«
 1. Ana sayfa
 2. EKONOMİ
 3. 2018 Vergi Mevzuatındaki Değişiklikler Nelerdir?

2018 Vergi Mevzuatındaki Değişiklikler Nelerdir?

2018 Vergi Mevzuatındaki Değişiklikler Nelerdir?

2017 Eylül ayında Meclis’te görüşülmeye başlanan, torba yasa ile ilgili vergi mevzuatındaki değişiklikler konusu ülke gündeminden hiç düşmedi. En çok tartışılan taşıtlar vergisindeki artış oldu. Bununla birlikte diğer vergi artışları da gündemi oluşturdu. Tasarı, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşüldü ve bazı düzenlemelerle birlikte komisyondan geçti. Torba yasa, Genel Kurul’da görüşüldükten sonra Cumhurbaşkanı’nın onayıyla önümüzdeki ay yasallaşacak. Vergi ile ilgili kısımlarının bütün detayları belli olduğu için önemli kısımları yazmak istedik.

2018 Gelir Vergisinde Ne Değişiklik Oldu?

 1. Gelir vergisi tarifesi sebebiyle, yılın son üç ayı asgari ücretle çalışanların maaşı 1.404,06 TL altına düşmesi engellendi. Eksilen miktar asgari geçim indiriminin arttırılmasıyla tamamlandı.
 2. Bir diğer sevindirici gelişme, gelir vergisi diliminde üçüncü dilimin yüzde 27’den yüzde 30’a çıkarılması ile ilgili düzenlemenin tasarıdan çıkarılması oldu. Yasallaşsaydı, çalışanların yılın son aylarında yaşadıkları maaş kesintisi artacaktı.
 3. Kira gelir beyanında götürü gider uygulamasını tercih edenlerin yüzde 25’lik oranı yüzde 15’e düşürüldü. Bu kötü haber! Çünkü indirim oranları azalacağından daha fazla vergi verilecek. İkinci kötü haber ise yasa geriye yönelik işletilecek yani bu seneyi de kapsayacak. Böylece kira gelir vergisi sürpriz şekilde artmış oldu.

  2018 Vergi Mevzuatındaki Değişiklikler Nelerdir?
  2018 Vergi Mevzuatındaki Değişiklikler Nelerdir?

2018 Kurumlar Vergisi Değişiklikleri Nelerdir?

 • Tam mükellef kurumlar tarafınca sermayeye eklenmeyen ve kar dağıtımına konu edilmeyen dağıtılabilir kurum kazancı üzerinden tevkifat yapılmasını sağlayan düzenleme, komisyonda tasarı metninden çıkarılması oldu.
 • Banka, sigorta şirketleri ve finans kurumları vergisi oranı yüzde 20’den yüzde 22’ye çıkaran düzenleme komisyonda görüşülürken, tüm kurumlar vergisi mükellefini kapsaması sağlanacak şekilde genişletildi.
 • Kurumların iki yıl süreden az olmamak kaydiyle aktiflerinde yer alan gayrimenkullerin satışından sağlanan kazanca uygulanan yüzde 75’lik istisna oranı, yüzde 50’ye düşürüldü.
 • Peşin fiyatlandırma anlaşmalarında ödenen yenileme ve başvuru harçları kalktı.
 • Finansman şirketleri ayırdıkları özel karşılıkların tümünü, ayrıldığı yılda kurumlar vergisi matrahının tespitinde gider olarak dikkate alabilecekler.

2018 Özel Tüketim Vergisinde (ÖTV) Ne Değişti?

 • Engellilere yönelik ÖTV ayrıcalıklarına sınırlama getiriliyor. Buna göre istisna kapsamına giren otomobillerin vergisiz değeri, 90 bin TL’den pahalı olanlara vergi verilecek.
 • Enerji içeceği, meyveli gazoz, alkolsüz bira sigara kağıdın da ÖTV alınacak.

?

31.12.2017 önce tescil edilecek otomobillerin 2018 yılı için motorlu taşıtlar vergilerindeki değişiklikler;

 • Motor hacmi 1.300 cm3 ve bunun aşağısı olan otomobillere yüzde 15 artışla, ödenecek MTV 646 TL’den 743 TL’ye,
 • 1.300 cm3’den büyük motor hacimli otomobillere yüzde 25 MTV artışıyla,ödenecek vergi 1035 TL’den 1294 TL’ye yükselmiş oldu.

Asıl değişiklik 2018’den sonra alınacak otomobillere geliyor. 2018’den sonra alınan otomobiller sadece motor hacmine göre vergilendirilmeyecek. ÖTV belirlenirken otomobilin vergisiz fiyatı da önemli olacak. Buna göre;

 • Vergisiz fiyatı 40 bin TL’nin altında olan ve motor silindir hacmi 1.300 cm3 yada daha az olan otomobillerde MTV artışı yüzde 15 olurken,
 • 1.300 cm3 ile 1.600 cm3 arasında olanlara yüzde 25 MTV artışı olacak.
 • Vergisiz fiyatı 40 bin TL’den pahalı otomobillerde vergi artışı ise yüzde 50 olabilecek. Örneğin; motor silindir hacmi 1.300 ile 1.600 cm3 arasında ve vergisiz fiyatı 70 bin lira olan bir otomobil için 2018 yılı MTV’si, 1035 TL’den, yüzde 50 artışla 1553 TL’e yükselecek.

 

 

 2018 Emlak Vergisi Değişti mi?

Takdir Komisyonu 2018 emlak vergilerini temel olmak üzere arazi ve arsa birim metrekare değerlerini açıklamıştı. Bazı bölgelerde, geçen yıla nazaran fazla artışla belirlenen, birim değerler büyük tartışmalara yol açtı. Hazırlanan vergi mevzuatındaki değişiklikler, aşırı artışın önüne geçti. 2017 yılı arsa ve arazi değeri neyse 2018 senesi için belirlenen artış bu değerin yüzde 50’sinin üstüne çıkmasına izin verilmeyecek.

2018 Cep Telefonuna Vergi Düştü!

Mevcut duruma göre,

 • Mobil haberleşme hizmetlerine yüzde 25,
 • Televizyon ve radyo yayınları  kablo ortam ve uydu platformu iletilmesi hizmetlerine yüzde 15,
 • İnternet servis sağlayıcılığı hizmetlerine yüzde 5 özel iletişim vergisi uygulanıyordu.

1 Ocak 2018’den itibaren tasarı bu hizmetlerin arasındaki vergi farklarını kaldırıp, hepsinin yüzde 7,5 olarak düzenlenecek. Bu sayede internet vergisi yüzde 2,5 artarken, cep telefonu vergisi yüzde 17,5 , televizyon ve radyo hizmet vergisi yüzde 7,5 düşmüş olacak.

İkramiyeye Yüzde 20 Vergi!

Daha önce “Şans Oyunlarında Kazanılan İkramiyenin vergisi olur mu?” yazımızda bahsetmiştik. Şans oyunu, çekiliş yada yarışmalarda kazanılan ikramiyelere yüzde 10 oranında vergi uygulanıyordu. Torba yasa ile bu oran yüzde 20’ye yükseltildi.

- Bir önceki yazımız olan 2018'de Türkiye ve Dünya Ekonomisi Ne Kadar Büyüyecek? başlıklı makalemizde Dünya ekonomisi, Orta Vadeli Program ve Türkiye ekonomisi ne kadar büyüyecek hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *