«
  1. Ana sayfa
  2. Krediler
  3. 2018 Konut Kredisi Hangi Bankadan alınır?

2018 Konut Kredisi Hangi Bankadan alınır?

2018 Konut Kredisi Hangi Bankadan alınır?

2018 konut kredisi ‘nde bir çok seçenek mevcuttur. Standart konut kredisi, azalan taksitli veya artan taksitli konut kredisi, değişken faizli konut kredisi ya da ara ödemeli konut kredisi. Önemli olan en uygun konut kredisini kullanmaktır. Uygun olup olmayacağına karar vermekte fayda sağlayacak en önemli faktör, alınacak evin seçilmesi ve seçilen eve göre çekilecek miktarın belirlenmesidir. Son olarak ödemeleri rahatlıkla gerçekleştirebilmek için vade süresi ve taksit miktarları gelirinizle denge içinde olmalıdır. Bir çok bankanın 2018 konut kredisi seçenekleri var. Biz bu yazımızda kredi çeşitliliği ile göze çarpan, Garanti Bankası, QNB Finansbank, OdeaBank ve IngBank konut kredilerini inceleyeceğiz. Bankaların 2018 konut kredisi seçeneklerine bakmadan önce konut kredisi ile ilgili temel kavramlara bakalım. İsterseniz daha önce yazdığımız konut kredisi ile ilgili yazılarından da faydalanabilirsiniz.

Ev Kredisi Almak İçin Ne Yapılmalı?

BANKA KREDİSİ KULLANMADAN EV SAHİBİ OLUNABİLİR Mİ?

Konut Kredisi İle İlgili Merak Edilenler.

Konut sahibi olmak amacıyla kullanılan kredilerdir. Satın alınacak konutun ipotek edilmesiyle kredi kullandırılır. Bazı bankalar sahibi olduğunuz diğer konutu da ipotek ederek yüzde 100 konut kredisi imkânı tanıyabilir. Konut kredileri bitmiş ya da inşaası süren yapılar için kullanılabilir. Konut kredileri, Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi ‘inden muaf oldukları için diğer kredilerde yüzde 5 daha düşüktür.

Erken ödeme komisyonu Nedir? Hangi durumlarda alınır?

Sabit faiz konut kredilerinde, ara ödeme ya da borcun kapatılması durumunda, ödenen tutarın yüzde 2 ‘si kadar alınan paradır. Erken ödeme komisyonu, değişken faizli kredilerden alınmaz.

Konut finansman kredilerin faiz türleri:

  • Sabit: Başlangıçta belirlenen kredi faiz oranı, finansman kuruluşu ve müşterinin onayı olmadan değiştirilemez.
  • Değişken: Sözleşmede belirlenen, 1, 3, 6, veya 12 ayda bir sürelerde TÜFE indeksine göre faiz değişir.
  • Karma (Sabit ve değişken)

“Refinansman” ne demektir?

Konut kredisinin yeniden yapılandırılmasıdır. Finansman kuruluşu ve müşterinin ortak kararıyla olur. Bu kapsamda; faiz oranlarında ve vadelerde değişiklik yapılabilir, birden fazla konut kredisi birleştirilebilir, finansman kuruluşu değiştirilebilir veya sözleşmede belirtilen para biriminde değişiklik yapılabilir.

Konut Kredisinin Ödeyemezseniz Ne Olur?

Krediyi aldığınız finansman kuruluşu 5 iş günü içerisinde size iadeli taahhütlü bildirim yapar. Bir birini takip eden iki taksitin ödenmemesi durumda finansman kuruluşu paranın tamamını talep edebilir.

Yıllık Maliyet Oranı Nedir?

Kredinin, faiz, vergiler ve diğer masraflarla müşteriye yıllık maliyet oranıdır. Bu hesaplama yapılırken; Taşınır ve Taşınmaz Rehin Tesis Ücreti, Kredi Tahsis Ücreti, Ekspertiz Ücreti ve Sigorta Masrafları gibi masraflar faiz oranına eklenerek yıllık maliyet oranı bulunur.

GARANTİ ‘den Hangi Konut Kredisi Alınır?

2018 Konut Kredisi Hangi Bankadan alınır?
GARANTİ 2018 konut kredisi

Sabit Faizli Mortgage : 240 aya varan uzun süreli taksitlerle konut kredinizi kullanabilirsiniz. Garanti Bankası bireysel müşterilere özel 240 ay taksitli sabit faizli konut kredisi ile konut kredilerinde öne çıkıyor.

2018 Konut Kredisi Hangi Bankadan alınır?

Özel Ödemeli Mortgage : Belli zamanlarda gelirinizde artış oluyorsa, Bazı taksitleri yüksek ödeyerek kredi borcunuzu kolayca ödersiniz.

Ara Ödemeli Mortgage: Yıllık gelirinize, prim ya da ikramiye gibi ek katkılar oluyorsa, bir ay içinde birden fazla taksit ödeyerek, borcunuzu erken kapatabilirsiniz.

Azalan Taksitli Mortgage : Konut kredinizin ilk taksitlerini yüksek miktarda ödeyip daha sonra taksit miktarlarını azaltarak borcunuzun faizini yüzde 40 daha az ödersiniz.

Artan Taksitli Mortgage: Kredi taksitlerini düşük miktarlarda başlatıp her yıl belli oranlarda arttırabilirsiniz. Maaşınıza yıllık zam aldıkça geri ödemeleri de ona göre arttırabilirsiniz.

Değişken Faizli Mortgage: Konut Kredisi faiziniz, sizin isteğinize göre 1, 3, 6 ve 12 ayda bir olacak şekilde, iki ay önceki TÜİK verileri baz alınarak güncellenir. Kredinizi geri öderken faizlerde düşüş bekliyorsanız, Değişken Faizli Mortgage ‘ye başvurabilirsiniz.

En Avantajlı QNB Finansbank Konut Kredisi Hangisi?

2018 Konut Kredisi Hangi Bankadan alınır?
QNB Finansbank 2018 konut kredisi

2018 konut kredisi ücretlerine, yüzde 0,5 kredi tahsis ücreti, 544 TL ekspertiz ücreti ve 120 TL ipotek tesis ücreti dahil edilmiştir. Konut sigortası, yıllık hayat sigortası ve DASK dahil edilmemiştir. Kredi için tahsil edilen tüm ücret, fonlar, faiz ve vergi, yıllık maliyet oranlarına dahildir.

2018 Konut Kredisi Hangi Bankadan alınır?

Standart Konut Kredisi: Satın alacağınız evin değerinin yüzde 80 ‘ine kadar sabit faizli kredi kullanın. Ödemeleri 180 aya kadar uzatarak kira öder gibi ev sahibi olabilirsiniz. Kefile ya da başka teminata gerek kalmaz satın alacağınız evin ipoteği yeterlidir.

Evini Değiştiren Konut Kredisi: Eski evinizi satarak yeni ev satın almak istiyorsanız, satış işlemini beklemeden kredi çekebilirsiniz. Evin ekspertiz değerinin yüzde 100 ‘üne kredi kullanabilirsiniz. Geri ödemelerinizi, 180 aya varan vadelerle ve 12, 24, 36. taksitlere balon ödeme koyarak kısa zamanda yapabilirsiniz.

Artan Taksit Konut Kredisi: Sabit faiz oranı ile 180 aya varan vadelerle kredinizi kullanabilirsiniz. Taksit ödemelerinizi düşükten yükseğe ayarlayıp, ödemelerinizi gelir artışınıza göre yükseltebilirsiniz. Bu sayede gelir gider dengesi sağladığınız için kredinizi sıkılmadan ödersiniz.

Azalan Taksit Konut Kredisi: Konut kredisi geri ödeme taksitlerini yüksekten başlatıp, azaltabilirsiniz. Böylece daha az faiz ödersiniz. Azalan taksit konut kredisini en çok 84 ay vade ile kullanabilirsiniz.

Peşinatsız Yüzde 100 Konut Kredisi: Kendi evinizi ve satın alacağınız evi teminat göstererek, alacağınız evin değerinin tamamına kredi kullanabilirsiniz. 180 ay vade ile ev borcunuzun tamamını taksitlendirmiş olursunuz. Elinizdeki toplu parayı hayalinizdeki eve taşınmak için kullanırsınız.

Kentsel Dönüşüm Kredisi: QNB Finansbank, afet riski taşıyan evinize kentsel dönüşüm kredisi sunuyor. İlk iki yılı sadece faizleri ödeyerek düşük taksit imkânı ile 120 ay vadeli kredinizi kullanabilirsiniz.

ODEABANK 2018 Konut Kredisi Seçenekleri Nelerdir?

2018 Konut Kredisi Hangi Bankadan alınır?
OdeaBank Mortgage

Uygun taksit ve uzun vade seçenekleri ile hayalinizdeki eve sahip olmak için 120 ay vade ile Odea Mortgage konut kredisi seçeneklerinden size uygun olanı kullanabilirsiniz.

İndirimli Mortgage: Kredi kullanırken ilave komisyon ödeyerek faiz oranını düşürerek, buna bağlı olarak taksit tutarınızı azaltabilirsiniz.

Kendi Ödeme Planını Belirle Mortgage: Aylık gelirinize göre taksitleri belirleyerek, bütçenize uygun konut kredisi kullanabilirsiniz.

Merdiven Mortgage ile Artan Ödeme: Her yıl artan maaşınıza göre, artan taksit tutarlarını belirleyerek ödeme planı oluşturabilirsiniz. Yakın zamanda bitecek borçlarınıza göre artan taksitler belirleyebilirsiniz.

Tranfer Mortgage ile Odea Mortgage’ye Transfer Olun: Halen ödediğiniz konut kredisinin faiz oranları yüksek ise bu mortgage ürünü ile kredi borcunuzu Odea Bank’a transfer edebilirsiniz.

Ara Ödemeli Mortgage: Belli aylarda ikramiye gibi ekstra gelirleriniz var ise ara ödemeler yaparak kredi borcunuzu daha erken bitirebilirsiniz. Bu sayede daha az faiz ödemiş olursunuz.

Ödemesi Geç Başlayan Mortgage: Üç aya kadar taksit erteleme imkânı ile konut sahibi olduktan sonra ekonomik sıkıntıya düşmeden evinize yerleşebilirsiniz.

Yüzde 100 Mortgage: Kanunen, satın alacağınız evin bedelinin yüzde 80 ‘i kadar kredi kullanabilirsiniz. Eğer evin değerinin tamamı için kredi kullanmak istiyorsanız. Kalan yüzde 20 ‘lik kısım için de sahibi olduğunuz başka konutu ipotek ettirebilirsiniz. Bu sayede evin değerinin tamamı için konut kredisi kullanmış olursunuz.

Masraflar Dahil Konut Kredisi: Kredi masraflarını kullanacağınız krediye dahil ederek ekstra nakit ihtiyacından kurtulursunuz. Bu sayede evinize taşınırken nakit sıkıntısına düşmezsiniz.

Yurtdışında Oturanlara Mortgage: Yurtdışında yaşayanlar, Türkiye’den almak istedikleri konut için, konut değerinin yüzde 50 ‘si kadarına kredi kullanabilirler. Konut Kredisinin TL olarak ya da USD ve EUR endeksli olarak kullanabilirler.

Evini Değiştirene Mortgage: Oturduğunuz evi satarak yeni bir ev almak isteyenler satışa ilişkin ara ödeme ekleyerek kredi kullanabilirler. Böylece erken ödeme ücretine maruz kalmadan eski evinizin satışı ile borcunuz ödeyebilirsiniz.

INGBANK ‘tan Uygun Konut Kredisi alabilir miyim?

2018 Konut Kredisi Hangi Bankadan alınır?
INGBANK 2018 konut kredisi

IngBank 2018 konut kredisi, müşterilerinin ihtiyaçlarına göre çeşitli konut kredisi sunmaktadır. Mortgage uzmanları ile birlikte en doğru konut kredisi seçeneğine karar verebilirsiniz. IngBank konut kredi seçenekleri şunlardır.

2018 Konut Kredisi Hangi Bankadan alınır?

Eşit Taksitli Konut Kredisi: Sabit faiz ve sabit ödeme miktarlarına sahip bu kredide ne kadar ödeyeceğiniz bellidir.

Eşit Anapara Ödemeli Konut Kredisi: Finansal durumunuza göre ödeme planı oluşturulur. Ödemelere göre durumunuzu ayarlamazsınız. Ödemeler sizin durumunuza göre ayarlanır.

Ara Ödemeli Konut Kredisi: Geliriniz sabit değil, belli dönemlerde artıyor veya azalıyorsa bu kredi tam size göre. Taksit ödemelerini artan ya da azalan şekilde ayarlayabilir, aralarda da ödeme yapabilirsiniz.

 

- Bir önceki yazımız olan 2018 Düşük Kredi Notuna Kredi Veren Bankalar? başlıklı makalemizde düşük kredi notuna kredi veren bankalar, Kredi Çekerken Nelere Dikkat Etmeliyim? ve Kredi Notunu Nasıl öğrenirim? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *