«
  1. Ana sayfa
  2. Kosgeb
  3. 2018 KOSGEB Hibe Kredi Miktarı 1.5 Milyar TL

2018 KOSGEB Hibe Kredi Miktarı 1.5 Milyar TL

2018 KOSGEB Hibe Kredi Miktarı 1.5 Milyar TL

Kısa adı KOSGEB tam açılımıyla, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı, 2018’de girişimcilere ve KOBİ’lere 1,7 milyar TL kredi kullandırmak için kolları sıvadı. miktarı 1,5 milyar TL olacak. Bu hibelerin yanında KOBİ ve girişimciler için birbiri ardına destek programları devreye alınacak. Geçtiğimiz günlerde uygulamaya konulan, Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı ile girişimcilerin yanında olan KOSGEB, ilerleyen günlerde Stratejik Ürün Destek Programı’nı devreye alacak. İthalatı çok ürünlerin ülkemizde üretilmesine yönelik çalışmalar yapılacak. Bu sayede cari açığın azaltılması hedeflenecek.

2018’de 1,5 Milyar TL Hibe Desteği

Büyük kısmı esnaf ve sanatkârlardan oluşan KOBİ’ler, çalışan sayısına göre girişimcilerin yüzde 99,8’ini oluşturuyor. KOBİ’ler aynı zamanda yatırımın, ihracatın ve istihdamın da yüzde 50’den fazlasını oluşturuyor. KOBİ’lerin küreselleşmeye bağlı yüksek rekabet temposuna ayak uydurma, yetişmiş insan gücü ve yeterli sermayeye sahip olma, yenilikçi projeler oluşturma, ortak iş ve projeler geliştirme gibi hususlarda önünün açılması gerekiyor. Girişimci sayısının artırılması yönelik çalışmalarında biran önce hızlandırılması gerekiyor. 2018 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısında belirlenen, KOSGEB destek bütçesi toplam 1,7 milyar TL. Bu tutarın 700 milyon TL’si kredi faiz desteği olmakla beraber, 2018 KOSGEB Hibe Kredi toplam 1,5 milyar TL olacak. Bu miktarın tamamı geri ödemesiz destek olarak kullandırılacak. Destek bütçesinin 200 milyon TL’si ise geri ödemeli desteklerden oluşacak. 2017’de KOSGEB destek ödeneği 1,7 milyar TL’ye ulaşmıştı. Bu miktarın 771 milyon TL’si geri ödemesiz destek, 191 milyon TL’si geri ödemeli destek ve 800 milyon TL’sinin ise kredi faiz desteğinden oluşmuştu

2018 KOSGEB Hibe Kredi Miktarı 1.5 Milyar TL
KOSGEB’ten 1.5 milyar TL hibe

2017 senesinde yaklaşık 47 bin firma 728 milyon TL destek kullandı. En çok rağbet gören destek programları sırasıyla;

  1. 339 milyon TL’lik payı ile Girişimcilik Destek Programı ilk sırada.
  2. 212 milyon TL ile Genel Destek Programı ikinci,
  3. 123 milyon TL ile KOBİ- GEL, KOBİ Gelişim Destek Programı,
  4. 45 milyon TL ile Ar-Ge, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı.

Yürütecek!

“Stratejik Ürün Destek Programı” çalışmaları sürüyor. Bu sene sonuna yetiştirilerek uygulamaya konulması planlanıyor. KOBİ’ler bu program sayesinde, büyük işletmelerle ortak hareket edebilme kabiliyetlerini arttırarak, cari açığın azaltılmasında faydaları olacak. Bu amaçla ithalatı fazla ürünler ülkemizde üretilecek. KOSGEB, hâlihazırda 10 adet destek programını yürütüyor. Stratejik Ürün Destek Programı’yla destek programı sayısını 11’e yükseltecek. KOSGEB’in son günlerdeki en önemli uygulaması ise KOSGEB destekleri erken ödeme dönemi olmuştu. KOSGEB, ön ödeme oranını, destekleme esas tutarının yüzde 50’sini fazla olmayacak şekilde düzenlenecek. Erken ödeme sayesinde, özkaynak sıkıntısı çeken KOBİ’lere, erken ödemeleri kullanarak projelerine başlangıç sermayesi yapabilecekler. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’de, KOBİ’leri bu destek programlarından faydalanmaya çağırıyor. Tüm bu programların ülkemize katma değer oluşturarak, rekabet gücümüzü artırması ve yüksek teknolojili ürünlere dönüşmesi en büyük beklenti. KOBİ, Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarının yüksek teknoloji alanlarına yoğunlaşması arzu ediliyor.

2018 KOSGEB Hibe Kredi Miktarı 1.5 Milyar TL
kosgeb kadın ve gençlere öncelik

Kadın, Genç Girişimcilik ve Sosyal Girişimciliğe KOSGEB Desteği!

KOSGEB, girişimciliğin geliştirilmesi için 30 Teknoloji Geliştirme Merkezi ve 17 İş Geliştirme Merkezi ile başlangıç aşamasında bulunan girişimcilere destek verdi. Bunun yanında girişimcilik kültürü oluşturulması ve tabana yayılması amacıyla KOSGEB ve YÖK arasında yapılan protokol ile 139 üniversitede girişimcilik dersleri verilmeye başlandı. KOSGEB Destek Programları Yönetmeliği çerçevesinde sağlanan Yeni Girişimci Desteği’nden faydalanmış işletmelere yönelik yerinde uygulanan izlemelerde 2017 yılı ekim ayı itibarıyla 13 bin 718 işletmeden 11 bin 598 işletme açık iken 2 bin 120 işletmenin kapalı olduğu belirlendi. Geçen hafta Resmi Gazete’de 2018 Yılı Programı yayımlandı. Girişimcilik ve KOBİ desteklerinin sağlanmasında istihdam artışı, verimlilik, yenilik, büyüme ve ortak iş yapma gibi ölçütlerle birlikte; kadın, genç girişimcilik ve sosyal girişimciliğe öncelik verileceği vurgulanarak altı çizildi. Program, verimliliğini artıran KOBİ’lere destek sağlamada avantaj oluşturacak. Girişimci Bilgi Sistemi ile sürekli olarak KOBİ’lerin verimliliklerini ölçme ve belgelendirmeyi amaçlayan bir sistem geliştirilecek.

Yüksek verimliliğe sahip KOBİ’ler,  desteklere öncelikli ve avantajlı ulaşmasını sağlayacak mevzuat düzenlemeleri yapılacak. Bununla birlikte KOBİ desteklerinde yenilikçi, hızlı büyüyen ve hızlı büyüme potansiyeline sahip olanlar öncelikli olacak. İşletmelerin finansman erişimi kolaylaştırılarak, yenilikçi finansman imkanları geliştirilecek ve teknoloji tabanlı girişimcilere destek sağlanacak. Yenilikçi girişimciliği desteklemek için iş geliştirme, kuluçka ve hızlandırıcı merkezlerin sayılarında ve etkinliğinde belirli bir artış olacak.

- Bir önceki yazımız olan Faaliyet Alanlarına Göre KOSGEB Destekleri Neler? başlıklı makalemizde kosgeb hibe alanları ve kosgeb teşvikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *