«
  1. Ana sayfa
  2. Borsa
  3. 2019 Yılında En Çok Artan Hisse Senetleri

2019 Yılında En Çok Artan Hisse Senetleri

2019 Yılında En Çok Artan Hisse Senetleri

2019 Yılında En Çok Artan

Hisse senetleri, finansal piyasalarda özellikle yatırım yapmak isteyen aktörlerin adeta göz bebeği olmaktadır. Birikimlerin değerlendirilmesi için gereken bütün özellikleri bünyesinde barındıran hisse senetleri, aynı zamanda şirketlerin sermaye oluşumlarına da ciddi birer kaynak oluşturmaktadır. Hisse senetlerinin alım ve satımlarında, belirli analiz ve teknik değerlendirme adımları takip edilmelidir. İşlem gerçekleştirilecek olan piyasadaki hisse senetlerinin verdiği tepki ve hareketler, yatırımcıların özenle üstünde durması gereken konuların başında gelir. BIST 100 ve diğer borsa endekslerinde olan hisse senetlerinde, 2019 yılının en çok artış gösteren hisse senetleri aşağıda verilmiştir. Gerekli yatırımı yapmak isteyen aktörlerin, kendi bilgi ve birikimlerine en uygun seçimleri sağlaması için; bu veriler eşliğinde başarılı bir analizi geride bırakması gerekir.

  • Albaraka Türk

Alış ve satış değeri 1,9800 olan Albaraka Türk hisselerinde, yıllık bazda değerlendirmeler sonucu %20 oranında bir artış görülmektedir. Özellikle yerli yatırımcıların hisse senetlerine olan taleplerindeki yükselme sayesinde, genel olarak 80 milyon TL civarında bir TL hacmine ve 43 milyon TL düzeyindeki LOT hacmine sahip olan Albaraka Türk hisseleri, uzun vadeli mali tablolarda da gerekli ilerlemeleri göstermeye devam edecektir. Teknik analizlerde yeşil bantta bulunan hisselerde, genel olarak direnç noktaları daha yüksek paritelere çıkmaktadır.

Genel olarak 4,1200 bandında seyreden alış ve satım fiyatlarındaki İz Hayvancılık Tarım hisseleri, yılbaşından beri %19,77 oranında bir yükselişi bünyesinde barındırmaktadır. Haftalık ve aylık düzendeki doğru destek noktalarını sürekli olarak aşan İz Hayvancılık Tarım hisselerine, özellikle ülkemizde yatırıma gelen yabancı hissedarların etkisi büyük olmuştur. Bilindiği üzere 10 milyon TL gibi bir işlem hacmine sahip olan İz Hayvancılık Tarım hisselerinin LOT değeri ise 2 milyon civarında seyretmektedir. Özellikle 6 aylık süreçte çok ciddi direnç noktalarını geçmesi beklenen hisseler, aslında yatırımcısına da önemli tüyolar verecek doğru pariteleri de bünyesinde barındırır. %50,51 oranındaki halka açıklık oranıyla birlikte F/ K oranı 44,10 olan hisselerin piyasa değeri ile defter değeri arasındaki oran ise 1,91 seviyesini görmüştür. Bu sayede dibe uzaklık ise %146,73 olarak görülür.

Martı GMYO, beklenmedik yükselişlerden bir tanesi olarak özellikle BIST 100 endeksindeki yerini almıştır. Bilindiği üzere 0,7900 alış ve 0,8000 satış fiyatıyla talepleri karşılamakta zorlanan Martı GMYO hisseleri; yılbaşından itibaren %19,40 oranında bir artışa sahip olmuştur. 37 milyon TL’ye ulaşan işlem hacmi sayesinde ise %49,09 oranında bir halka arz söz konusu meydana gelmiştir. Piyasa değeri ve defter değeri orantısı 0,27 olan Martı GMYO hisseleri, %56,86 oranındaki dibe uzaklık değerine de sahiptir. Sermayesi 110 milyon TL olan şirketin güncel piyasa değeri ise 88 milyon TL olarak kayıtlara geçmiştir. Aynı zamanda net karında hala -84 milyon TL bir eksi değer söz konusudur.

  • Taç Tarım Ürünler

Devlet desteği ve teşvik primlerinden sonra tarım ürünlerindeki talep artışı, özellikle Taç Tarım Ürünleri hisselerini de olumlu anlamda etkilemiştir. 4,7000 alış ve 4,7100 satış pariteleri ile BIST 100 endeksinde yer alan Taç Tarım Ürünleri hisseleri; aslında yılbaşından işlem haftasının son işlem saatine kadar %17,46 oranındaki yeşil renkli bir grafiğe sahip olmuştur. İşlem hacmi 16 milyon TL olan şirket, aynı zamanda LOT hacminde ise 3 milyon 750 bin bandına ulaşmıştır. %49,00 oranında halka arz edilen Taç Tarım Ürünleri hisselerinin F/K oranı ise 42,49 olarak belirlenmiştir. Piyasa değeri ve defter değeri oranlaması ise 1,98 şeklinde oluşmuştur.

  • Olmuksan- OLMIP

Olmuksan hisseleri, yıl içerisinde ciddi bir arz ihtiyacına konu olmuştur. Bilindiği üzere alış ve satış olarak 4,5500 oranında bir değer alan Olmuksan hisseleri; yılbaşından son işlem saatine kadar %10,17 oranında bir gelişime sahip olmuştur. 2019 yılında en çok artan hisse senetleri listesine 5. Sıradan giren Olmuksan, işlem hacmi olarak ise 4 milyon TL değerine ulaşmıştır. LOT değerine bakılacak olursa 880 bin sayısı görülecektir. %12,54 oranında halka açık olan Olmuksan hisseleri, aynı zamanda – %1,94 oranında bir dibe uzaklık mesafesine sahiptir. Aynı zamanda piyasa değeri 70 milyon Amerikan Doları olan Olmuksan hisselerinin, sene sonuna kadar artış ve kazandırma trendini sürdürmesi beklenmektedir.

- Bir önceki yazımız olan Borsada Alınacak Hisseler 2019 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *