«
  1. Ana sayfa
  2. EKONOMİ
  3. 2018 Türkiye Kömür Rezervleri ve Üretimi Ne Kadar?

2018 Türkiye Kömür Rezervleri ve Üretimi Ne Kadar?

2018 Türkiye Kömür Rezervleri ve Üretimi Ne Kadar?

Dünya Enerji Konseyi tarafından yapılan araştırmalar, dünya kömür rezervlerinin 892 milyar ton olduğunu gösteriyor. Bu rezervin; 403 milyar tonu antrasit ve bitümlü, 287 milyar tonu alt bitümlü ve 201 milyar tonu ise linyit kömürü olarak hesaplanıyor. Konseyin raporlarına göre kömür rezervleri 80 ülkede bulunuyor. Hesaplanan miktarın yüzde 90’nından fazlası dokuz ülkenin topraklarındadır. Bunlardan en fazla rezerve sahip olan ABD, 237,3 milyar ton ile birinci sırada. Sırasıyla, Rusya’da 157 milyar ton, Çin’de 114,5 milyar ton, Avustralya’da 76,4 milyar ton, Hindistan’da 60,6 milyar ton, Almanya’da 40,5 milyar ton, Ukrayna’da 33,9 milyar ton, Kazakistan’da 33,6 milyar ton ve Güney Afrika Cumhuriyeti’nde 30,2 milyar ton işlenebilir kömür bulunmaktadır.

2018 Türkiye Kömür Rezervleri ve Üretimi Ne Kadar?

Ülkemizin de üyesi olduğu Dünya Enerji Konseyi’nin, kömür rezervleri ile ilgili yayınladığı raporlara göre, Türkiye’de 322 milyon ton taşkömürü ve 8,4 milyar ton linyit kömürü bulunuyor. Toplamda kömür rezervimiz 8,7 milyar tonu buluyor. Taşkömürü yüksek kalorili bir kömür türüdür. Linyit ise ısıl değeri yüksek olmayan fakat dünyada bol bulunan bir kömür türüdür. Linyit kömürünün çok olması sebebiyle termik santrallerde yakıt olarak kullanılması uygundur. Linyit rezervlerimizin yüzde 46’sı Afşin-Elbistan havzasındadır. En büyük taşkömür rezervlerimiz ise Zonguldak ve çevresinde bulunmaktadır. Buradaki taşkömürü rezervi 1,3 milyar ton olarak tespit edilmiş. Kesin olarak belirlenmiş rezerv ise 506 milyon tondur.

?

Dünyada son yıllarda ki kömür üretimine bakıldığında, toplam kömür rezervlerinin 110 yılda tükeneceği öngörülüyor. Bütün ülkeler bu süreyi uzatabilmek için yeni kömür rezervlerinin arayışına girişti. Hükümet te hem bu sebepten, hemde 40 milyon tonluk kömür ithalatını ve dışa bağımlılığı azaltmak için kolları sıvadı. 2014 yıl sonunda 7,3 milyar ton yeni kömür rezervleri keşfedildi. Buna bağlı olarak 2018 yılında, yerli kömür üretimi ve yerli kömür kullanımı devlet teşvikleri ile desteklenmesi planlandı. Anadolu, Hattat, FİBA ve IC İçtaş firmaları önümüzdeki yıllarda toplam 5,7 milyar dolar yatırım ile kömür yakıtıyla elektrik üreten termik santraller kuracak. Kurulacak 13 termik santral 5725 megavat enerji sağlayarak enerji gücümüzü arttıracak.

2018 Türkiye Kömür Rezervleri ve Üretimi Ne Kadar?
Son 10 yılda tepit edilen linyit kömür rezervleri

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak yaptığı açıklamada kömür üretiminin geçen yıl 70 milyon tona ulaştığını bu sene ise 80 milyon ton hedefine ulaşacağını söyledi. 2018 senesinde 100 milyon ton yerli kömür üreterek Cumhuriyet tarihinin en yüksek kömür üretim rakamlarına ulaşılacağının altını çizdi. Son yıllarda keşfedilen yeni rezervlerle toplam kömür rezervlerimizi 15 milyar tona ulaştırdı. Bakanlığın hazırladığı teşvikler, bu varlığımızı üretime yönelterek ülke ekonomisine kazandırılacak.

  • Atıl madenler ihalelerle özel şirketlere devredilerek değerlendirilecek.
  • Elektrik üretiminde yerli kömür kullanan şirketlerin alım garantileri artırılacak.
  • İthal kömürden yerli kömüre geçen şirketlere teşvikler sunulacak.
  • Kömür yakıtı kullanan termik santrallerin sayısı artacak. Bu sayede enerji varlığımız büyüyecek.
  • Kömür üretimi firmaları istihdam oluşturacak.

 

Kömüre Dayalı Yatırım Yapmak Yanlış mı?

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, doğalgaz zengini bir bölgede kömür yakıtı kullanılmasının yanlış olduğunu söyledi. Ülkemizde kömürle çalışan termik santraller yapılmasının yanlış bir strateji olduğunu savundu. AB ülkelerinin de Türkiye gibi, kömürle çalışan yeni termik santralleri inşa ettiğini ve kömüre yöneldiği ifade etti. AB’nin karbon yoğunluğunu azaltmayı hedeflerken bir taraftan da kömüre dayalı yatırımlar yapmasını mantıklı bulmadı.

- Bir önceki yazımız olan Üretim Yapan Marketler Hangileridir? başlıklı makalemizde A-101 BİM HAKMAR ve ŞOK üretim yapıyor ve üretim yapan marketler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *