«
  1. Ana sayfa
  2. EKONOMİ
  3. 2019’da Altın Ne Olur? 2019 Yılı İçin Altın Fiyat Tahminleri

2019’da Altın Ne Olur? 2019 Yılı İçin Altın Fiyat Tahminleri

2019'da Altın Ne Olur? 2019 Yılı İçin Altın Fiyat Tahminleri

Her zaman için en çok kazandıran yatırım aracı olan altın, 2019 yılında da tahtını koruyacak gibi görünüyor. Çok uzun süredir yatırımcının yüzünü güldürmeye devam eden altın, son üç yılda yatırımcı için her zaman kazançlı bir tercih oldu.

Son 5 yılın artış grafiğine bakıldığı zaman, altının her zaman kazançlı bir yatırım aracı olduğu net bir biçimde görülüyor. Düzenli şekilde devam eden artış grafiğinde kimi zaman düşüşler yaşanmış olsa da, 2016 yılı haricinde herhangi bir yüksek kaybın yaşandığı yıl görünmüyor.

Pek çok yatırım uzmanı, altını her zaman güvenli bir liman olarak tanımlamakta. Her dönemde geçerliliğini koruyan ve neredeyse hiçbir zaman ekonomik krizlerden etkilenmeyen güvenilir yatırım aracı, 2019 yılında da bu performansını sürdürecek gibi görünüyor.

2019 yılı, piyasalar için tam bir kapalı kutu konumunda. Özellikle yıl boyu gelişecek olan politik olaylar yatırımcıların pek çok konuda kararsızlık yaşamasına neden oluyor. Tüm tedavüller gibi, altın da dünya çapında yaşanan politik olaylardan etkileniyor. 2018 yılından itibaren tüm dünyada gerilen dengeler ve süper ekonomiler arasında yaşanan ticaret savaşları, altının 2019’da ne olacağını kestirmemizi güçleştiriyor.

Altın, geçtiğimiz 5 yıl boyunca, 2016 yılının bir dönemi hariç her zaman yükselişteydi. Uzun ve orta vadede genellikle iyi bir yatırım aracı olarak görülen altın, bu özelliğini 2019 yılında da koruyacak gibi görünüyor.

2019 yılının ilk aylarında altının piyasadaki yeni yıl baskısı nedeniyle bir süre sabit kalacağı öngörülüyor. Pek çok uzman, daha önceden altın yatırımı yapmamış olan kişilerin bu süreçte yatırım yapmasını tavsiye ediyor.

2019’un ilk çeyreğinin sonlarından itibaren, altın yatırımlarınız kazanca dönebilir. Yine pek çok yatırımcının hemfikir olduğu bu konu, altının 2019 yılında yükseleceğinin bir işareti olarak görülmekte.

Altının yükselişi, neredeyse her zaman politik dengesizliklerden bağımsız bir şekilde devam etti. Özellikle 2019 gibi nelerin yaşanacağını kestirmenin çok zor olduğu dönemlerde, neredeyse tüm yatırımcılar portföylerinin büyük kısmını altına kaydırmakta.

2017 – 2018’de petrol fiyatlarındaki dengesizlik ile birlikte altın üzerinde kurulan baskının artması nedeniyle kararsızlıklar ve panik satışları yaşanmış olsa da, 2019’da altının güvenli bir yatırım aracı olacağı tahmin ediliyor.

2019’da Kısa Vadede Altın Fiyat Tahminleri

Altın çoğu zaman kısa vadeli bir yatırım aracı olarak görülmüyor. Bu nedenle eğer altın yatırımı yapmayı düşünüyorsanız, pek çok uzmanın belirttiği gibi kısa vadeli alım satım işlemlerinden ziyade, uzun ve orta vadeli bir yatırım aracı olarak kullanmalısınız.

Altının politik baskılara karşı diğer yatırım araçlarına kıyasla çok daha dayanıklı olması, kısa vadede altından kazanç elde edilmesini zorlaştıran bir unsur. Buna ek olarak, diğer tedavüllerin üzerinde oluşabilecek herhangi bir baskıda panik satışları ve diğer belirsizlikler nedeniyle altının değer kaybetmesi mümkün.

Her ne kadar kısa vadede değer kaybetme ihtimali olan bir yatırım aracı olsa da, yatırımcılar orta ve uzun vadede altının her zaman kazandıracağından neredeyse emin.

2019’da kısa vadede altın alınması yatırımcılar tarafından tavsiye edilmiyor. Bunun yerine, portföyünüzde tutmanız ve orta – uzun vadede daha kazançlı satışlar yapmanız öneriliyor.

Büyük yatırım kuruluşları dahil, altında kısa vadeli yorumlar yapmaktan kaçınmakta. Hem küçük hem de büyük yatırımcılar tarafından genellikle uzun veya orta vadede tutulan bir kıymet olması, altının 2019’un ilk çeyreğinde ne durumda olacağını belirsizleştiriyor.

2019’da Orta Vadede Altın Fiyat Tahminleri

Hem Türkiye’de hem de dünyada yaygın olarak altın her zaman bir zor gün yatırımı olarak görülmekte. Kısa vadeli kazanç hedeflemeyen tüm yatırımcılar portföylerinde mutlaka altın bulundurmakta.

2019 yılı, her ne kadar altın açısından belirsiz olsa da, yatırımcıların tamamı orta vadede kazanç elde edileceğinden emin durumda. Özellikle 2018’in üçüncü veya son çeyreğinden itibaren yapılmış olan altın yatırımlarının çoğu, 2019 yılının ortalarında yatırımcılarına ciddi anlamda kazanç sağlamış olacak.

Altın her zaman değerlenen ve sürekli artış gösteren bir birim olma özelliğine sahip. Eğer altın yatırımı yapmayı düşünüyorsanız, kısa vadeden ziyade orta ve uzun vadede yatırım planlamanız tavsiye edilmekte.

2019’da Uzun Vadede Altın Fiyat Tahminleri

Altın, uzun vadede fiyatlanması en kolay kıymetlerden birisi. Özellikle 2019 yılı altın tahminleri için konuşmak gerekirse, uzun vadede altının kazandıracağı konusunda neredeyse tüm yatırımcılar aynı fikirde.

Geçmiş dönem grafikleri incelendiği zaman, altının yıl sonlarında her zaman kazanç sağladığı ve yükselişe geçtiği görülüyor. Bu istatistik ve yatırım kuruluşlarının tahminleri birleştirildiğinde, 2019 yılının sonlarına doğru altında ciddi bir yükseliş yaşanacağı söylenebilir.

Uzun vadeli altın yatırımlarında kazanç elde edilmemesi çok nadir görülen bir durum. Büyük küresel krizlerde bile altının uzun vadeli değeri korunmakta. Bu nedenle, eğer uzun vadeli yatırım düşünüyorsanız, altının 2019’da sizin için en güvenli limanlardan biri olacağı söylenebilir.

2019 Altın Fiyat Tahminleri

Pek çok uzman 2019 yılı altın fiyat tahminleri için şimdiden açıklama yapmış durumda. Özellikle ABD’de FED tarafından yapılan bütçe sıkılaştırmaları nedeniyle altının değeri ciddi anlamda yükselecek gibi görünüyor.

Ekonomistlerin büyük bir bölümü, FED’in 2018’deki faiz kararlarının tamamlanmadığını, sıkılaştırma politikasının 2019’da artarak devam edeceğini düşünmekte. Bu politikanın devam etmesi ise, altın fiyatlarını kademeli olarak yükseltecek gibi görünüyor.

Buna ek olarak, 2019’un siyasi açıdan belirsizleşmesi nedeniyle altın fiyatlarının giderek artması bekleniyor. Altın her zaman tedavül paralarına kıyasla çok daha güvenli bir liman olarak görüldüğü için, yatırımcıların belirsizlik durumunda ilk tercihlerinden oluyor.

2019’da altın fiyatları konusunda pek çok farklı tahmin bulunuyor. Yatırım kuruluşlarının bazıları, beklentinin çok üzerinde olarak, ons fiyatının 6.500 dolara kadar yükselebileceğini söylese de, Golden Sachs gibi, yatırım firmaları yıl sonu fiyatlarının 1.400$ civarında olacağını öngörüyor.

Çin ve ABD arasında yaşanan ticari gerilimlerin 2019 yılında da devam etmesi bekleniyor. Bu nedenle, 2019’da hem altın hem de gümüş fiyatlarının güçleneceği tahmin ediliyor.

Energy & Capital  

Dünyanın önde gelen analiz ve yatırım firmalarından biri olan Energy & Capital, 2019 yılında altından fazlasıyla umutlu. Luke Burgess isimli ekonomist tarafından, 2016 yılından beri devam eden düzenli altın analizleri, 2019 yılının altın için çok verimli geçeceğini işaret ediyor.

Energy & Capital yatırım kuruluşuna göre, FED tarafından yapılan faiz artırımlarının sayısı, altın fiyatlarının ne seviyeye çıkacağını belirleyecek olan en önemli unsur. 2019 yılında faiz artırımları bu hızla devam ederse, yıl sonunda rekor düzeye, ons başına 6.500$ gibi bir fiyata yükseleceğini öngörüyor.

Energy & Capital firması, 2016 yılında, 2018 için yaptığı faiz artırımı ve dolar tahminlerinin doğruluğu ile dikkat çekiyor.

Çoğu ekonomist ve yatırım firması Energy & Capital’ın bu görüşüne zıt öngörülerde bulunmakta. Altın fiyatlarının yükseleceği konusunda neredeyse tüm yatırımcılar hemfikir olsa da, bu derece bir yükseliş öngören tek firma Energy & Capital.

Palisade Research 2019 Altın Yorumları

ABD merkezli yeni nesil analiz şirketlerinden olan, özellikle kripto paralar konusunda yaptığı yatırımlar ile dikkat çeken Palisade Research, iki yıllık altın tahminlerinde yükseliş öngören yatırım firmalarından birisi.

Yatırım uzmanı David Morgan’ın yapmış olduğu açıklamalarda, 2018 sonu veya 2019’un dördüncü çeyreği itibariyle, altın fiyatlarının ons başına 5000$ civarına yükselmesi öngörülüyor.

Yine diğer firmalara kıyasla çok daha yüksek bir artış öngörülse de, Palisade Research bu konuda fazlasıyla iddialı. Aynı ekonomist, 2020 yılı için altının ons fiyatının 7500$’a yükseleceğini öngörmekte.

ABN AMRO 2019 Altın Yorumları 

Hollanda’nın 183,7 milyar Euro değerindeki varlığı ile dikkat çeken bankası ABN AMRO, 2019 yılını altının yılı olarak tanımlamakta. 2018 yılında yaşanan yükselişin henüz hiçbir şey olduğunu ifade eden banka, 2019 yılında çok daha hızlı ve büyük bir yükseliş yaşanacağını ifade ediyor.

Kısa ve uzun vade için herhangi bir yorum yapılmamış olsa da, 2019 yılında altın fiyatlarının orta ve uzun vadede çok ciddi bir yükseliş yaşayacağı tahmin ediliyor.

Bankanın resmi yorumları haricinde, değerli kıymetlerden sorumlu müdürü, Georgette Boele tarafından yapılan açıklamalarda, altının 2019’da kısa vadede ilk olarak 1250 – 1200 dolar bandına düşüş yaşayacağı fakat kademeli olarak artışlar ile rakamın 2019 sonuna doğru 1400 dolar civarına yükseleceğinden bahsediliyor.

Murenbeeld & Co 2019 Altın Yorumları

Sadece altın üzerine faaliyet gösteren ve dünyanın önde gelen altın firmalarından biri olan Murenbeeld & Co, 2019 altın fiyatlarına olumlu yaklaşan bir diğer firma.

Piyasa araştırmalarının başında bulunan Chantelle Schieven tarafından yapılan açıklamalarda, zayıflayan dolar kuru ve enflasyon baskısı ile birlikte, 2019 yılı sonunda altının ons fiyatının 1421$ civarında olacağı, yıl ortalamasının ise 1355 dolarlarda gezeceği belirtiliyor.

Altın konusunda isabetli yorumları ile bilinen Murenbeeld & Co, yatırımcıların özellikle takip ettiği ve dikkate aldığı bir yatırım firması.

Goldman Sachs 2019 Altın Yorumları

Ekonomi piyasası denildiği zaman akla gelen ilk firmalardan biri olan Goldman Sachs da 2019 altın fiyat tahminleri konusunda diğer yatırım ve analiz şirketleri ile hemfikir. 2019’un belirsizliklerin yılı olacağını defalarca vurgulayan Goldman Sachs, yıl ortalamasının 2018’e kıyasla çok daha yüksek olacağını belirtiyor.

Çok kısa süre önce yayınladığı raporda, 2019 sonunda altın fiyatlarının 1375$ civarına yükseleceği belirtiliyor.

- Bir önceki yazımız olan IMF Türkiye Ekonomisi için 4 Riski Açıkladı başlıklı makalemizde IMF tarafından Türkiye ekonomisi, Türkiye’de GSYH oranı ve Türkiye’nin Ekonomik Geleceği hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *