Ana sayfa / EKONOMİ /

2018’de Dolar Ne Olur ?

2018’de Dolar Ne Olur ?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

2018’de dolar ne olur ? Artar mı? Düşer mi?

Türkiye ve ABD arasında yaşanan vize restleşmesinin ardında dolar hızla yükseldi. 3,79 seviyelerine yükselen dolar , biraz gerileyerek 3,72 seviyelerinde kaldı. Eylül ayında 3,50 seviyesinin altına düşen doların bu sert yükselişi piyasalarda paniğe ve çeşitli spekülasyonlara sebep oldu. Akıllarda aynı soru, 2018’de dolar ne olur ?

Öncelikle söylemek gerekirse herkesin bir tahmini var. Burada unutulmaması gereken kelime “tahmin”  Doların veya başka yatırım araçlarının hareketleri tam olarak bilinemez. Konusun uzmanı insanlar, dolarla ilgili verileri deneyimlerinin ışığında analiz edip tahmini bir sonuca ulaşır. İşte bizde bu soruyu cevaplarken verileri inceleyip tahminde bulunacağız. Medyumluk yapmayacağız. Dolar verilerini üç aşamada inceleyeceğiz.

  • 2016’da doların geçmişi
  • 2017’de  doların bugünü
  • Ve .. 2018’de doların geleceği ve 2018’de Dolar Ne Olur ?

2016’da Dolar Geçmişi!

2016 yılına dolar 3,00 seviyelerinde girdi. 3,04 seviyelerine kadar yükselse de hemen gerilemeye başladı. Hatta 2,84 seviyesine kadar düştü. 15 Temmuz hain darbe girişimine kadar 3,00 seviyesinin altına kadar yükseliş ve düşüşler yaşandı. Darbe girişiminin hemen ardında tekrar 3,06 ‘lara çıktı. Daha da yükseleceğine dair beklenti vardı. Ama dolar sakin davranıp 2,95 seviyelerine geriledi.

Fakat Eylül ayı ile beraber, özel sektör dış borç ödemelerinin de başlamasıyla, yıl sonuna kadar hız kesmeyen dolar yükselişi başladı. Dört ay içerisinde istikrarlı bir şekilde yükselerek 3,5 ‘i geçti. Bu durum yaşanmadan önce uzmanlar, dolar 3 mü olur? 3,2 mi olur? tahminleri yapıyorlardı. Dedik ya tahmin işte. Ben yinede darbe girişimine rağmen doların TL karşında yükselişini az bile buldum. Hatırlarsanız 2001’de anayasa kitapçığı fırlatıldı diye dolar neredeyse iki katına çıkmıştı. 15 Temmuz hain darbe girişimi gecesi, en değerli varlığımız olan Türkiye Büyük Millet Meclisimizi bombaladılar, dolar 3,00 ‘den 3,50 ‘ye çıktı.

2017’de Doların Bu günü!

2017 ‘ye dolar, 3,50 ‘nin üzerinde girdi. Ocak ayında 3,86 ve 3,72 seviyelerinde iniş çıkışlarla piyasaları korkutsa da, Şubat ayın da 3,6 seviyelerine kadar düştüğünü de gördük. Hükümetin dolara ve faizlere karşı baskıcı tavrıyla, dolarda ara sıra küçük şahlanmalar görünse de, Eylül sonuna kadar dolar 3,4 seviyesine düştü. Biraz önce hükümetin dolara karşı baskıcı tavrı dedim. Çünkü bir ara meydanlarda dolara yatırım yapanlara, bozdurulması yönünde çağrılar ve baskı yapılıyordu. Bu baskı nasıl olduysa işe yaradı dolar birazda olsa düştü. Bu ülkemiz ekonomisi için çok önemli, dolar düşerse ekonomi canlanır.

Aslında doları bu kadar düşük seviyelerde tutmak zor. Her ne kadar uzman ekonomistler 2017 sonu dolar tahminlerini 3,4-3,5 seviyelerinde yapsalar da, içeride ve dışarıda birçok sorun adeta 2001 deki anayasa kitapçığı fırlatma krizi gibi bir kriz çıkarmak üzere hazırda bekliyordu. Bir yandan FETO tutuklamaları devam ederken bir taraftan da eski dost Barzani, Türkiye ‘ye ve dünyaya kafa tutup referandum yapıyordu. İç ve Dış siyaset diken üstündeyken en sonunda olan oldu. Amerika İstanbul Başkonsolosluğunda görev yapan Türk vatandaşı Metin Topuz‘ un FETO davasından dolayı tutuklandı. ABD Ankara Başkonsolosu John Bass’ın giderayak zehir zemberek açıklamalarının ardından vize krizi yaşandı. Bu kadar sıkıntıya rağmen zapt edilmeye çalışılan doları 2017 ilk aylarından beri gözlenen en yüksek rakama 3.79 seviyelerine ulaştı. Ardında biraz ateşi düşen dolar 3,72 seviyelerine kadar geriledi.

2017 Sonu Dolar Ne Olur?

Falcılık yapmaya gerek yok. Merkez Bankası Başkan Yardımcısından döviz likiditesinde bir sıkıntı olmadığına dair bilgi geldi. Parayı herkes sever fakat piyasalar en çok sukuneti ve huzur ortamını sever. Öncelikle yumuşak ambargo diye tanımlanan, ABD ile aramızdaki vize krizinin çözülmesi ve doğudaki ve batıdaki dostlarımıza, dost olduğumuz hatırlatılmalı.

Akis takdirde;

Kötü Senaryo

Dolar 2017 sonuna kadar 3,90 kritik seviyesini kırar ve emin olun ki 3,90 ‘ı kıran dolar durmaz, yıl sonunda 3,90 kritik seviyesinden sonraki 4,20 kritik değerini zorlamaya başlar.

İyi Senaryo

Eylül ve Kasım aylarında özel sektör dış borç ödemeleri gerçekleşiyor. Dış siyasetin durumunu da tamamen düzeltmek imkansız. Bu sebeplerden doların 3,64 seviyesinin altına düşmesi zor. Yıl sonuna kadar 3,65-3,80 seviyelerinde devam edebilir.

Aşağıdaki grafik, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ‘nın Temmuz ayında yaptırdığı dolar/TL beklenti anketini gösteriyor. Bu grafiğe bakıldığında iki önemli husus göze çarpıyor.

  1. 2017’de doların yıl sonuna kadar düşüş göstereceği beklentisi vardı. Piyasalarda olumlu hava dedikleri işte bu. Son yaşanan olaylar olumlu havayı değiştirdi. Dolar yükselişe geçti. Kriz düzgün yönetilebilirse, uygun ortam oluşur. Dolar 3,65 ‘lere geriler.
  2. Grafikte “12 ay sonra” diye belirtilen yeşil çizgiye baktığımızda, 2018’de dolar ne olur sorusuna da yanıt veriyor. Burada 2018 başı 3,87 ‘lere kadar yükseleceği beklentisi var. Sonra 3,83 ‘e kadar biraz düşüşle devam edeceği tahmin ediliyor.
2018'de dolar ne olur?
2018’de dolar ne olur?

2018’de Dolar Ne Olur ?

Merkez Bankasının yaptığı anket, 2018’de doların durumu ile ilgili beklentileri anlatıyor. Burada iyimser bir tahmin yapılıp 2018 başında doların 3,90 bandını aşmayacağı ve yıl sonuna kadar biraz düşerek aynı seviyede devam edeceği düşünülüyor. Her şeyden önce doların yükselmesi ülke menfaatleri açısından iyi bir şey değil. Doların 4,20 üzerine çıkmasıyla, ayakta durmaya çalışan sanayimiz ağır darbeler almaya başlar. İnşaat ve hizmet sektörleriyle ülke ekonomisi ayakta duramaz. Bu darbeler tetikleyici olur dolar yükselir ekonomi kötüye gider ve dolar yine yükselir… Bu sebepten iyi düşünelim iyi olsun diyerek tahminlerime başlıyorum.

Uzmanlar, 2018’de Dolar’dan ziyade Euro’ya odaklanmış durumda. 2018’de Euro’yu Nelerin Beklediğini Bu Yazıda Okuyabilirsiniz.

2018’de Dolar Tahmini

Cumhuriyet tarihi boyunca doların düştüğü görülmemiştir. Bu sebepten uzun vadeli değerlendirdiğimizde dolar 2018’de yükseleceği kesin. 2018 başında dolar 3,90 kritik seviyesine yaklaşır iç ve dış siyasi unsurlara göre geçebilir de. Eğer dolar 3,90’ı geçerse, yıl ortasına kadar sürecek düşüş başlar 3,70 ‘i görür ve bu seviyelerde hareket etmeye devam eder. 2018 yıl sonunda tekrar 3,90 ‘ı geçmeye çalışır. Bu seviyede 2018 yılını bitirir.

Dolar Baskıyı Sevmez.

Dolar bir şekilde 3,70 seviyelerinde tutulmaya çalışılırsa, 3,80-3,70 arasında sert iniş çıkışlar yaşanır. Kısa vadeli alım satımlar yapan yatırımcılar kazanç sağlarken, 2018 sonu dolar ve 2019 başında doların 5 TL üzerine çıkmasıyla ekonomide sıkıntılar yaşanabilir. Akabinde seçim maratonu başlar. 2019 ‘la ilgili neler olur, anlatmak bile istemiyorum. 2018 yılında dünya genelinde ve ülkemizde hiç kimseyi teğet geçmeyecek krizler bekleniyor. ABD Başkanı Donald Trump ‘ın agresif tavırlarının dolara yansıyacağı kesin.

2018 yılında umarım;
  • Ülke ekonomisi, memleketin en uzman ekonomistlerinin eline düşer.
  • Siyasiler, çıkardıkları kanunları ve verdikleri teşvikleri dikkatle inceler.
  • Artık yol ve köprü yapmaktan çok fabrika yapmaya odaklanılır.
  • Bu coğrafyada, bir koltuktaki karpuzlar gibiyiz. Koltuktan düşmemek için komşularımızı dürtüklemek yerine onlara sarılırız.

- Bir önceki yazımız olan TORBA YASA İLE ÇALIŞANA VERGİ ŞOKU ! başlıklı makalemizde ÇALIŞANA VERGİ ŞOKU!, gelir vergisi kesintisi ve geliri vergi matrahı hakkında bilgiler verilmektedir.


Benzer Yazılar

İCRA TAKİBİ ALT SINIRI VAR MIDIR? 2019

İçindekiler1 İCRA TAKİBİ NASIL OLUR?2 İCRA TAKİBİ BAŞLATMA SINIRI VAR MIDIR?3 İCRA TAKİBİ NE KADAR …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir