«
  1. Ana sayfa
  2. EKONOMİ
  3. 2018 Dolar ve Euro Yükselişi

2018 Dolar ve Euro Yükselişi

2018 Dolar ve Euro Yükselişi

Dövizde sürekli olarak yaşanan artışla beraber Dolar ve Euro neden yükseliyor? sorusu da çok fazla kişi tarafından soruluyor. Hem iç hem de dış kaynaklı olarak yaşanan gelişmelerden kaynaklı sebeplerin her biri dövizde artışı beraberinde getirir. Küresel bazda olduğu gibi aynı zamanda ülke içerisinde yaşanan gelişmelerin de neden olduğu değer kayıpları neticesinde, Türk Lirası düşüştedir. Küresel satış baskısıyla beraber gergin ortamın yanına eklenen cari açık seviyesi ve enflasyon oranı nedeniyle, Türkiye piyasalarında görülen etki dolar ve euro yükselişini tetikleyen temel etmenler haline gelmiş durumdadır. Yaşanan yükselişle beraber dövize karşı artan talep oranı da ekstra bir artışın öncüsü konumundadır.

Devam Edecek Mi?

Hem dolar hem de euro bazında bakıldığında, Türk piyasalarında mevcut olan ilerleyişin uzmanlar tarafından yorumlanması, dövizde yükseliş yaşanacağıyla ilişkilendirilir. Dövizdeki direnç noktalarının korunması durumunda, yükselişin uzun bir süre boyunca durulması beklentisi mevcut. Dövizdeki dalgalanmanın 6 aylık periyot içerisinde devam edeceği öngörülürken, TL’nin dönemsel olarak değer kazanması beklentisi de öngörülen olasılıklar arasında. sorusuna sahip olanlar için, alım fırsatlarının yaşanması ön planda. Dolar ve Euro, 2018 yılında kısa vadeli olarak girdiği yükseliş trendini yavaşça kaybetmekle beraber Türk Lirası değer kazanmaya başlamış durumda. Destek noktalarının aynı seviyede kalmasıyla beraber her iki parite için de alım fırsatları doğabilir.

Dolar ve Euro Yükselişi Ne Zaman Son Bulacak?

diyenler için, uzun vadeli olarak Türk Lirası’ nın döviz karşısında yükseliş trendine gireceği beklentiler arasında. Periyodik olarak yaşanan düşüşlerin devamlılığını sürdürmesi ve aynı zamanda iç ve dış politikada suların durulmasıyla beraber, dövizde düşüş yaşanması beklentiler arasında bulunuyor. Ekonomi dünyasının önde gelen isimleri tarafından TL’ nin Dolar için 4 TL, Euro için 5 TL bandına çekileceği vurgusu mevcut. Kısa vadeli dönem içerisinde dövizle işlem yapılmaması gerekliliğine dikkat çekilirken, uzun vadeli dönemde ise daha çok Türk Lirası’ nın döviz karşısında kazanacağı değerin değerlendirilmesi gerektiği ön planda tutuluyor. 2018 yılı boyunca devam edebilecek olan fiyat dalgalanmalarının, 2018 yılı sonlarına doğru, dolar ve euro’da beklenin üzerinde artış gözlenebilir.

- Bir önceki yazımız olan IMF Türkiye Ekonomisi için 4 Riski Açıkladı başlıklı makalemizde IMF tarafından Türkiye ekonomisi, Türkiye’de GSYH oranı ve Türkiye’nin Ekonomik Geleceği hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *