Dolar paritesi ile ilgili görüş bildiren pek çok finans kuruluşu, Doların uzun vadede Euro karşısında ciddi değer kaybı yaşayacağını belirtiyor. Fakat Türk Lirası için bu durum geçerli değil. Uzun vadede, TL – USD paritesinin USD lehine ilerleyeceği düşünülüyor.

Doların 2019 yıl sonu kur tahminleri oldukça değişken. Neredeyse her yatırımcıdan farklı bir yorum geliyor. Özellikle Türkiye’de yaşanabilecek ekonomik bir darboğaz, siyasi belirsizlikler ve buna benzer durumlar nedeniyle tam olarak tahmin yürütülemiyor. Bu nedenle, uzun vadede dolar yatırımları düşünenlerin mutlaka düşük fiyatlanmış kurdan alım yapmaları ve panik satışlarından uzak kalmaları öneriliyor.

Dolar, 2019’da Türk Lirası karşısında geniş bir makasta ilerlemekte. Özellikle doların hiç sevmediği belirsizliklerin oluşması nedeniyle düşük aralıklarda verilemeyen tahminlerde tek ortak nokta doların yükseleceği ve Türk Lirası’nın değer kaybedeceği.

 • 2019 Ocak, Şubat, Mart Dolar Kuru Tahmini: Dolar kuru, 2018 yılından gelen baskılar ile birlikte, 2019’a güçlü bir giriş yapacak. Ancak her yıl olduğu gibi, 2019’da da ilk çeyrekte düşüş gözlemlenmesi bekleniyor. 2019 yılı için ilk çeyrekte dolar kuru tahmini 6.71 olarak öngörülüyor. Bu rakamın ilk çeyrekte düşük veya hafif yükselişlerle devam etmesi bekleniyor. Ancak siyasi belirsizlikler ve diğer etmenlerin bu tahminleri boşa çıkarabileceğini unutmamak gerekli.
 • 2019 Nisan, Mayıs, Haziran Dolar Kuru Tahmini: Doların yılın ikinci çeyreğine de fiyatlanmış olarak başlayacağı tahmin ediliyor. Ancak, özellikle FED’in ikinci çeyrekte birden fazla faiz açıklaması yapacak olması, dolar- TL paritesinde baskıyı artıracak bir unsur olarak gösterilmekte. Yatırımcıların pek çoğu, öngörülerinde 6.70 ile 6.66 arasında tahminler belirtiyor. Eğer büyük bir siyasi belirsizlik veya buna benzer, piyasaları etkileyecek bir durum yaşanmazsa, ikinci çeyrekte doların TL karşısında değer kaybetmesi veya sabit kalması muhtemel.
 • 2019 Temmuz, Ağustos, Eylül Dolar Kuru Tahmini: Yılın üçüncü çeyreği dolar için değer kaybının beklendiği bir dönem. Özellikle AB merkez bankalarının para politikalarını şekillendireceği bu çeyrekte, FED’den herhangi bir faiz hamlesi gelmezse, Türk Lirası – Dolar paritesi, TL’den yana olacak gibi görünüyor. Yatırımcılar için 2019’un en büyük alım fırsatının bu aylarda olması bekleniyor. Üçüncü çeyrek tahminleri daha sakin bir seyir izliyor olsa da, yine de temkinli olmakta fayda var. Analiz firmalarının büyük kısmı 2019’un üçüncü çeyreğinde dolar kurunun 6.57 ile 6.48 arasında değişkenlik göstereceğini belirtmekte. Bu rakamlar, tahminlere göre alım fırsatı olarak görülüyor.
 • 2019 Ekim, Kasım, Aralık Dolar Kuru Tahmini: 2019 yıl sonuna doğru dolar artış trendine giriyor. Dolar – TL başta olmak üzere, doların tüm para birimlerine karşı değer kazanması beklenen bu dönemde kar satışları yapılabilir. Son çeyreğe yine sakin olarak başlaması öngörülen parite, herhangi bir belirsizlik yaşanmaması halinde, yıl sonuna kadar 6.75 seviyelerine çıkabilir. Yıl sonunda dolar için yapılan en düşük tahmin ise 6.65. Yıl ortasından itibaren, orta vadeli yatırımlar için dolar aracını tercih edebilirsiniz.

2019’da

Pek çok yatırım firması, 2019 yılının Dolar değil, Euro’nun yılı olacağı konusunda hemfikir. Ancak, bu durum 2019’un ortalarında tersine dönerek, Euro’nun sabit değerde kalması, Dolar’ın çok daha değerli hale gelmesine neden olabilir.

FED’in 2018’de izlediği para politikasının devam etmesi halinde, 2019’da kademeli olarak faiz artırımları görülmesi muhtemel. Bu faiz artırımları sonucunda, Dolar – Euro paritesinde, Euro’nun dolar karşısında güçsüzleştiğine şahit olabiliriz.

ABD merkezli pek çok yatırım firması, 2019 ortasına veya sonuna doğru Dolar – Euro paritesinin eşitlenebileceğini, hatta Dolar’ın Euro’dan daha değerli hale gelebileceğini belirtiyor.

Ancak hem bireysel analiz yapan ekonomistler, hem de büyük yatırım firmaları, kar satışı yapmak isteyen yatırımcıların Euro – Dolar paritesinden uzak kalmasını tavsiye ediyor. Yıl genelinde oldukça stabil ve sabit rakamlarda gitmesi beklenen, kademeli artışlar nedeniyle orta vadede bile yeterli kar sağlamama ihtimali olan bu iki tedavül konusunda dikkatli olmakta fayda var.

2019 Avrupa Merkez Bankası Dolar Kuru Tahminleri

Avrupa Merkez Bankası, 2019 yılı için para politikalarını çok önceden şekillendirmiş durumda. Özellikle Trump yönetiminin izlediği para politikası nedeniyle, FED’in çok önceden faizler konusunda açıklamalarını yapması, Avrupa Merkez Bankası’nın da para politikasını daha rahat şekillendirebilmesini sağlamış durumda.

Avrupa Merkez Bankası, 2019 yılında Dolar – Euro paritesinin dengeli tutulabilmesi için, ülke merkez bankalarına faiz artırımına gitmeleri konusunda tavsiyelerde bulundu. Ancak AB genelinde yaşanan ekonomik daralma, faiz artırımına giden ülke sayısının yeterli olmayacağının işareti.

Bazı ekonomistler, FED baskısına rağmen Euro’nun güçlü bir 2019 geçireceğini öngörüyor. Ancak pek çok analist bu öngörüye sıcak yaklaşmıyor.

Eğer AB ülkeleri, kendi ekonomi politikaları gereği faiz artırımından kaçınırsa, Dolar – Euro paritesinde Euro’nun değer kaybetmesi ve Dolar’ın yükselişinin hızlanması mümkün.

Avrupa Merkez Bankası’nın açıkladığı para politikaları ile paralel ilerleyen Almanya Merkez Bankası, Euro’nun Dolar karşısında gücünü koruması için yeterli olabilir. Yatırım kuruluşlarının özellikle dikkat çektiği bu konu, güçlü bir Alman ekonomisinin Euro için bir lokomotif olabileceğini, Euro’nun da Dolar ile paralel bir biçimde değer kazanarak yükselişe geçebileceğinin işaretlerini veriyor.

Dolar – Euro paritesinde henüz netleşen bir açıklama bulunmuyor olsa da, 2019’un ortalarına doğru Almanya tarafından atılacak adımların kur üzerinde aşağı veya yukarı, büyük baskı oluşturacağı tahmin ediliyor.

CIBC World Markets 2019 Dolar Kuru Tahmini

2019 için dolar kuru tahminlerini yayınlayan az sayıda yatırım kuruluşundan biri olan Kanada merkezli, CIBC World Markets, yatırımcılarına doların güçlü para birimlerine karşı değer kaybedeceği konusunda öngörülerde bulunuyor.

TL – Dolar paritesi için herhangi bir yorumda bulunulmamış olsa da, Türk Lirasının diğer para birimlerine karşı değer kaybetme ihtimali yüksek olduğu için, doların her koşulda yükselişte olması bekleniyor.

Reuters için verdiği röportajda, 2019’da daha zayıf bir dolar göreceğimize işaret eden ekonomist Jeremy Strectch gelişen ülkelerin her koşulda dolar karşısında dikkatli olması gerektiğinden bahsediyor.

2019 Türkiye Merkez Bankası Dolar Kuru Tahmini

Merkez bankası dolar kuru ile ilgili tahminlerini henüz yayınlamış değil. Fakat yaygın kanı, doların yıl boyunca TL karşısında kademeli bir yükseliş içerisinde olacağı yönünde.

Merkez Bankası ile birlikte, Türkiye’deki diğer bankalar da 2019 dolar kuru tahminlerini henüz yayınlamadı. Özellikle ekonomik ve siyasi belirsizliklerin baskın olması nedeniyle, bankaların 2019 dolar kuru tahminlerini yılın son çeyreğinde yayınlaması bekleniyor.

- Bir önceki yazımız olan IMF Türkiye Ekonomisi için 4 Riski Açıkladı başlıklı makalemizde IMF tarafından Türkiye ekonomisi, Türkiye’de GSYH oranı ve Türkiye’nin Ekonomik Geleceği hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorumlar

 1. KORHAN

  Merhaba:
  25000 tl birikmiş param var. Paramın eriyip gitmemesi için yatırım yapmak istiyorum. Dolar bu aralar kararsız diyorlar fonlar hakkında olumlu bilgiler alıyorum günlük getirisi varmış. ama neye guvenebilicegimi bilmiyorum. Veya sizin tavsiye edebileceğiniz birşey varmıdır.
  Cevabiniz icin Şimdiden tesekkurler.

 2. Nedim

  Bende aldım dolar paranın edilmemesi için lakin yüksek fiyattan aldım Z bankasından 5450 TL’den ben ne yapmaliyim